JG fMJSS Q WESTE 'Als je mensen dat bord toont, hoefje daar verder niets bij te vertellen. Dat is heel veel tragiek in één object gevangen' (foto www.tweedewereldoorlog.nl). begint met een introductiefilm - die we overigens net nieuw hebben ontwikkeld - en vervolgens kunnen ze met een speciale 'kijkwijzer' door de vaste tentoonstelling, waarin een aantal elementen zijn verwerkt die speciaal op de jeugd gericht zijn. Daarna brengen ze meestal ook een bezoek aan het kampter rein. Elementen uit de introductiefilm komen overigens terug in de routing door de tentoonstelling en worden belicht bij de rondleiding op het kampterrein. Het kampterrein is in de jaren 60 en 70 vrijwel helemaal afgebroken. Onze educatieve medewerkers kleuren, door het vertellen van verhalen, dit bijna parkachtige landschap in met beelden uit het verleden. Op verschillende plekken waar vroeger barakken en andere bouwwerken stonden zijn historische foto's op doek aange bracht om te laten zien hoe die plekken er destijds uitzagen. Ook hebben we zogenaamde 'luisterpalen' geïnstalleerd die fragmenten van brieven en dagboeken laten horen die geschreven zijn in het kamp en die wij nu in de collectie hebben. Op het kampterrein staat ook ons grootste collectie stuk: de woning van de kampcommandant. Deze staat sinds kort onder een glazen overkapping. De woning kwam in 2007 vrij en werd in erfpacht aan ons overgedragen. Het streven was om dit enige nog intacte gebouw op het kampterrein te bewaren voor de toekomst. Een overkapping leek ons de beste oplossing.' Wat heeft jullie doen besluiten om tot herinrichting van het kampterrein over te gaan? 'Aan de ene kant willen we het kampterrein zoals dat na de oorlog is ontstaan, die plek van leegte, intact laten. Die leegte vertelt ook een verhaal, namelijk dat van de naoorlogse omgang met de Jodenvervolging. Toch zijn we overgegaan naar 'herinrichting' van het terrein. Er staan elementen op het kampterrein die er eigenlijk niet thuishoren, zoals betonnen reconstructies uit de jaren '90 waarvan de bezoekers soms denken dat het authentieke elementen uit de oorlogstijd zijn. Die zouden we willen verwijderen. We willen daarentegen dat wat er nog aan authentiek materiaal is, zoals originele barakdelen, juist terugplaatsen. Tegelijkertijd zien we ook dat jongere generaties zich maar moeilijk een voorstelling kunnen maken van de oorlogsperiode. Latere generaties kunnen niet putten uit beelden en verhalen uit de eerste hand. Dat betekent dat wij ons extra moeten inspannen om bij een bezoek aan het kampterrein een indruk, een impressie van wat het was, achter te laten. Dat beogen wij met de herinrichting. Daarmee willen Herinneringscentrum Kamp Westerbork (foto Frits Pentenga, Wikimedia Commons). we een aantal dingen terugbrengen en waar dat niet mogelijk is, dat op een andere manier vormgeven, bijvoorbeeld door van belangrijke gebouwen op het terrein een gestileerd silhouet te laten zien. Op die manier is het voor bezoekers duidelijk dat dat niet een authentiek element is, maar een element waarmee we meer duiding aan plekken op het kampterrein kunnen geven.' Is er samenwerking met andere instellingen? 'We hebben contacten met het Drents Archief. Zij gaan zich bezighouden met de vorming van collecties over de provincie Drenthe in de oorlogsjaren. Vanzelfsprekend hebben we ook een intensieve samenwerking met het NIOD, andere herinne ringscentra en musea die zich bezighouden met de Tweede Wereldoorlog. Met het Joods Historisch Museum werken we aan een gemeenschappelijke database met persoonsinformatie over vervolgingsslachtoffers. Met het NIOD werken we samen waar het gaat om het online presenteren van onze collectie. We vinden het belangrijk hierin aan te sluiten bij nationale initiatieven zoals Oorlogsbronnen.nl, maar ook bij internationale ontwikkelingen en standaarden zoals het EHRI-portaal en Europeana. We hebben bovendien al langere tijd een samen werkingsverband met het Bundesarchiv in Duitsland. Daarnaast onderzoeken we de mogelijkheden om onze collectie en archiefmateriaal te verbinden met die van bijvoorbeeld Kazerne Dossin, het doorgangskamp van België waar ook Nederlandse Joden hebben gezeten, en Bergen-Belsen en Auschwitz- Birkenau, eindbestemmingen van de Westerbork-transporten. Dat zou onze eigen kennis verrijken en waardevolle informatie kunnen toevoegen aan hetgeen we aan nabestaanden en geïnteresseerden kunnen aanreiken.' Op de website is het 'archief' van Kamp Westerbork te vinden onder 'museum': hoe zien jullie de archieffunctie van de organisatie? 'Dat is een observatie die ons tot nadenken stemt... De collectie- en archieffunctie van Kamp Westerbork is de basis nummer 4 201 5 13

Archievenblad | 2015 | | pagina 13