www.amateurfilmflattorm.nl 1M7UUR GRATIS TOEGANG Uploaden Het bewaren waard Platform in de collecties. Deze video's zijn vervolgens gedigitaliseerd en duurzaam opgeslagen bij de betrokken archieven. Via de website kunnen nog steeds video's worden aangeboden. Bij iedere aanbieding wordt gekeken bij welk archief deze het beste past. UTILE JJJJJAJJJ PLU1IÜ MJÏÏJf lAJUlHb ra* Jtifl m mw.it Affiche van de inzamelactie tijdens de Home Movie Day in 2012. Met de komst van YouTube (2005) heeft de amateurfilm een immens podium gekregen. En inmiddels kan iedereen met een smartphone altijd en overal filmen en dit vervolgens online delen. Bezoekers van de website van het Amateurfilm Platform worden aangespoord hun video's die op YouTube of Vimeo staan te delen. Hierdoor vertoont de site niet alleen beelden uit de archieven, maar geeft het tevens een beeld van de digitale amateurfilmer in Nederland. Nieuwe filmtechnieken zoals het filmen met een drone of GoPro staan bijvoorbeeld op de site, maar ook onderwerpen als de eerste Koningsdag of een veranderende sinterklaasintocht. De aangesloten archieven kunnen bij interesse een uploader benaderen voor opname in de collectie. Op het Amateurfilm Platform is een aantal uploaders zeer actief. Zij vertonen bijna wekelijks nieuwe films over activiteiten en gebeurtenissen in hun omgeving. Zo zijn er vijf uploaders die ieder al meer dan 35 films gedeeld hebben via het platform. Recente uploads worden direct getoond op de homepage. Oude films en video's zijn het bewaren waard. Ze hebben een cultuurhistorische waarde, maar ook een nostalgische waarde. Om te zorgen dat dit materiaal op de juiste manier wordt bewaard, ontwikkelt het platform in samenwerking met het onderzoeksproject Changing platforms of ritualized memory practices: the cultural dynamics of home movies (Rijksuniversiteit Groningen en universiteit Maastricht) een online handboek. Daarin wordt uitleg gegeven over de verschillende film- en videoformaten, hoe deze nou het beste bewaard kunnen worden en ook wat je vooral niet moet doen. Het streven is dit in het najaar van 2015 te publiceren. De website biedt een platform voor alle Nederlandse audiovisuele archieven met een amateurfilmcollectie. Het project is als een pilot opgezet, maar het is de wens dat meer archieven hun collecties gaan tonen op de site zodat het een representatiever beeld geeft van de amateurfilmer in Nederland door de jaren heen. Geïnteresseerde archieven kunnen contact opnemen met het platform: amateurfilmplatform@beeldengeluid.nl. De website beheert geen eigen metadata of video's, maar haalt metadata binnen middels het OAI-PMH protocol. Zo is er een aansluiting gemaakt met het archiefsysteem van De Ree. De player van de beeldbank is geëmbed in de site en de metadata worden dagelijks geharvest. Dit betekent dat wanneer bijvoor beeld het Gronings AudioVisueel Archief (Groninger archieven) een label geeft aan een film, deze een dag later wordt gepubliceerd op de website. Doordat er dagelijks wordt geharvest, worden correcties in de database ook doorgevoerd op het Amateurfilm Platform. Ieder archief is op deze manier zelf verantwoordelijk voor de publicatie van zijn collectie. In het digitale tijdperk is het minder van belang waar audiovisuele collecties zich bevinden, er bestaat namelijk één centrale plek en dat is het world wide web. Het Amateurfilm Platform is een goed voorbeeld van een geslaagde samenwerking tussen audiovisuele archieven en filmers, waar amateurfilms op één plek samenkomen en worden vertoond. Valentine Kuypers coördinator Instroom bij Beeld en Geluid. nummer 4 201 5 21

Archievenblad | 2015 | | pagina 21