Nieuws uit het veld Grasduinen door Mercedes-archieven Ophef over verfbeurt Internet in de VS wordt neutraal Hillary Clinton had geen officieel mailadres Mercedes-Benz heeft een website online gezet waarop een enorme hoeveelheid archiefmateriaal gratis toegankelijk is. Daarmee ontstaat volgens het bedrijf een van de grootste vrij toegankelijke industriële archieven in Europa. Mercedes-Benz begon 15 jaar geleden met het Multimedia Archive and Research System (M@RS), een databank met archiefmateriaal dat tot voor kort alleen toegankelijk was voor geregis treerde journalisten en onderzoekers. Nu is dat archief onder de naam Public-M@RS ook gratis toegankelijk gemaakt voor het publiek. De foto's en andere materialen gaan terug in de tijd dat Carl Benz en Gottlieb Daimler in 1886 de auto uitvonden. In eerste instantie zijn alleen nog maar personenauto's op de site te vinden, maar Mercedes-Benz wil dit in de nabije toekomst onder meer uitbreiden met vrachtwagens. Het webadres is http://mercedes-benz-publicarchive.com. Bron: www.autoweek.nl Foto: mercedes-benz-publicarchive. com. Zonder toestemming of vergunning is het voormalige gemeentearchief in Rotterdam wit geschilderd. In opdracht van de nieuwe bewoners, het consu laat van Angola, zo lijkt het. Verbijste ring alom. 'Een enorme aantasting van een van de weinige rijksmonumenten die we hier hebben.' Niels van der Vlist, directeur Stadsherstel Historisch Rotterdam, wist niet wat hij zag toen hij over de chique Mathenes- serweg reed. Het voormalige gemeente archief, een voornaam en rijk gedecoreerd pand uit 1900, was plotseling ingepakt met steigers. Daarop stonden schilders het van nature geel-bruine zandsteen te witten. Inspecteurs die een kijkje kwamen nemen, werden door de aannemer te verstaan gegeven dat het gebouw eigendom en dus grondgebied van Angola is. En daar zouden andere regels gelden. Volgens de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed klopt die aanname niet. Het consulaat staat op Nederlands grondgebied en dan geldt de Nederlandse regelgeving, dus ook de Monumentenwet. Bron: ad.nl De Federal Communications Commis sion (FCC), een onafhankelijk opererende Amerikaanse overheidsinstantie, heeft ingestemd met regels die netneutrali- teit garanderen in de VS. Netneutrali- teit gaat over de vraag of internetpro- viders grote en kleine bedrijven dezelfde toegang moeten geven, of dat grote bedrijven tegen betaling sneller internet kunnen afdwingen. Met het besluit wordt internettoegang beschouwd als een dienst van openbaar nut en valt het voortaan onder de Wet op de telecommunicatie. Telecombedrijven moeten alle data op dezelfde manier doorlaten en mogen geen voorrang verlenen aan eigen diensten, of aan bepaalde diensten tegen extra betaling. Telecombedrijven Verizon en AT&T kondigden aan de beslissing van de FCC te zullen aanvechten. Aan het besluit ging een jarenlange lobbycampagne vooraf. Internetactivisten en honderden bedrijven als Google, Facebook, Amazon en Netflix waren voor regels die netneutraliteit garanderen. Ruim vier miljoen Amerikanen pleitten per e-mail voor netneutraliteit; grote internetbe drijven vestigden de aandacht op het onderwerp tijdens de Internet Slowdown Day. Veel Republikeinen zijn tegen; zij zien invoering van netneutraliteit als een onwenselijke inmenging van de overheid in het bedrijfsleven. Nederland is een van de weinige landen waar netneutraliteit in de wet is vastgelegd. Bron: nrcnext.nl Hillary Clinton heeft in de vier jaar waarin ze minister van Buitenlandse Zaken was uitsluitend haar persoon lijke e-mailadres gebruikt in plaats van een officieel adres van de Amerikaanse overheid. Daardoor viel haar correspon dentie tot twee maanden geleden niet na te gaan in de archieven van het ministerie, meldt The New York Times. Correspondentie van ministers moet volgens de Amerikaanse wet worden gearchiveerd, zodat bijvoorbeeld Congresleden, historici en journalisten haar kunnen raadplegen. Documenten die staatsgeheimen bevatten hoeven weliswaar niet direct openbaar te worden, maar moeten wel aanwezig zijn. Medewerkers van Clinton hebben volgens de krant twee maanden geleden een pakket van zo'n 55.000 pagina's aan e-mail alsnog overge dragen aan het ministerie. Het gaat waarschijnlijk niet om alle berichten, maar alleen om de mails waarvan haar medewerkers vinden dat ze moeten worden overgedragen. Clinton zou nummer 3 201 5 7

Archievenblad | 2015 | | pagina 7