In januari 2014 is de website www.amateurfilmplatform.nl gelanceerd. De site vertoont amateurfilms uit de collecties van het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid, het Stadsarchief Rotterdam, het Gronings Audiovisueel Archief, het Fries Film Archief en het Drents Archief. Bezoekers hebben daarnaast de mogelijkheid zelf films te uploaden naar de site. Rechten clearen Collectie aanvullen Amateurfilm latform In het kader van het grote digitaliserings- en ontsluitingsproject Beelden voor de Toekomst digitaliseerde het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid tussen 2009 en 2010 zijn amateur filmcollectie, waarvan het leeuwendeel afkomstig is van het voormalig Smalfilmmuseum. Dit heeft geresulteerd in een digitale collectie van ruim 5400 titels. Deze prachtige collectie mocht natuurlijk niet in het digitale depot 'verstoffen'. Dankzij de steun van het Mondriaan Fonds en het VSB Fonds heeft Beeld en Geluid in samenwerking met Groninger archieven en het Stadsarchief Rotterdam het Amateurfilm Platform kunnen realiseren. Homepage van het Amateurfilm Platform. Op de website zijn films te zien waarvan de oudste afkomstig zijn uit de jaren 1910, gemaakt door Pinkeltje-schrijver Dick Laan. De bezoeker kan een kijkje nemen in het gezinsleven in Nederlands-Indië, ziet de introductie van de kleurenfilm, de ravages van en blijdschap na de oorlog, oude dorpsfilms, teken films en korte speelfilms; amateurfilm in de breedste zin van het woord. Bij iedere film kan een reactie worden geplaatst. Dit zijn vaak enthousiaste uitlatingen, maar soms ook correcties of een verrijking van wat er op de beelden te zien is. Vooral de oude dorpsfilms zijn populair. Zo schrijft een bezoeker bij de film Finsterwolde, hoe het hier reilt en zeilt I II van J.W.L. Adolfs het volgende: 'Wat een prachtige film! Echt een tocht door memory lane. Ik kom veel familie tegen en oude bekende middenstanders en schoolmeesters etc. uit het dorp. Geweldig, een juweeltje.' Mooie, leuke en bijzondere films kunnen daarnaast worden 'geliked' of gedeeld op Facebook, Twitter of Google+. Wanneer een bezoeker een account aanmaakt, staan alle reacties, favoriete films en eigen uploads in één overzicht. Niet alle films uit de collectie van Beeld en Geluid konden direct online worden gezet. De eerder gesloten overeenkomsten dekten onvoldoende de mogelijkheid tot publicatie op internet. Het gebruik van internet was vaak geen gemeengoed ten tijde van de ondertekening. Voor alle collecties is een zoektocht gestart naar de makers dan wel erfgenamen. In veel gevallen was enkel de naam van de filmmaker bekend, maar soms ook alleen de filmtitel. De Nederlandse Organisatie voor Audiovi suele Amateurs (NOVA), de stichting Amateurfilm en coryfeeën in smalfilmland hebben geholpen met zoeken. Een uitgebreide zoektocht bleek niet voor iedere collectie mogelijk, mede door tijdgebrek. Op dit moment zijn 1669 films van Beeld en Geluid 'gecleard' en worden dus getoond op de site. Het Amateurfilm Platform is meer dan alleen een website. Een belangrijk doel van het platform is het aanvullen van de collecties vanaf het videotijdperk. Veel audiovisuele archieven, waaronder Beeld en Geluid, hebben zich te lang gefocust op de periode waarin bewegend beeld werd vastgelegd op film. Beelden uit een verder verleden worden nu eenmaal vaker interessant bevonden dan het bewegend beeld uit het recentere videotijdperk. Videomateriaal is echter zeer kwetsbaar en vergaat sneller dan filmbeelden. Om te voorkomen dat er gaten ontstaan in de amateurfilmcollecties zijn er in 2012 inzamelacties georganiseerd. Deze inzamelacties vonden tijdens de internationale Home Movie Day plaats in Venlo, Rotterdam, Groningen en Amsterdam. In totaal zijn 332 video's geselecteerd voor opname 20 2015 nummer 4

Archievenblad | 2015 | | pagina 20