Uitspraak rechtbank Midden-Nederland Inzage archiefbescheiden of informatie Belangenafweging Relatief of absoluut Noten A deB-prekEcndsmierptrt ap 3 üpc^rr.L. rjwi-'i Uit: Toine Heijmans, 'Staatsbelang', de Volkskrant, 24 februari 2015. De Archiefwet gaat over het raadplegen van archiefbescheiden in hun geheel. Een beperking van de openbaarheid heeft betrekking op het gehele archiefbestanddeel, ook als het gaat om een beperking met het oog op de eerbiediging van de persoonlijke levenssfeer. De andere uitspraak betreft het beroep op het besluit van de algemene rijksarchivaris raadpleging van en verstrekken van afschriften van beperkt openbare archiefbescheiden uit het archief Marine Inlichtingendienst 1945-1963 te weigeren.4 De eiser voerde aan dat de algemene rijksarchivaris een belangen afweging had moeten maken tussen zijn belang bij raadpleging en het belang met het oog waarop de beperking is gesteld (overweging 6). Hij voerde aan dat het regime van de Archiefwet in zijn geval 'strenger' uitpakte dan als de Wob van toepassing zou zijn geweest. De rechtbank Midden-Nederland concludeerde in overweging 7 echter dat artikel 17, eerste lid van de Archiefwet, de beheerder niet toestaat een eigen belangenafweging te maken bij de beslissing tot raadpleging. Deze uitspraak staat dus lijnrecht tegen over de uitspraak van de rechtbank Arnhem. De rechter volgt hierbij het systeem van de Archiefwet, waar bij de overbrenging - dus nog voor de raadpleging - de afweging wordt gemaakt welke archiefbescheiden openbaar zijn en welke beperkt openbaar, dus ook voorafgaand aan de raadpleging. De afweging op grond van de Wob vindt pas plaats op het moment dat een verzoek wordt gedaan. Het gevolg van de beperking volgens de Archiefwet is dat de openbaarheid van gehele archiefbestanddelen (dossiers) wordt beperkt. Dat kan leiden tot minder openbaarheid dan de bedoeling lijkt te zijn. Dan kan het lijken dat op grond van de Wob meer informatie openbaar wordt gemaakt. De Wob leidt tot een beperking van de informatie in de dossiers. Hoe dat kan uitpakken blijkt wel uit de illustratie. Overigens is het onder voorwaarden mogelijk om ook beperkt openbare dossiers te raadplegen onder de Archiefwet. De rechtbank Den Haag heeft in een uitspraak over de weigering van de gemeentearchivaris om kopieën van beperkt openbaar archiefbescheiden te verstrekken, gesteld dat de betreffende verzoeker niet in zijn onderzoek werd belemmerd, omdat raadpleging van de originelen was toegestaan.5 In veel gemeenten heeft de gemeentearchivaris de mogelijk heid om op verzoek om inzage een afweging te maken, omdat hij/zij de bevoegdheid heeft om namens B&W te beslissen over dispensatie (buiten toepassing laten van de beperking cf. artikel 15, derde lid Aw), zoals het geval was in Nijmegen. Dat is niet het geval voor archiefdiensten, waarbij de besluiten tot beperking van de openbaarheid bij overbrenging zijn genomen door een andere zorgdrager dan de zorgdrager voor de archiefbescheiden in de archiefbewaarplaats, zoals het Nationaal Archief en de RHC's. Voor die diensten geldt dat voor dispensatie altijd de oorspronkelijke zorgdrager moet worden gehoord. In veel besluiten tot vaststellen van beperkingen aan de openbaarheid bij overbrenging naar het NA is daarom ook opgenomen onder welke voorwaarden raadpleging kan worden toegestaan. Dan is geen eigen belangenafweging toegestaan. Blijft staan dat in sommige gevallen de Archiefwet kan leiden tot minder openbaarheid. Maar anders dan de Wob biedt de Archiefwet de mogelijkheid om onder voorwaarden beperkt openbare dossiers in te zien. Dat is weliswaar niet openbaar voor eenieder, maar voor verzoekers betekent het wel dat hun recht op inzage wordt gehonoreerd. Bij de Wob is inzage voor de een, inzage voor eenieder, waardoor er ook eerder informatie wordt afgeschermd door de overheid. Vooralsnog lijkt de Archiefwet de meest openbare, alleen al omdat er minder gronden zijn dan in de Wob om de openbaar heid te beperken. 1 Tweede Kamer, 1986-1987, 19859, nr. 3 MvT, pp. 11-12. 2 In 2009 zijn er twee beroepen ingesteld tegen twee besluiten tot vaststelling van selectielijsten, op grond van de Archiefwet 1995. Andere rechterlijke uitspraken betreffen de toepassing van de Archiefwet 1962. 3 De uitspraak is niet gepubliceerd op www.rechtspraak.nl. 4 Rechtbank Midden-Nederland (zittingsplaats Utrecht), 15 juli 2014, ECLI:NL:RBMNE:2014:3236. 5 Zie: Rechtbank 's-Gravenhage, 22 februari 2012, ECLI:NL:RBSGR:2012:BX6610. Noor Schreuder juridisch adviseur bij het Nationaal Archief. Dit artikel is mede tot stand gekomen dankzij Erik Kraaij, jurist bij het Nationaal Archief. nummer 4 201 5 23

Archievenblad | 2015 | | pagina 23