Colofon Van de redactie Gekkepraat Citaat van de maand KfSL 'Schrijven met de pen is leven van de pen', orakelde dichter Johnny van Doorn ooit, 'en even zwaaien met je nieuwe boek'. De inktpen is vervangen door de balpen, de balpen door de schrijfmachine en de schrijfmachine door de computer. Hebben vorm, inhoud en productie wijze iets met elkaar te maken? Een archivaris kan bijvoorbeeld stukken dateren aan de hand van papier, inkt, gebruikte hard- en software. En schrijven met de pen gaat (bij mij) sneller dan met de pc. Een handgeschreven tekst oogt in elk geval meer 'origineel' dan een getypte of geprinte tekst. Hoe beter te wijzigen en te dupliceren, hoe onbetrouwbaarder. Zo meende in elk geval een personeelsfunctionaris in mijn werkkring in de begindagen van de automatisering, midden jaren tachtig. Wanneer hij een vertrouwelijke brief moest typen, dan liet hij de computer staan en ging aan de slag op zijn typemachine. Dat geluid reikte ver en maakte veel collega's nieuwsgierig: hoor, daar wordt gewerkt aan een vertrouwelijk document. Het opstellen van een digitale tekst gaat tamelijk geruisloos, maar de oorspronkelijkheid en betrouwbaarheid ervan bezorgt heel wat juristen hoofdbrekens. Een rechter zal meer bewijskracht toekennen als hij van de betrouwbaarheid van een bewijsmiddel overtuigd is. De Kamer van Koophandel werkt om die reden met digitaal gewaarmerkte documenten. Schrijven met de pen is een kwestie van voorkeur en romantiek en wordt nog steeds gedaan. Schrijven met de typemachine is een zeldzaamheid geworden. Een groot liefhebber en kenner van de typemachine was de twintig jaar geleden overleden schrijver Willem Frederik Hermans. Hermans beschikte over een grote verzameling typemachines en bezong zijn liefde voor het apparaat onder meer in de publicatie De schrijfmachine mijmert gekkepraat (1989), waarvan de titel is ontleend aan een gedicht van Martinus Nijhoff. Na zijn dood ging zijn verzameling typemachines naar het Scryption in Tilburg waar zijn machines in 1996 werden tentoongesteld, begeleid door een fraaie publicatie van Stef Jacobs: De liefste machine ooit uitgevonden. Willem Frederik Hermans en de typemachine. Het Scryption was een museum in het centrum van Tilburg met als hoofdthema schriftelijke communicatie, van het ontstaan van het Latijnse alfabet en andere schriften tot en met kantoor- en schrijfmid- delen. Er was een omvangrijke bibliotheek op het gebied van schrift, schrijven en kantoor. In januari 2011 werd het museum gesloten en 'ontzameld' door de Stichting Onterfd Goed. De overhead van deze stichting werd gefinancierd door de verkoop van delen van de collectie. De verzameling van Hermans is uiteindelijk terechtgekomen bij boekhandel De Limerick in Gent, in een apart zaaltje achterin de boekwinkel. Nou ja, Hermans leefde natuurlijk wel geruime tijd in Brussel en had meer met België dan met zijn vaderland. Lucebert wist het al: alles van waarde is weerloos. René Spork hoofdredacteur@archievenblad.nl 'Zonder schrijfmachine zou ik nooit een roman geschreven hebben.' Willem Frederik Hermans (1921-1955) Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen In Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Matthijs Andreas, Dick Deuzeman, Joris van Dieren- donck (eindredacteur), Femke Dijkhuis, Ton Dijksterhuis, Tessa Free, Caroline Leistra, May Scheepers, Fransien Smeets, René Spork (hoofdredacteur), Floortje Tuinstra, Dick Veldhuizen, Nico Vriend, Aafke Weller, Ruud Yap. Vaste medewerkers Marcel Duijghuisen, Marieke de Haan, Charles Jeurgens, Hannie Kool-Blokland, Sandy Marijnissen, Theo Thomassen, Peter Vlot. Redactieadres Archievenblad Westervoortsedijk 67-D, 6827 AT Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: redactie@archievenblad.nl E-mail persberichten: nieuws@archievenblad.nl Website: www.archievenblad.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau. Ook voor adres wijzigingen kunt u daar terecht. KVAN-bureau Westervoortsedijk 67-D, 6827 AT Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Website: www.kvan.nl Jaarabonnement Nederland 76,50 Buitenland 88,50 Losse nummers 7,80 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Telefoon: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04 E-mail: administratie@salesandservices.nl Ontwerp Infour, marketing en communicatie, Heerlen Opmaak en druk Schrijen-Lippertz Coverfoto Sjoerd Knibbeler ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt begin mei 2015. 4 2015 nummer 3

Archievenblad | 2015 | | pagina 4