Grote gemeenschap Liquideren bedrijven Impact Meinoud Rost van Tonningen bij zijn beëdiging als president van De Nederiondsche Bank en Arthur Seyss-Inquart (foto Stapf Bilderdienst, Beeldbank WO2, NIOD). 'Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog van de historicus dr. L. de Jong. Dit betekende dat de inventa rissen vooral zo opgesteld waren dat deze goed bruikbaar waren voor het vervaardigen van publicaties door het instituut en minder gericht waren op het gebruik van externe onderzoekers. Na de bewerking van het archief van Verwaltung und Justiz volgden de overige Duitse archieven, waaronder het archief van de gevreesde Höhere SS- und Polizeiführer, Hanns Albin Rauter, de man die door L. de Jong werd omschreven als 'de gier uit de Alpen'. Na deze bewerkingen werden de archieven van de NOC en van de Nederlandsche Omroep bewerkt. Daarna volgde een cyclus met vooral kleinere archieven waarvan de archieven van het Sieradencomité en de unieke collectie Vervalsingen bijzonder zijn te noemen, omdat daar materiaal in zit dat door het verzet is gebruikt. Ook de vervalsingen zelf zijn daarin opgenomen. Vanaf 2008 volgde daarop de bewerking van de resterende NIOD-archieven die nog in het pand aan de Herengracht 380 aanwezig waren of meer recentelijk waren verworven. In 2014 werd de laatste bewerking afgerond. Uiteindelijk werden 119 NIOD-archieven bewerkt voor het gebruik op de studiezaal en voor toekomstige geïnteresseerden. Gezien de grote hoeveel heid aan publicaties die er vanaf de jaren negentig op gang is gekomen zal naar verwachting de interesse voor de Tweede Wereldoorlog in de toekomst alleen maar groter worden. Winschoten mag dan de toevallige vestigingsplaats van de CAS/ Doc-Direkt zijn, voor de oorlog kende Winschoten een grote joodse gemeenschap die vol in het maatschappelijke en culturele leven stond. Het kleine stadje werd in de volksmond Sodom genoemd en kende in de negentiende eeuw een tijdlang procentueel het hoogste aantal joodse ingezetenen van Nederland, na Amsterdam. Het was dan ook niet verwonderlijk dat bijvoor beeld een joods toneelstuk als Potasch en Perlemoer, volgens de acteurs uit Mokum, na Amsterdam het best werd ontvangen in theater Dommering in Winschoten. Aan het eind van de jaren dertig woonden in Winschoten rond de vijfhonderd joden, getuige de lijsten die in 1941 op last van de Sicherheitsdienst vanuit Groningen voor Winschoten werden opgesteld. Tijdens de bewerking van het archief van Omnia Treuhand- gesellschaft m.b.H. werden veel referenties gevonden van deze organisatie die ook Winschoten raakte. Omnia was een groot Duits accountantskantoor dat in heel Europa ervoor moest zorgen dat de tegoeden van joodse burgers, die onder dwang hun bedrijf hadden moeten afstaan, doorgesluisd werden naar de Duitse staatskas. In 1941 richtte Omnia zich ook op Nederland op instigatie van de rijkscommissaris voor het bezette Nederlandse gebied, de Oostenrijkse advocaat en politicus dr. Arthur Seyss-Inquart. Net als andere door Duitsland bezette landen moest Omnia ook hier de liquidaties van joodse bedrijven uitvoeren. Dit viel in Nederland onder de paraplu van het Generalkommissariat für Finanz und Wirtschaft, één van de vier Generalkommissariaten die door het Duitse civiele bestuur waren ingesteld. Het Generalkommisariat für Finanz und Wirtschaft werd geleid door dr. Hans Fischböck. Binnen het Generalkommissariat was de Wirtschaftprüfstelle, ressorterend onder de Hauptabteilung Wirtschaft, de directe opdrachtgever van het in oktober 1941 geopende kantoor van Omnia te Den Haag. Het liquideren van joodse bedrijven had tot doel om het joodse en vijandige vermogen onder beheer te stellen. In Winschoten was een aantal joodse bedrijven gevestigd dat te maken kreeg met deze maatregelen van de bezetter. Tijdens de bewerking van dit archief werd duidelijk wat de impact was van de activiteiten van Omnia op de joodse inwoners en bedrijven in Winschoten. Het is de bedoeling uit de resultaten van dat onderzoek een bescheiden publicatie vanuit Doc-Direkt te laten verschijnen waarin de genoemde problematiek nog eens onder de aandacht zal worden gebracht. Deze publicatie zal in mei van dit jaar verschijnen. Ineke Groenewold senior medewerker Doc-Direkt. Dik Stijkel werkvoorbereider Doc-Direkt. nummer 4 201 5 19

Archievenblad | 2015 | | pagina 19