1670-1816 Het Nederlandse verleden van de republiek Guyana in Zuid-Amerika blijft boeien. In februari 2015 is door het Huygens ING de website Plakaatboek Guyana 1670-1816 gepubliceerd: resources.huygens.knaw.nl/retroboeken/guyana. Daarmee is een langdurig project tot een goed einde gebracht: het begon in 1966 maar kende vele tegenslagen die voor vertragingen zorgden. Toegankelijkheid Digitalisering en plakaatboeken De kolonies Wet- en regelgeving door plakaten Plakaatboek Guyana Henk-Jan van Dapperen I In het kader van Metamorfoze, het nationaal programma voor het behoud van het papieren erfgoed van het ministerie van OCW, worden conservering en digitalisering van archieven rond het thema slavernij en slavenhandel gefinancierd. In 2013 en 2014 zijn daarvoor al twee clusters van samenhangende archieven in Nederland en Engeland goedgekeurd. Op termijn zullen scans van vele archieven betreffende de vroegere Nederlandse kolonies in Guyana en op de Kust van Guinea (in West-Afrika) op internet geplaatst worden. Daarin bevindt zich een groot deel van de voor de samenstelling van het Plakaat boek Guyana gebruikte bronnen. Bij dit megaproject lijkt het Plakaatboek zelf in het niet te vallen. Wat deze editie met transcripties van wet- en regelgeving aan omvang mist, maakt zij echter goed in de diepte. Daarnaast heeft Huygens ING de publicatie van een Plakaatboek Kust van Guinea aangekondigd. Plakaatboeken zijn oorspronkelijk wettenverzamelingen voor gebruik in het bestuur en de juridische praktijk. Later werden zij specialistische edities van teksten van geselecteerde historische wetten, reglementen en aanverwante documenten voor gebruik in historisch onderzoek. Zij besparen de gebruiker de moeite van het zoeken, selecteren, transcriberen en bewerken. Die gebruiker moet zich echter bewust blijven van de keuzes die de bewerker heeft gemaakt. Dankzij de digitalisering kan hij gemakkelijk teruggrijpen op de scans voor controle, correctie en aanvulling. Digitalisering stelt nieuwe eisen aan de plakaatboeken. Een online editie is voor iedereen toegankelijk; de bewerking richt zich niet meer alleen op deskundigen in een nationale context, maar op een internationaal publiek inclusief geïnteresseerde leken. Communicatie met dat publiek kan de bewerking weer ten goede komen. Presentatie van belangrijke informatie in het Engels was daarom voor Plakaatboek Guyana essentieel. Schematische kaart (foto Henk-Jan van Dapperen, 2014). De Britse kolonie Guyana werd op 26 mei 1966 onafhankelijk. Op het grondgebied aan de noordelijke kust van Zuid-Amerika lagen in de twee eeuwen tot 1814 de Nederlandse kolonies Berbice, Essequibo en Demerary. Essequibo en de jongere kolonie Demerary waren door de Staten-Generaal uitgegeven aan de West-Indische Compagnie; Berbice aan de familie Van Pere, die de kolonie later overdroeg aan een groep kooplieden, de Sociëteit van Berbice. Tot in de tweede helft van de 18e eeuw waren de kolonies relatief klein. Een bevolking van enkele honderden kolonisten hield een veelvoud tot slaaf gemaakten op de plantages aan het werk, en daardoor de economie draaiend. De kolonies stonden elk onder een eenhoofdige leiding van een Commandeur, Gouverneur of Directeur-Generaal. Die werd in belangrijke zaken bijgestaan door een Hof. De twee bestuurden nummer 4 201 5 15

Archievenblad | 2015 | | pagina 15