Scenario 1: Aansluiting bij een bestaande instelling Scenario 2: Onafhankelijkheid waarborgen Scenario 3: De rol van mediator uitbouwen a a y - Scenario 4: Een stuurgroep Besluit Een familiearchief uit de collectie van Stichting Indisch Familiearchief (Den Haag). In onze tijd is er steeds meer sprake van opheffen of samen voegen van diensten, winkels, archieven en bibliotheken. Voor de aparte instellingen/diensten zijn de vaste kosten te hoog worden en is voortbestaan alleen nog maar mogelijk wanneer de lasten gedeeld kunnen worden. Vanuit deze invalshoek ligt het voor de hand dat de realisatie van een gezamenlijk depot voor familiearchieven een grotere kans van slagen heeft als het in samenwerking met een andere organisatie of instelling opgezet kan worden. In eerste instantie zou een reguliere archiefdienst de uitgelezen plek zijn omdat zij ook belang hebben bij het behouden en behoeden van particuliere archieven. In de praktijk is het echter best lastig, omdat archiefdiensten doelstellingen hebben die vanwege het selectiebeleid kunnen botsen met de belangen die door SFB in haar statuten geformuleerd zijn. Archiefdiensten die bestuursar chieven beheren dienen in de eerste plaats de (gemeentelijke) overheid, terwijl voor SFB het belang van de burger of een familie vooropstaat. Een SFB-collectie is voor toekomstige onderzoekers en historici van belang vanwege de bijzondere sociale of maatschappelijke aspecten; in deze archieven komt het alledaagse leven aan bod. Een inspirerend voorbeeld voor ons is de Stichting Indisch Familiearchief. Zij hebben hun archief veilig opgeborgen in het depot van het Haags Gemeentearchief en ze kunnen twee dagen in de week gebruikmaken van de studiezaal van het Haags Gemeentearchief. De samenwerking met reguliere archiefinstellingen of met thematische instituten kan evengoed gewaarborgd worden wanneer de stichting haar onafhankelijkheid bewaard. In dit geval zal SFB ruimte zoeken bij een commerciële archiefaan bieder of een bedrijf met te veel lege en ons passende ruimtes. SFB zal in dat geval op zoek moeten gaan naar een eigen (gast-) locatie, van waaruit zij werkt en belangstellenden kan ontvangen. Net als bij scenario 1 zal de stichting werken met vrijwilligers die helpen bij het inventariseren van de archieven die de particulieren aanbieden. SFB hecht bij haar keuze van een bewaarplaats groot belang aan continuïteit. Een andere mogelijkheid is dat SFB nog geen eigen bewaar plaats gaat beheren, maar zich eerst op ondersteunende taken zal toeleggen. SFB stimuleert samenwerking tussen particulieren en reguliere archiefinstellingen en kan zich bijvoorbeeld met de ontsluiting van familiearchieven bezighouden, en het verloren gegane Centraal Register van Particuliere Archieven opnieuw opzetten. Het lokaliseren en inventariseren van een archief vormt een essentieel onderdeel van het duurzame beheer. SFB vervult daarbij in de eerste plaats de rol van bemiddelaar. Later kunnen de taken uitgebouwd worden met een dienstverlening die specifiek depotruimte voor particulieren aanbiedt. Post uit het archief van Sjouk Sytstra (Den Haag). SFB is voortgekomen uit een particulier initiatief en zal formeel opgericht moeten worden wanneer een van de bovenstaande scenario's levensvatbaar blijkt te zijn. Is dat niet het geval, dan zal de oprichting van een stichting achterwege blijven. De werkgroep kan als een stuurgroep verder functioneren om het in eigen beheer houden van familiearchieven te blijven promoten. Het concept van een centraal of gezamenlijk depot voor familie archieven blijft dan op de plank liggen, misschien dat het in de nabije toekomst opnieuw relevant wordt. Er zijn dus nog geen concrete keuzes of plannen gemaakt. Wel staat vast dat particuliere, burger- of familiearchieven het algemene belang van de 'Collectie Nederland' zullen dienen. Het gaat om de (papieren) sporen, de weerslag van mensen levens. De samenleving bestaat immers niet alleen uit overheidsinstellingen. Wat SFB betreft zijn particuliere archief vormers zelf verantwoordelijk voor het beheer van een archief of een collectie. Wat eigendomsrecht betreft: burgers blijven altijd de keus houden om het archief in bruikleen af te staan of om het te schenken. Concluderend kan gezegd worden dat de doelstellingen van SFB alleen gerealiseerd kunnen worden met medewerking van belanghebbende partners. De werkgroep zal daarom het komende jaar trachten om het draagvlak voor haar ideeën te vergroten. Carla van Beers, Hugo Doeleman en Wim van Oudheusden werkgroep Bewaarplaats Familiearchieven. Volg de ontwikkelingen op www.familiearchieven.nl/stichting.html. Reageren kan via info@familiearchieven.nl. nummer 4 201 5 33

Archievenblad | 2015 | | pagina 33