Archiefwetenschap 2013 a Bij de master Archiefwetenschap aan de Universiteit van Amsterdam zijn in 2013 acht archivarissen afgestudeerd. In dit artikel een kennismaking met zeven masterscripties. Een samenvatting schetst de grote lijn, van archiefarchitectuur tot records management. Meer weten? Marieke de Haan l Algemeen Rijksarchief, archief; architectuur; representatie; archiefgebouw Van Riemsdijk; Algemeen Rijksarchief; archiefwetenschap; rijksarchivaris Renier van de Giessen, Archiefarchitectuur en architectuur archief. Een onderzoek naar de werking van representatie in het geval van het Algemeen Rijksarchiefgebouw 1890-1905 Het Algemeen Rijksarchief aan het Bleijenburg in Den Haag werd in 1902 opgeleverd. Het archiefgebouw is speciaal ontworpen voor het beheren van 's Rijks archieven en weerspiegelt de institutionalisering en professionalisering van de archivaris en het archiefwezen. Van de Giessen interpreteert zowel het gebouw als het architectuurarchief van het Algemeen Rijksarchief. Het gebouw verwijst naar het archief en de functies van de archivaris. Het grondplan bestaat uit twee delen dat de functies van de archivaris representeert: bewaren en beschikbaar stellen. Tegelijk blijft het een schatkamer, een wetenschappelijk instelling, geen 'pakhuis'. De architectuur doet denken aan een tempel voor de geschie denis. Het gebouw representeert de schat die zij herbergt. De zuilen, zware deuren en inscripties van Latijnse spreuken doen de bezoekers beseffen dat dit niet zomaar een gebouw is. De omgang van de archivaris met archivalia en bezoekers lijkt op een ritueel dat de idee van tempel versterkt. Daartegenover staat dat het gebouw doelmatig moest zijn, vooral het depotgebouw: sober, functioneel, optimaal en modern. Vorm volgt functie, het ontwerp voor het gebouw moest op organische wijze voortvloeien uit de ruimtelijke en historische context. Het architectuurarchief laat zien dat het Algemeen Rijksarchief meer is dan bouwtekeningen. Het proces krijgt vooral vorm en betekenis in discussies, correspondentie, ambtelijke nota's. De structuur van het archief vloeit voort uit de aard van de archief vormer. De structuur van de architectuur volgt uit de aard van de functie van het gebouw en de context. Dat geldt ook voor het Algemeen Rijksarchief. Vincent Robijn, 'Pakhuis' of wetenschappelijke instelling. Rijksarchivaris Van Riemsdijk en de nieuwbouw van het Algemeen Rijksarchief (1890-1895) Deze scriptie gaat in op de standpunten van rijksarchivaris Theo van Riemsdijk inzake de bouw van het Algemeen Rijksarchief (1890-1895). De nieuwbouwplannen waren voor Van Riemsdijk aanleiding zich in te zetten voor de komst van een archiefwet. Van Riemsdijk is de eerste rijksarchivaris die oog heeft voor de archieven bij de ministeries. Van Riemsdijk wordt gekarakteriseerd als een kamergeleerde die meer waarde hecht aan discussie dan aan besluiten. Robijn onderzoekt het verband tussen de archivistische ideeën van Van Riemsdijk en zijn standpunten over de nieuwbouw. Het ministerie van Waterstaat en Binnenlandse Zaken nam het initiatief tot een archiefgebouw. Doel was de ministeries te ontlasten van de zich ophopende archieven. Van Riemsdijk vreesde dat zijn instelling door dit plan een dependance van Binnenlandse Zaken zou worden. Door de overbrenging van ongeordende archieven zou het archiefgebouw verworden tot 'pakhuis' waarover hij het beheer ook nog moest delen. Daarom keerde Van Riemsdijk zich tegen dit plan; hij was voorstander van een systematische indeling van alle rijksarchiefdepots. Hij vond daarin onvoldoende steun bij zijn vakgenoten. Uiteindelijk bleef het Algemeen Rijksarchief een 'tempel van de historie' waar de belangrijkste oude archieven werden beheerd. Binnenlandse Zaken zocht vooreerst een praktische oplossing voor de departementale archieven. Van Riemsdijk wilde een systeem dat ook toepasbaar was op de archieven van na 1813 die op dat moment nog niet aan de archiefdepots van het Rijk waren overgedragen. Daarnaast bepleitte hij de standaardisatie van de systematiek van beschrijven en ordenen en wettelijke kaders voor het archiefbeheer, inclusief scholing van archivarissen. Het feit dat Van Riemsdijk de nieuwbouw van het Algemeen Rijksarchief verbond aan de noodzaak tot het opstellen van een archiefwet, is een nieuw inzicht. Zijn visies en karakter verdienen nader onderzoek. Alle scripties zijn beschikbaar via: www.scriptiesonline.uba.uva.nl nummer 4 201 5 29

Archievenblad | 2015 | | pagina 29