ifeü - 1 -- "V l West-Indische Plakaatboeken Website Publicatie van Directeur-Generaal van Essequibo Laurens Storm van 's Gravesande (NA Den Haag 1.05.06, inv.nr. 140 los stuk). Plakaat van de Staten-Generaal voor Berbice (NA Georgetown AZ1, inv.nr. 8 f. 54) Fort Zeelandia op Fort-Eiland was enkele decennia het bestuurlijk centrum van Essequibo (foto Henk-Jan van Dapperen, 2010). de kolonies, spraken recht en vaardigden een groot aantal wetten en reglementen uit. Maar ook de eigenaars van de kolonies en de Staten-Generaal stelden ordonnanties, waarschuwingen, instructies etc. op. De rechtshistoricus J.Th. de Smidt vatte koloniale en patria-wetgeving samen onder de naam 'plakaten'. Eind jaren 1960 begon De Smidt met de bewerking van een serie West-Indische Plakaatboeken, die de wetgeving voor alle (vroegere) Nederlandse kolonies in het Atlantische gebied zouden bevatten. Plakaatboeken voor Suriname en de Beneden en Bovenwindse eilanden verschenen in de jaren 70. De bewerking van een deel voor Guyana moest echter door geldgebrek en tegenslagen worden afgebroken. In 2008 hervatte het Instituut voor Nederlandse Geschiedenis in Den Haag het werk. De andere nakomer in de serie behandelt de Kust van Guinea waarvandaan veel tot slaaf gemaakten naar het Caribisch gebied gedeporteerd werden. Dat plakaatboek is niet alleen geografisch een buitenbeentje, maar ook door de opname van een deel 'verdragen met inheemse staten'. Sinds februari 2015 is de website Plakaatboek Guyana 1670-1816 online. Deze bevat transcripties van 1300 plakaten, die samen een groot deel van de uitgevaardigde wet- en regelgeving vormen. De meeste dateren uit de laatste 75 jaren voor de officiële afstand van de kolonies aan Groot-Brittannië in 1814. De plakaten bevatten regelingen op uiteenlopende gebieden, zoals de slavernij, Amerindianen, plantages, handel, infrastruc tuur, voeding, ziekte, beroepen, schutterij, feesten en natuurlijk belastingen. Ze zijn daarom van belang voor de geschiedschrij ving over vele onderwerpen. De transcripties zijn voorzien van noten en verwijzingen. De tekst kan worden doorzocht op kolonie, type document, periode, op trefwoorden, archief bewaarplaatsen en persoonsnamen. Ten slotte biedt de vrije zoekfunctie gelegenheid tot het invoeren van eigen zoektermen. H II J 16 2015 nummer 4

Archievenblad | 2015 | | pagina 16