Fusie of samenvoeging Jij en ik of wij? Op 1 januari 2015 ging het Gemeentearchief Leidschendam-Voorburg (GALV) officieel samen met het Haags Gemeentearchief (HGA). Een deel van de collectie is hiervoor overgebracht naar de depots van het HGA. Drie medewerkers van het GALV kwamen met een dienstverleningsovereenkomst mee naar Den Haag en daarnaast nog vijf vrijwilligers. Nicolette Faber-Wittenberg begeleidt als projectleider het samenvoegingstraject. Een weerslag van dit boeiende proces. Mijn rol Struikelblokken Planning en financiën Fusies zijn al jarenlang een trend en niet alleen in de erfgoed sector. Leidend motief voor fusies is de verwachting dat een fusie voor kostenverlaging en een betere dienstverlening zorgt. Ook bij dit traject heeft dit een grote rol gespeeld. Een fusie, volgens de definitie een 'samensmelting van gelijkwaardige instellingen', bestaat eigenlijk niet. In de praktijk blijkt het toch vaak om een 'overname' te gaan. Hierbij wordt dan over het algemeen voorbijgegaan aan het feit dat een dergelijk proces een enorme impact op de medewerkers heeft. Meestal worden zij niet of nauwelijks betrokken bij het fusietraject en wordt alles op hoger niveau geregeld. Om het vriendelijker te laten klinken en omdat het woord fusie dus eigenlijk niet de lading dekt, wordt een dergelijk traject samenvoeging genoemd. In 2013 werd ik projectleider van de samenvoeging van het Nederlands Muziek Instituut (NMI) en het Haags Gemeentearchief (HGA). Dit project heeft als einddatum 31 december 2015. Ik vond dit een leuke uitdaging omdat ik hiermee de kans kreeg om het onderzoek dat ik tijdens mijn studie uitvoerde1 en het artikel dat ik hierover publiceerde2 nu daadwerkelijk in praktijk te brengen. In het eerste kwartaal van 2014, toen ik midden in deze samenvoegingsperikelen zat, kwam het verzoek of ik ook projectleider van de samenvoeging van het HGA met het gemeentearchief Leidschendam-Voorburg (GALV) wilde worden. Daar hoefde ik niet lang over na te denken. Ik was inmiddels al aardig door de wol geverfd en bedreven geworden in het laveren tussen conflicterende karakters, het coördineren van verhuizingen en het bedenken van pragmatische oplossingen. De eerste stappen moesten echter al binnen één maand worden gezet en op 1 januari 2015 moest deze samenvoeging een feit zijn. Met dit in mijn achterhoofd ben ik direct nadat ik gevraagd was op mijn fiets gesprongen en naar Voorburg gefietst om naar de drie nieuwe collega's van het gemeentearchief Leidschendam- Voorburg te gaan en kennis met hen te maken, gewoon even bij een kopje koffie. Persoonlijk contact is belangrijk. Oprechte belangstelling ook. Hiermee was stap 1 gezet. Tijdens mijn onderzoek halverwege de jaren 90 bleek dat er een aantal struikelblokken in een fusieproces zijn, die niet moeten worden onderschat. Dit zijn onder meer planning en financiën, het al eerder genoemde personeel en de identiteit van een instelling. Dit is hoe ik hiermee omgegaan ben. Wanneer er geen duidelijke opdrachtgever is en geen project leider is die het proces coördineert, bespreekt en stuurt waar nodig, wordt het lastig om deadlines te halen. De juiste mensen 36 201 5 nummer 4

Archievenblad | 2015 | | pagina 36