Papieren sporen, de weerslag van een mensenleven De werkgroep 'Familiearchieven Beheer' onderzoekt of de realisatie van een centraal depot voor familiearchieven op particuliere basis mogelijk is. In 'Hoe geliefd zijn familiearchieven' (Archievenblad nummer 1, 2014) is het ontstaan van de werkgroep beschreven. Inmiddels zijn we een jaar verder en hebben we na vele gesprekken, consultaties, peilingen en e-mailreacties enkele ontwikkelingen in kaart kunnen brengen. Deze worden in dit artikel besproken: ze laten een gevarieerd beeld zien, met verschillende scenario's. Carla van Beers, Hugo Doeleman en Wim van Oudheusden a) Als rechtsvorm van waaruit gewerkt kan gaan worden heeft de werkgroep gekozen voor een stichting. Deze is voorlopig aangeduid als Stichting Familiearchieven Beheer (SFB). b) Er zijn tientallen mensen die het initiatief van een eigen depot voor familiearchieven toejuichen, waarvan een deel bereid is een bepaald bedrag per meter per jaar te betalen. c) Het initiatief kan voor bestaande archiefdiensten heel interessant zijn, omdat door de activiteiten van SFB er tal van archieven opgespoord kunnen worden. Samenwerking kan taken van archiefdiensten ondersteunen. Lees ook 'Een gedeelde betrokkenheid voor het beheer van familie-archieven?!' door Theo Vermeer (Archievenblad, nummer 4, 2014) waarin hij aangeeft dat de 'contextgerichte' manier van selecteren met een speciale aanpak ('een overtreffende trap') voor alle betrokkenen uitkomst biedt. d) De ideeën van SFB sluiten aan bij de aanbevelingen van de Raad van Cultuur. Zo zou een stimuleringsfonds de particuliere collecties die van evident nationaal belang zijn, in goede, geordende en toegankelijke staat kunnen brengen. 'De maat schappij wordt steeds meer gekenmerkt door het nemen van initiatieven door niet-overheidsinstanties en -groeperingen. Overheden kunnen steeds minder zelfstandig en eigenhandig taken uitvoeren en initiatieven ontwikkelen. Voor onze toe komstige geschiedschrijving worden de particuliere archieven van steeds groter belang. Bovendien kan geconstateerd worden dat een compleet beeld van historische gebeurtenissen steeds minder kan worden gereconstrueerd vanuit de archieven van één zorgdrager', aldus de Raad (2011). e) In het Archiefconvenant 2012-2016 zijn afspraken gemaakt over de gemeenschappelijke doelen die de overheid nastreeft. Daarbij richt het onderdeel 'het Documenteren van de samen leving' (Programmalijn 4) zich specifiek op particuliere archieven. f) In de diverse gesprekken en ontmoetingen van de werkgroep met professionals in het werkveld komt steeds weer het gemis van het voormalige Centraal Register voor Particuliere Archieven ter sprake. g) Er blijft onduidelijkheid over het begrip 'familiearchief'. Moet het breder opgevat worden tot particuliere of burgerarchieven? Dit omdat het aantal families met een familiearchief geringer is dan het aantal burgers met interessante te bewaren collecties. h) Realisatie van een gezamenlijk depot in eigen beheer is op korte termijn niet haalbaar, maar starten met een voorlopige (gratis) bewaarplaats bij derden kan wel. i) De werkgroep ziet vier scenario's om haar doelen te verwezen lijken. Er zijn uiteindelijk meerdere wegen die tot realisatie kunnen leiden. Het gaat immers om het veiligstellen, inventariseren en ontsluiten van familiearchieven, zodat ze voor opeenvolgende generaties bewaard en toegankelijk kunnen blijven. j) SFB wil periodiek een 'Dag van het Familiearchief' met bij behorend symposium in het leven roepen om de bewustwording rondom de vaak kleine archieven, archivalia en collecties in particulier bezit te vergroten. k) Het einde van het papieren tijdperk is aangebroken, daarom is het juist nu van zeer groot belang voor de toekomst om de resten van vandaag niet te snel weg te gooien. 32 2015 nummer 4 Illustratie Nisha Alberti.

Archievenblad | 2015 | | pagina 32