mm® KVAN Nieuws mem Tafelgesprekken Randprogramma dat zij zich met informatie bezighouden, maar wat bindt hen en wat scheidt hen? Is de ICT'er die rücksichtslos de mailbox en de agenda van de vertrokken wethouder wist wel een informatie professional? Is de archivaris die geen grip heeft op de wijzen van vastleggen en delen van informatie wel een infor matieprofessional? Prikkelende vragen met ongetwijfeld prikkelende antwoorden. Ook op de dinsdag volgen er na de keynote drie parallelsessies in de ochtend en middag. Pieter de Bruijn, werkzaam als onderzoeker bij de Erasmus Universiteit Rotterdam, verzorgt een sessie over erfgoedonderwijs. Steeds vaker worden archiefstukken in het kader van erfgoededucatie in fysieke of digitale vorm toegankelijk gemaakt. De vraag is op welke manier deze histo rische bronnen nu echt kunnen bijdragen aan het leren over geschiedenis. Verondersteld wordt dat het authentieke materiaal leerlingen een ervaring van direct contact met het verleden kan bieden. Maar hoe kun je die beleving stimuleren? En hoe is deze ervaring te combineren met een meer afstandelijke, reflectieve benadering die in het geschie denisonderwijs van belang wordt geacht? Informatievrijheid is het onderwerp van de sessie van hoogleraar bibliotheek wetenschap Frank Huysmans. Tijdens de workshop 'Eerste hulp bij Informatie vrijheid' gaan de aanwezigen ervaren hoe informatieneutraal zij zijn. Aan de hand van aansprekende voorbeelden op het gebied van intellectueel eigendom, privacy, overheidsspionage en ethiek gaat Huysmans met zijn publiek in discussie over de rol van de informatieprofessional in de publieke informatie-arena. Wat zou jij doen als de informatievrijheid op het spel stond? En hoe zou jouw organisatie reageren? Dat open data niet alleen een relevant onderwerp is binnen de archiefsector De Flint beschikt over een prachtige theaterzaal (foto Maarten Laupman). maar ook in de museumbranche, wordt duidelijk uit de presentatie van Lizzy Jongma, datamanager van het Rijks museum. Jongma is gespecialiseerd in digitalisering, automatisering van gestructureerde metadata en online presentatie van cultureel erfgoed. Ze houdt een hartstochtelijk pleidooi voor open data. Dat ook bij open data het auteursrecht een belangrijke rol speelt, weet niemand beter dan Paul Keller, zakelijk directeur van Kennisland. Hij ontwikkelt en initieert nieuwe projecten, adviseert overheden, culturele instellingen en andere organisaties over auteursrecht, open data en open innovatie. Daarnaast maakt hij zich in Den Haag en in Brussel sterk voor een modern auteursrecht dat beter aansluit bij de digitale kennissamen leving. Keller verzorgt een sessie over de verschillende strategieën rondom auteurs recht en digitaal erfgoed en de ontwik kelingen richting een Collective License Agreement. De presentatie van Bram van der Werf, zelfstandig adviseur (voormalig directeur van de Open Planets Foundation), gaat over de uitdagingen die de preservering, waardering en selectie van digitaal erfgoed met zich meebrengt. Traditionele modellen werken niet meer in het digitale tijdperk. Tijd voor nieuwe benaderings wijzen. Uit weer een geheel andere discipline afkomstig is Els van der Laan-Meijer. Zij is landschapsarchitect en directeur van N0.0RDPEIL landschap.erfgoed te Sneek. Van der Laan vertelt over innovatief landschapsonderzoek dat heeft geleid tot een nieuw bovenregionaal verhaal over het 19e-eeuwse groene erfgoed van Noord Nederland. Vernieuwend zijn de vier stappen uit dit onderzoek: cartografische analyse, historiografie van opdrachtgevers en leveranciers van de architect, ruimtelijke architectonische kenmerken van de ontwerpen (morfologie en iconografie) en bewijsstukken uit het archief. Het heeft geleid tot een historisch en ruimtelijk perspectief van een omvang rijke en unieke collectie van historische parken en tuinen uit de eerste helft van de 19e eeuw in Friesland, Groningen en Drenthe van onder andere de architect Lucas Pieters Roodbaard (1782-1851). Naast deze presentaties is er in het programma van beide congresdagen ruimte gereserveerd voor een tiental 'tafelgesprekken'. Hierbij gaan 10 tot 15 geïnteresseerden 30 minuten met elkaar in gesprek over een door de gespreks leider gekozen thema. De aanleiding voor een gesprek kan gelegen zijn in de actualiteit, een specifiek onderzoek of project. Verder worden er tijdens het congres twee stimulerende, actieve workshops gegeven die de congres gangers letterlijk en figuurlijk in beweging pogen te krijgen. Maar uiteraard draaien de KVAN-dagen niet alleen maar om kennis opdoen en delen, maar ook om (opnieuw) kennis maken: het door Archief Eemland verzorgde randprogramma met rondleidingen en de traditionele borrels en het congresdiner bieden daarvoor voldoende gelegenheid. Kijk voor het complete programma, actuele informatie en aanmelden op www.kvandagen.nl. Vincent Robijn l KVAN-dagen. namens Commissie nummer 4 201 5 43

Archievenblad | 2015 | | pagina 43