KVAN Nieuws KVAN-dagen 2015: een congres vol krachtige kennis Op maandag 8 en dinsdag 9 juni vinden de KVAN-dagen plaats in theater De Flint te Amersfoort. Het congresthema dit jaar is 'Kennis is Kracht'. De organisatie heeft rondom dit thema een divers programma samengesteld met sprekers uit verschillende disciplines binnen het informatiedomein. Maandag 8 juni Dinsdag 9 juni Dr. Irmgard Christa Becker, hoofd van de Archiefschool Marburg en voorzitter van de Duitse beroepsvereniging van archivarissen, opent op maandag het congres met haar keynote 'The voice in the wilderness? Archivists, their knowledge and the public'. Volgens Becker is duidelijk dat archivarissen over kennis beschikken die belangrijk is voor de gehele mensheid: kennis van records management, administratie, historische bronnen, geschiedenis en nog veel meer. Toch worden archivarissen door gaans niet gehoord. Becker zal haar visie geven over wat archivarissen zelf kunnen doen om hun kennis beter over het voetlicht te brengen. Na de plenaire keynote worden er in de ochtend en middag drie parallelsessies georganiseerd. In een van die sessies gaat Jeroen Pepers, directeur van het A+O fonds Gemeenten, in op wat de veranderende Nederlandse samenleving vraagt van de overheid en van de vak krachten die daarvoor werken. Burgers verwachten een ander contact met de overheid omdat zij door de digitalisering steeds meer zelf kunnen. Ook de organisatie van het werk verandert. Er zullen concrete voorbeelden worden behandeld die laten zien hoe het schonen, het koppelen van lokale authority files, het verrijken en het linken van de metadata in de praktijk in zijn werk gaat. Het doel is om een pragmatisch begrip te krijgen van de mogelijkheden maar ook de beperkingen van het Linked Data paradigma. Bart Severi, hoofd van de coördinerende archiefdienst van de Vlaamse overheid, vertelt in zijn sessie over het project Digitaal Archief Vlaanderen, dat in 2014 is gestart om een gemeenschappelijke oplossing voor de betrouwbare archive ring van digitale overheidsinformatie te realiseren. Hij belicht hoe het project met een zeer beperkt budget erin slaagde om de behoeften te capteren, een bedrijfsplan op te stellen en drie 'proofs of concept' succesvol af te ronden. Daarin moesten vaak keuzes gemaakt worden die verre van optimaal waren. Roger Vleugels heeft een adviesbureau dat gericht is op openbaarheid van bestuur en is vooral bekend als voor vechter van de vrijheid van (overheids-) informatie. In zijn presentatie gaat hij in op wat archivarissen kunnen bijdragen aan openbaarheid en toepassing van de WOB. Waar en hoe zou een archivaris over deze onderwerpen invloed moeten uitoefenen? De tweede congresdag start plenair met de keynote van Rik Maes, hoogleraar aan de Radboud Universiteit en oprichter en docent van de studie Information Management AI&M. Maes spreekt over de informatieprofessional 3.0. Hij komt daarbij aan het scheidsvlak en tevens het raakvlak tussen de verschillende beroepsgroepen die zich informatie professional noemen: ICT'ers, archivarissen, bibliothecarissen. Zij hebben gemeen De Flint in avondlicht (foto Maarten Laupman). Soms maakt digitalisering hele organisaties overbodig. Vakkrachten die met deze turbulentie te maken krijgen, zullen in beweging moeten komen om hun waarde op de arbeidsmarkt - binnen hun orga nisatie of extern - te behouden. Pepers legt uit hoe je 'regisseur van je eigen loopbaan' wordt. Paul Schrijver en Maaike Simmer gaan in een andere sessie in op hun werk als rechercheur bij het Team Internationale Misdrijven (TIM) van de Landelijke Recherche. Zij houden zich bezig met de opsporing van personen die zich schuldig hebben gemaakt aan oorlogs misdrijven, misdrijven tegen de menselijkheid en genocide. Het TIM heeft niet enkel hedendaagse brand haarden in onderzoek, maar richt zich ook op gewapende conflicten die decennia geleden hebben gewoed. De politieonderzoeken hebben daarom een sterk historische inslag en rechercheurs brengen veel tijd in bibliotheken en archieven door om bewijs te vergaren. Fiorella Foscarini is als 'assistant professor' bij Mediastudies aan de Universiteit van Amsterdam zo langzamerhand een vertrouwd gezicht in het Nederlandse archiefveld. In haar presentatie 'Records as tools for making and sharing knowledge in organizations' onderzoekt ze hoe 'tools' als records management systemen bijdragen aan het ontstaan en het delen van kennis en aan de ontwikkeling van professionele identiteiten. Daarin spelen zaken als macht en ideologie ook zeker een rol. Ook Seth van Hooland is werkzaam in de wetenschap. Hij is 'associate professor' aan de Vrije Universiteit van Brussel, waar hij de leerstoel Digital Information bekleedt. In zijn sessie geeft hij een overzicht van de huidige strategische mogelijkheden voor de archiefsector om waardevolle bestaande metadata beschikbaar te stellen als Linked Data. 42 2015 nummer 4

Archievenblad | 2015 | | pagina 42