Guido Abuys: 'Wij beheren geen documenten en objecten met een hoge intrinsieke waarde, maar wel met een sterke emotionele en morele waarde' (foto Kamp Westerbork). collectie maar over de informatie die te vinden is in de database 'Een Naam en een Gezicht'. Hierin zijn gegevens te vinden over de mensen die in de periode 1939 tot 1945 in het kamp hebben gezeten. Het gaat onder meer om informatie over aankomst, waar ze vandaan kwamen, in welke barak ze verbleven, waar ze werkten in het kamp, wanneer ze op transport moesten. Deze gegevens zijn afkomstig uit 24 verschillende archieven die zich elders bevinden. Wij hebben daar digitale scans van kunnen maken en in de database verwerkt. We ontvangen jaarlijks meer dan 3000 informatie verzoeken over personen die in deze database staan. Dit gaat in de meeste gevallen via de mail of via de telefoon. De bedoeling is om de database online te plaatsen en deze te integreren met de rest van onze collectie. Op die manier kunnen verschillende doelgroepen op basis van een naam, een plek of een beschreven object verder zoeken. Rondom herdenkingen en vooral rond een lustrum is het aantal informatieverzoeken hoger dan gemiddeld. Zo worden we nu overspoeld met vragen van onder meer particulieren, onderzoekers, historische verenigingen, televisie- en documentairemakers.' Hoe zit het met de openbaarheid van de stukken in de collectie? 'We maken per collectie-item afspraken over hoe we ermee om mogen gaan. Daarover zijn verschillende soorten afspraken te maken waarbij het belang van de schenker altijd voorop staat. Die moet zich prettig voelen bij de manier waarop wij met het materiaal omgaan. Meestal is het zo dat mensen die bereid zijn om materiaal af te staan juist graag willen dat anderen het ook zien, zodat op die manier het verhaal verteld kan worden aan een breed publiek. Maar het komt ook voor dat we afspreken dat wij pas met materiaal iets gaan doen op het moment dat de schenker niet meer leeft.' En hoe verhoudt dit uitgangspunt zich tot de digitale beschik baarstelling van collectie-items? 'We kijken apart naar hoe wij om moeten en kunnen gaan met de digitale beschikbaarstelling. Het uitgangspunt dat het niet uitmaakt of mensen langs de digitale weg iets te zien krijgen in de tentoonstelling of thuis, is verdedigbaar: in beide gevallen stel je iets ter beschikking aan een breed publiek. Toch is er een verschil. In een tentoonstelling kun je context aanreiken die je niet vanzelfsprekend in een digitale collectietoegang kunt realiseren. En ook moeten we ons de vraag stellen of digitale beschikbaarheid ook past bij de intenties van de schenker toen deze het materiaal bij ons bracht. De informatie in de database 'Een Naam en een Gezicht' mogen we zonder belemmering verstrekken, maar dit geldt niet altijd voor het archiefmateriaal dat we daarbij in digitale vorm beschikbaar hebben. Daar liggen soms formele beperkingen die we moeten honoreren.' In Westerbork is 'educatie' belangrijk? 'De basis van alle educatieve projecten van het herinnerings centrum is de kracht die spreekt uit persoonlijke verhalen. Deze verhalen gaan over de Jodenvervolging en de vervolging van de Sinti en Roma. We hebben projecten zoals 'De oorlog dichtbij huis' waarin leerlingen worden gestimuleerd om onderzoek te doen naar de lotgevallen van Joodse plaatsgenoten tijdens de bezetting. Jaarlijks ontvangen we ongeveer 30.000 kinderen en scholieren in de leeftijd van 10 tot 16 jaar. Zij worden begeleid door onze educatieve dienst die bestaat uit vijf medewerkers. Een bezoek 12 2015 nummer 4

Archievenblad | 2015 | | pagina 12