Er ligt een mooie uitdaging In gesprek met Gerrit Verbeek Of het nou gaat om sport, muziek, wetenschap, de passie voor bourgondisch genieten of zijn dagelijkse werkzaamheden bij het Stadsarchief 's-Hertogenbosch: 'variatie' loopt als een rode draad door al zijn activiteiten heen. Gerrit Verbeek is een veelzijdig mens. Een portret. U Fransien Smeets Burgerlijke Stand Gerrit Verbeek. rWaar ben je geboren en getogen? 'Ik ben, als enig kind, geboren in Zutphen. Daar ben ik altijd blijven wonen, met uitzondering van mijn militaire diensttijd en de twee jaar dat ik in Groningen pogingen ondernam astronomie te studeren. Het studentenleven in het gezellige Groningen heeft het uiteindelijk gewonnen van mijn discipline. Misschien speelde mijn romantische verwachting van nachtelijk onderzoek achter een telescoop hierbij ook mee. Het was gewoon de studie natuur- en wiskunde; de sterren zouden pas na het kandidaatsexamen aan bod komen. Na twee jaar ben ik teruggegaan naar Zutphen, waar ik intussen mijn huidige echtgenote had leren kennen.' Wat trekt je in die plek? 'Zutphen is natuurlijk een uitermate mooie stad. Oorspronkelijk middeleeuws en goed gerestaureerd. Door het openbaar vervoer is Zutphen verbonden met een groot deel van het land. Door het ontbreken van een HBO-instelling of universiteit mist het de levendigheid van een studentenstad, maar de ligging vergoedt zeer veel. Het is een perfect uitgangspunt voor fiets en wandeltochten. Ik vind het grappig dat veel schrijvers Zutphen hebben gebruikt als symbool voor een plattelands stadje, het begin van het niets. Kenmerkend hiervoor was een reportage in Trouw ter gelegenheid van het 25-jarig huwelijk van (toen nog) koningin Beatrix: 'Amsterdam en Zutphen, 25 jaar geleden'. Doordat veel vrienden en familieleden er wonen ben ik op sociaal vlak sterk met de stad vergroeid, wat ook de doorslag heeft gegeven om niet naar het eveneens leuke en prachtige 's-Hertogenbosch te verhuizen. Ik heb bovendien het geluk gehad mijn archiefstage in het prachtige stadsarchief van mijn geboorteplaats te kunnen doen.' Wat was je voor een jongeman? Kun je dat beschrijven aan de hand van muziekvoorkeuren, interesses, kledingstijlen en favoriete sporten? Gerrit één jaar oud (foto's privéarchief). 'In muzikaal opzicht houd ik een beetje van alles. Naast klassieke muziek (zeer breed) en jazz (Charles Mingus, Chet Baker, Thelonious Monk) luisterde ik vooral naar The Rolling Stones, The Who, Pink Floyd, Led Zeppelin, Deep Purple et cetera. Vanaf mijn vroege jeugd had ik zeer veel interesse in een groot aantal aspecten van de wetenschap, zoals astronomie, geschie denis, geologie, psychologie. Daarnaast was/ben ik een fanatiek sporter, oorspronkelijk vooral voetbal. Later heb ik mij een tijdlang, eigenlijk door de aanschaf van een racefiets, beziggehouden met kwart triatlons en als gevolg daarvan met halve marathons. Verder heb ik, zowel op natuurijs als op de ijsbaan in Deventer, veel geschaatst. Aan het eind van mijn tienerjaren kwam daar ook nog mijn passie voor skiën bij. Sinds mijn twintigste tennis ik en ook nu nog speel ik toernooien en competities. Mijn kleding op de lagere school is voor mijn generatiegenoten vermoedelijk heel herkenbaar. 's Winters een lange terlenka broek en een trui en 's zomers een korte broek met een polo of een blouse. Dat veranderde van de ene op de andere dag op de middelbare school. Spijkerbroeken, spijkerjacks, gympies, felgekleurde overhemden en t-shirts werden de dagelijkse kleding. Vooral het jeansmerk Loïs was legendarisch. Daar zat zoveel blauwe kleurstof in dat je na een regenbui nog dagen lang met blauwe benen rondliep. Als je ook nog een jasje van 42 2015 nummer 3

Archievenblad | 2015 | | pagina 42