Kamp Westerbork, waar slachtoffers betekenis krijgen In 2015 is het 70 jaar geleden dat Kamp Westerbork bevrijd werd. Wat ooit een berucht doorgangskamp was, is tegenwoordig een herinneringscentrum waar het verleden een gezicht krijgt. In de loop der jaren ontstond spontaan een gevarieerde collectie boeken, foto's, brieven, briefkaarten, tekeningen en 3D-scans. Een kennismaking. Foto: Sjoerd Knibbeler. Van 22 januari tot en met 27 januari 2015 werden zes dagen en vijf nachten achter elkaar op het terrein van het voormalig Kamp Westerbork de 102.000 namen voorgelezen van de Nederlandse slachtoffers tijdens de Tweede Wereldoorlog. Deze slachtoffers stierven naamloos in concentratie- en vernietigings kampen. De namen werden onafgebroken, 106 uur achter elkaar, voorgelezen op de plek waar de treinen naar de vernietigingskampen vertrokken. Al deze namen zijn te vinden op www.102namenlezen.nl. Dit jaar wordt op 12 april het 70e bevrijdingsjaar van het kamp herdacht en op 23 april vindt een herdenking plaats van de 62 verzetsstrijders die in het kamp zijn gecremeerd. Nog steeds, zeker wanneer in de media meer aandacht is voor het thema Tweede Wereldoorlog en Jodenver volging, ziet Herinneringscentrum Kamp Westerbork het aantal vragen stijgen. Ellen van der Waerden, plaatsvervangend directeur, en Guido Abuys, conservator, in gesprek met Caroline Leistra (redacteur Archievenblad) over Westerbork als educatief- en onderzoeks centrum. Waar bestaat de collectie van het herinneringscentrum uit? 'De kerncollectie bestaat uit zo'n 7200 boeken, 5000 foto's, 4500 brieven, 1200 briefkaarten, 300 tekeningen, 350 3D-objecten die in het kamp zijn gemaakt of gebruikt en meer dan 350 op geluid en beeld vastgelegde interviews. Daarnaast beheren we een aantal rijksmonumenten die zich op het kampterrein bevinden, zoals een SD-schuilbunker, een aardappel bunker en een rioolzuiveringsinstallatie. Ook onderhouden we een aparte database voor het project 'Een Naam en een Gezicht' met daarin ongeveer 680.000 digitale scans van archiefdocu menten en 10.000 gedigitaliseerde foto's. Dit zijn vooral gegevens en foto's van mensen die in Kamp Westerbork zaten Nationaal Monument Westerbork (foto 'Gouwenaar', Wikimedia Commons). toen het een vluchtelingenkamp was en uit de tijd dat het als doorgangskamp fungeerde naar de concentratie- en vernieti gingskampen in Midden- en Oost-Europa. De database omvat gegevens van ongeveer 120.000 personen waarvan er 107.000 weggevoerd zijn en slechts 5000 terugkwamen. Het merendeel van de collectie bestaat uit materiaal over de periode 1939-1945. Maar we verzamelen ook materiaal dat betrekking heeft op de periode daarna, toen het kamp eerst interneringskamp was voor 'foute Nederlanders', vervolgens militair opleidingskamp, daarna opvangkamp voor Indische Nederlanders en tot slot - en dat was de langste bewonings- periode - woonoord voor Molukse gezinnen. Het kamp heette toen Woonoord Schattenberg.' Dat klinkt als een heel gevarieerde collectie. Hoe is deze collectie zo tot stand gekomen? 'In eerste instantie was het niet de bedoeling dat het herin nerings- 10 2015 nummer 4

Archievenblad | 2015 | | pagina 10