Voorbeelden van zoekacties Bronnen Behoud National Archives in Georgetown: een historische schatkamer heel ver weg (foto Henk-Jan van Dapperen, 2012). Het trefwoord 'Amerindians' levert 78 plakaten over de oorspronkelijke bewoners van de kolonies op. Daarvan komen er uit Berbice, Essequibo en Demerary respectievelijk 39, 35 en 16; twaalf 'dubbelen' golden zowel in Essequibo als Demerary. Voor Demerary vinden we bijvoorbeeld de instructie van vijftien artikelen voor de beschermer van de Amerindianen te Moera van 8 januari 1789, met in artikel 9 een bepaling over het terugbrengen van weggelopen tot slaaf gemaakten. Vóór 1755 verschenen ongeveer evenveel plakaten over Amerindianen als erna. Voor de 435 plakaten over de tot slaaf gemaakten daarentegen ligt de mediaan, met kleine verschillen per kolonie, pas omstreeks 1790. Terwijl het relatieve belang van de Amerindianen in de tijd afnam, steeg het voor de tot slaaf gemaakten. Combinatie van de trefwoorden 'Slaves' en 'Food supply' (42 hits) levert onder meer plakaten over de voeding van de tot slaaf gemaakten op. Wie geïnteresseerd is in justitie, vindt bij het trefwoord 'Administration of justice' 241 plakaten, waaronder instructies voor vrederechters in Berbice uit 1738 en 1740. Omdat een trefwoord 'belastingen' ontbreekt, moet de gebruiker aan de slag met vrije zoektermen als 'plantage- geld', 'hoofdgeld', 'lastgeld', 'akkergeld', 'kerkgeld', 'ongeld', 'belasting', 'recognitie', 'tax' et cetera. 'Hoofdgeld' levert bijvoorbeeld 80 hits op; 'plantagegeld' alleen komt 44 maal in Berbice voor. Het materiaal is vooral afkomstig uit bronnen in de nationale archieven van Guyana, Groot-Brittannië en Nederland alsmede uit koloniale kranten. Een groot deel van de relevante archieven is in de loop der jaren verdwenen. Veel is weggegooid of als oud papier verkocht. Daarnaast zijn stukken door allerlei oorzaken beschadigd en vernietigd. Daardoor komen vele plakaten nu nog slechts in één exemplaar in één bron voor. Dat geldt bijvoorbeeld voor meer dan 350 plakaten, ruim een kwart van het in de database opgenomen totaal, afkomstig uit de Dutch records in Georgetown (Guyana). Die archieven bevatten uniek materiaal dat een integrerend onderdeel uitmaakt van de archieven betreffende Nederlands Guyana, de slavernij en de slavenhandel. Sinds 2011 staan de Dutch records vermeld als onderdeel van de WIC-archieven in het Unesco register Memory of the World. In 2013 heeft Roelof Hol vanuit het programma Gemeenschap pelijk Cultureel Erfgoed en als lid van het Nederlands advies- -w Bundel met manumissies (vrijlatingen van tot slaaf gemaakten) in Berbice vanaf begin 18e eeuw (NA Georgetown AZ1, inv.nr. 20). comité van Unesco's register Memory of the World, de nog resterende Dutch records geïnventariseerd en geanalyseerd op de materiële staat. Uit de inventaris blijkt dat sinds het werk van De Smidt in de jaren 70 de nodige delen verdwenen zijn. Nog in 2006 zijn bij een overstroming delen van het archief van Berbice verloren gegaan. De toestand van vele resterende stukken is slecht. Unesco Nederland heeft de pogingen om de archieven van de ondergang te redden, geoormerkt als een best practice binnen het Memory of the World-programma. In 1968 stelde De Smidt al voor om de Dutch records naar Nederland te verschepen om ze te fotograferen. Dat bleek toen niet te realiseren. Het Nationaal Archief werkt echter op dit moment, in overleg met Metamorfoze, aan een reddingsoperatie om de nog resterende Dutch records te conserveren en te digitaliseren. Zo kan de Coöperatieve Republiek Guyana een belangrijk deel van haar papieren verleden nog behouden. Onderzoekers in Nederland en elders kunnen dan gebruik maken van een nieuwe aanwinst voor de Digitale Collectie Nederland. Met dank aan Roelof Hol, senior projectmanager Huygens ING. Henk-Jan van Dapperen onderzoeker Huygens ING. nummer 4 201 5 17

Archievenblad | 2015 | | pagina 17