I Archief (2020 I V Andere aspecten Aanbevelingen Maak keuzes in wat je wel en niet wilt doen. Begin gewoon! Oogst t De zaal tijdens de paneldiscussie (foto: Anne Reitsma). instelling vindbaar en relevant blijven dan is open toegang noodzakelijk. Marens Engelhard citeerde uit een mail van de Unesco, waaruit blijkt dat er een algemeen gebrek is aan vertrouwen in de capaciteiten van de archiefsector om digitale informatie te delen en beschikbaar te stellen. 'Er is te weinig kennis en de kans is groot dat we worden ingehaald door anderen. De urgentie is hoog', aldus Engelhard. Uit de discussie kwam naar voren dat ook andere aspecten hierbij een rol spelen. Open toegang heeft een economische kant. Dit creëert een spanningsveld tussen cultureel ondernemer schap (een wens van bestuurders) en open toegang. Open toegang levert in eerste instantie weinig of geen inkomsten op en telt niet mee in prestatiecijfers, zoals bezoekersaantallen, waarop de archiefsector nu wordt afgerekend. Om duidelijk te maken dat open toegang niettemin een belangrijke maatschap pelijke bijdrage kan leveren, zijn andere prestatie-indicatoren nodig.Het aspect van techniek is eveneens een factor: technologie wordt als lastig ervaren en er is dikwijls niet voldoende kennis over beschikbaar bij de betrokken organisaties. Tegelijkertijd zijn er allerlei initiatieven die de archieven op dat gebied enorm kunnen helpen. Denk daarbij aan het toetsingsmodel erfgoed- software van DEN, een online tool waarmee een archief kan bekijken of de digitale informatiehuishouding op orde is en hoe deze zich verhoudt tot de ambities 'houdbaar, bruikbaar en zichtbaar'. Op basis van de uitkomst kan een actieplan worden opgesteld en prioriteiten worden bepaald. Bovendien is het een bron voor nieuw informatiebeleid en een hulp bij benchmarking in de verhouding tot andere instellingen. Denk ook aan bestaande platforms zoals APE en Europeana waar iedereen zich makkelijk bij kan aansluiten. Veel zorgen over technische problemen zijn daar al opgelost. Het devies van het panel: 'Sluit je aan!' Panel bij dialoog met de zaal (foto: Anne Reitsma). Samengevat formuleerde het panel de volgende aanbevelingen voor concrete acties op korte termijn: Werk samen, ga niet als individuele organisatie aan de slag maar maak gebruik van wat anderen al hebben gedaan. Zoek partners binnen en buiten de sector. Droom groot, focus op je doel en waar je goed in bent, geld komt wel, bedenk creatieve oplossingen. Gebruikers stellen andere eisen aan gebruik en hergebruik van data. Laat de regie over je data los. Laat gebruikers de data hergebruiken en er dingen mee doen die misschien wel fantastisch zijn. De mentaliteitsverandering die hiervoor nodig is moet sectorbreed gestimuleerd worden, dat kunnen organisaties niet alleen. In de middag konden de deelnemers kiezen uit vier workshops, vijf presentaties en zeven rondetafelgesprekken. Het aanbod was zeer gevarieerd. De thema's van de vier workshops sloten goed aan bij de onderwerpen die horen bij open toegang: Architectuur en standaarden (Karin van der Heiden en Ivo Zandhuis), ICT Opdrachtgeverschap (Erika Hokke), Openbaarheid (Bodien Abels) en Interactive Open Archive Survey over open data (Lex Slaghuis). Eén van de presentaties ging over Open Cultuur Data, een mooi voorbeeld van explosief gebruik van (rechtenvrij) beeldmateriaal in Wikipedia. De projecten 'Eenigheid' van het Zeeuws Archief en 'Geschiedenislokaal' toonden een maatschappelijke meerwaarde (mensenrechten, onderwijs) die niet in bezoekersaantallen is uit te drukken. Meerdere project presentaties lieten het effect zien van wat je kunt bereiken met verrijken, verbinden en openstellen van collecties. De oogst van de werkconferentie is een aantal aanbevelingen in een Open Brief gericht aan de archiefsector. Deze aanbevelingen nodigen uit om samen aan de slag te gaan met open toegang! Ga voor een uitgebreider verslag van de werkconferentie van 25 maart, links naar de presentaties en de Open Brief, naar de website www.archief2020.nl. Daar vindt u ook de animatie over open toegang. Margriet Noordman projectsecretaris Archief 2020. nummer 4 2015 35

Archievenblad | 2015 | | pagina 35