Inhoud Overheidsarchieven als bron. Onderzoek naar de opsporing en vervolging van seksueel misbruik in de Rooms-Katholieke Kerk 'De geschiedenis van Veenhuizen is nog altijd actueel.' In gesprek met schrijfster Suzanna Jansen Geschiedenislokaal.nl: digitale bronnen voor het onderwijs 'Er ligt een mooie uitdaging.' In gesprek met Gerrit Verbeek Gabriela Redwine De laatste jaren is er veel aan dacht geweest voor seksueel misbruik van minderjarigen binnen de Rooms-Katholieke Kerk. Het ministerie van Veiligheid en Justitie heeft een tweetal onderzoeken laten doen naar de rol van het Open baar Ministerie en de politie bij opsporing en vervolging van dergelijk misbruik. Daarvoor werden voornamelijk overheidsarchieven gebruikt. Een verslag uit de onderzoeks praktijk. Harrie-Jan Metselaars I Sinds Suzanna Jansen Het Pauperparadijs publiceerde, hebben velen hun weg naar de archieven van de Maatschappij van Weldadigheid gevonden, op zoek naar hun eigen voor ouders die net als die van de schrijfster lijdend voorwerp waren van goedbedoelde pogingen tot verheffing van de armen. Veenhuizen heeft een actueel verleden. Floortje Tuinstra I 'Hebben jullie online ook lokale bronnen over de Tweede Wereldoorlog?' Een eenvoudig antwoord op deze en soortgelijke vragen uit het onderwijsveld kon tot voor kort maar moeilijk worden gegeven. Bronnen zijn er meestal wel, maar vaak moeilijk te vinden, nauwelijks digitaal beschikbaar en in de meeste gevallen alleen tegen betaling te verkrijgen. Met Geschiedenislokaal.nl komt daar verandering in. Of het nou gaat om sport, muziek, wetenschap, de passie voor bourgondisch genieten of zijn dagelijkse werkzaamheden bij Stadsarchief 's-Hertogen- bosch: 'variatie' loopt als een rode draad door al zijn activi teiten heen. Gerrit Verbeek is een veelzijdig mens. Een portret. Fransien Smeets I 04 Van de redactie 05 De archiefervaring 07 Nieuws uit het veld 10 Overheidsarchieven als bron. Onderzoek naar de opsporing en vervolging van seksueel misbruik in de Rooms-Katholieke Kerk, Harrie-Jan Metselaars 14 Business Model Innovatie. Archieven in de 'perfect storm' van digitalisering, Roland Bisscheroux 17 'De geschiedenis van Veenhuizen is nog altijd actueel.' In gesprek met schrijfster Suzanna Jansen, Floortje Tuinstra 20 Geschiedenislokaal.nl: digitale bronnen voor het onderwijs, Esther van Velden en Nico Vriend 22 Ethics of capturing and providing access to born-digital materials stored on digital media, 25 Over openbaarheid gesproken. Een terugkerend thema binnen de archiefgeschiedenis, Charles Jeurgens 28 Archieven Portaal Europa: van project naar product, APEx-NL team 30 Slotsymposium Atelier Documenteren van de Samenleving, Els van den Bent 33 Uitgelezen 36 Column 39 Agenda 42 Burgerlijke Stand: 'Er ligt een mooie uitdaging.' In gesprek met Gerrit Verbeek, Fransien Smeets nummer 3 201 5 3

Archievenblad | 2015 | | pagina 3