In gedachten verzonken. Vaardat je in 's-Hertagenbasch kwam werken, heb je een tijdje een eigen bedrijf gehad. Hae was dat? Waaram heb je de averstap naar een vast dienstverband gemaakt? 'Ik heb gewerkt voor wat eerst de Stichting Archiefverzorging heette en later Proffile BV (niet te verwarren met fietsenzaak Profile). Ik begon met een aantal uit voerende projecten en werd daarna gevraagd om een vaste functie te bekleden, uiteindelijk als directeur. De doelstelling van de organisatie was om afgestudeerden van de Rijks Archief- school werkervaring op te laten doen. De eerste jaren was dat zeer succesvol, maar een aantrekkende arbeidsmarkt (onder andere Doxis) en de veranderde positie van de archiefopleiding veroor zaakten een zowel kwantitatief als kwalitatief dalend aantal potentiële tijdelijke medewerkers. Pogingen om de organisatie van een werkervaringsbedrijf Koken met Gerrit. om te vormen naar een organisatie met alleen vaste medewerkers kwamen te laat. Je zou eigenlijk kunnen zeggen dat we in onze doelstelling geslaagd waren. Op mijn voorstel zijn we een traject gestart om de activiteiten te beëindigen, waarbij we ervoor gezorgd hebben dat de lopende projecten afgerond werden en er voor het kleine aantal vaste medewerkers een goede regeling kwam. Aangezien er nog vervolgtrajecten liepen heb ik een eigen bedrijfje opgericht om dit af te kunnen werken. Ik was toen al parttime actief bij de gemeente 's-Hertogenbosch. De keuze om uiteindelijk volledig over te stappen was ingegeven door de ervaring uit de jaren daarvoor dat zelfstandig opereren op te kleine schaal problematisch was. Na een aantal jaren heb ik dan ook de activiteiten van mijn eigen bedrijf gestaakt.' Je werkt bij het Stadsarchief 's-Hertagenbasch. Hae ziet je werk kamer eruit? 'In tegenstelling tot een groot deel van de gemeentelijke organisatie hebben veel medewerkers van het Stadsarchief nog een eigen kamer. Mijn kamer is tamelijk groot en naast een L-vormig bureau staan er ook nog een kast en een ronde vergadertafel met een viertal stoelen. Tot voor kort stond er een redelijke hoeveelheid (zeg maar veel) werkvoorraad, maar in een vlaag van goede voornemens heb ik medio november een grote opruiming gehouden.' Archiefschool, jaargang 1990-1991. Staan erpersaanlijke spullen? 'Met uitzondering van een groot formaat foto van de dichtge vroren Brede Haven in 's-Hertogenbosch (ca. 1935) heb ik geen persoonlijke spullen op mijn kamer staan of hangen. Op mijn bureau staat, naast mijn werkstation met dubbel beeldscherm, onder werktijd altijd mijn laptop en meestal liggen ook smartphone en tablet in de buurt. De deur van mijn kamer staat standaard open en daar wordt door collega's best veel gebruik van gemaakt. Wat op mijn kamer sinds een jaar ontbreekt is een vaste telefoon. Om de digitale ontwikkelingen, waaronder 'social media', bij te kunnen houden en ook te gebruiken, heeft iedere medewerker van de gemeente een smartphone gekregen (ook voor persoonlijk gebruik). Het is misschien tekenend voor een archieforganisatie dat sommigen daar erg veel gebruik van maken, maar anderen vrijwel niet.' Hae graat is het team in 's-Hertagenbasch? 'In 's-Hertogenbosch hebben we een formatie van veertien fte. Wij zitten echter in een reorganisatietraject. Bij de gemeente 's-Hertogenbosch leeft de overtuiging dat inspanningen op het gebied van cultuurhistorie bijdragen aan de economische ontwikkeling van de stad. Zo biedt een stad die zich rekenschap geeft van zijn historie een beter vestigingsklimaat voor zowel bewoners als bedrijven. Daarnaast profiteert ook het toerisme van cultuurhistorisch bewustzijn. Daarom is in mei 2014 de beslissing genomen om de afdelingen Bouwhistorie, Archeologie en Monumenten (BAM), het Stadsarchief en de projectgroep Vestingwerken om te vormen tot één afdeling (werknaam Erfgoedcluster) om zodoende een betere coördinatie en aansturing te bewerkstelligen. De bedoeling is dat ook andere professionele instellingen, alsmede niet-professionele instellingen op cultuur historisch terrein, samen zullen gaan werken.' Wat zijn je dagelijkse werkzaamheden? 'Tot augustus 2013 was het Stadsarchief een gemeentelijke afdeling met een tweetal bureaus. Ik was hoofd van het bureau Acquisitie, Inspectie en Beheer. Vanwege de geringe omvang van de organisatie zijn de bureaus afgeschaft en ben ik nu coördinator, met nog vrijwel dezelfde taken. Mijn dagelijkse werkzaamheden zijn zeer gevarieerd. Ik houd me zowel met inhoudelijke zaken bezig als conversies en controles van databasebestanden, incidentele inventarisatie, maar ook met de coördinatie van zowel back- als frontoffice. Verder stuur ik, door het vertrek van een collega, ook onze circa 30 vrijwilligers aan. Wij zijn momenteel bezig om een opzet te maken om in de loop van dit jaar via een nieuwe crowdsourcing-dienst in Atlantis vrijwilligers op afstand in te kunnen zetten.' 44 2015 nummer 3

Archievenblad | 2015 | | pagina 44