Overheids- en archiefinstellingen streven naar laagdrempelige en duurzame toegankelijkheid van hun informatie. Wat kan open toegang hieraan bijdragen? Een initiatief om gezamenlijk daarover te brainstormen en beleid te maken kwam van Archief 2020. Samen met BRAIN, Nationaal Archief, DEN en NCDD belegde zij dit thema in de werkconferentie Archiefcollecties Open! Bijna 120 informatie- en archiefprofessionals kwamen hiervoor op 25 maart 2015 naar de Rijksdienst Cultureel Erfgoed (RCE) in Amersfoort. Dialoog met de zaal Samen open! Margriet Noordman I Paul Suijkerbuijk, keynote speaker 'Open Data, Open Innoveren' (foto Anne Reitsma). Paul Suijkerbuijk (Expertisepunt Open Overheid) definieerde in zijn lezing 'Open Data, Open Innoveren' open data als openbare overheidsinformatie zonder beperkingen van hergebruik. Aan de hand van voorbeelden liet Suijkerbuijk zien hoe open over heidsinformatie een gunstig effect kan hebben op politiek, sociaal en economisch terrein. De beschikbaarheid van gegevens heeft effect op het gedrag van mensen: 'Omarm als overheid de 'oplossers' om verschillende vraagstukken met behulp van open data aan te pakken. De oplossingen die daaruit voortkomen leveren in het begin misschien weinig voordeel, maar zullen in tweede instantie een veel groter effect hebben.' Er zit veel waarde in open data; het loslaten van de data heeft een grote economische en maatschappelijke waarde en zal de overheid zelf veel efficiencyvoordeel opleveren. Marieke Schenk (Expertisepunt Open Overheid) leidde de dialoog met de panelleden Puck Huitsing (NIOD), Marens Engelhard (Nationaal Archief), Marcel Ras (NCCD), Karin van der Heiden (adviseur en onderzoeker), Ariela Netiv (Erfgoed Leiden), Lex Slaghuis (Open State Foundation) en de zaal. In de paneldiscussie kwamen verschillende onderwerpen en vragen aan de orde. In het digitale tijdperk is het uitgangspunt de gebruiker en niet zoals vroeger de collectie. Wil je als archief- Het doel van de werkconferentie was bijdragen aan een gemeenschappelijk beeld over open toegang en over de meer waarde ervan voor organisaties en eindgebruikers. Centraal hierbij stond de dialoog met elkaar: de archiefsector, de stakeholders van Archief 2020 en de leveranciers. De verzamelde inzichten en aanbevelingen voor een strategie van vernieuwing legden we vast in een Open Brief met aanbevelingen voor de archiefsector. Deze Open Brief vormt de basis voor de agenda later dit jaar van de Managementconferentie die BRAIN en Archief 2020 samen beleggen voor de bestuurders in de archief sector. Met de bestuurders zullen zij onderzoeken hoe open toegang in strategie en beleid kunnen worden ingebed en welke stappen nu al gezet kunnen worden. Chantal Keijsper (voorzitter van BRAIN) en Marens Engelhard (algemeen rijksarchivaris) gaven samen de start aan de dialoog over open toegang: 'Het gaat vandaag niet over opslag of juridische drempels; vandaag gaan we dromen en verkennen welke kansen er zijn voor de archiefsector. Oplossingen komen daarna. Stel jezelf de volgende vragen: wat kan ik in mijn organisatie doen om open toegang te regelen, wat kunnen de archiefinstellingen gezamenlijk oppakken en wat kan het beste erfgoedbreed opgepakt worden, samen met de bibliotheken en musea?'

Archievenblad | 2015 | | pagina 34