Agenda SlMT#iCCI Tentoonstellingen 145 jaar de Bijenkorf Bijeenkomsten International Archives Day 2015 Tot 27 mei 2015 Voor de Bijenkorf is goede vormgeving sinds jaar en dag van groot belang voor het versterken van de identiteit. Vanaf 27 maart wordt ter gelegenheid van het 145-jarig bestaan van het warenhuis een aantal affiches getoond in de Centrale Hal van het Stadsarchief Amsterdam. Met werk van onder andere Otto Treumann, Swip Stolk en Anthon Beeke. De expositie is ontwikkeld in samenwerking met de Bijenkorf. Toegang is gratis. Locatie: Stadsarchief Amsterdam Info: stadsarchief.amsterdam.nl (tos liaison? Itofis Affiche van de Bijenkorf (coll. Stadsarchief Amsterdam). Vanaf 28 maart 2015 Berezinakabinet in Hermitage Amsterdam Op zaterdag 28 maart is, als onderdeel van de tentoonstelling 'Alexander, Napoleon Joséphine', het Berezinaka- binet geopend. Hier komt de rol tot leven van de Nederlanders die in het Napoleon tische leger dienden. Napoleons Grande Armée was in 1812 na een snelle opmars tot in Moskou gekomen, maar trof daar een verlaten stad zonder voorraden. Toen ook de winter nog inviel zag hij zich gedwongen terug te keren. De terugtocht pakte gruwelijk uit, met als dieptepunt de oversteek van de Berezina (nu in Wit-Rusland). Vele duizenden soldaten kwamen daarbij om het leven, maar mede dankzij een heldenrol van Nederlandse pontonniers konden ook duizenden levens worden gered. Aan de hand van nagelaten objecten, in bruikleen gegeven door nazaten van Nederlandse soldaten in de Grande Armée, komen de verschrikkingen van die tijd tot leven. Tot de bruiklenen behoren dagboeken, prenten, persoonlijke bezittingen en een originele kogel die een van de soldaten verwondde. De meeste objecten komen uit privécollecties en worden voor het eerst tentoongesteld. Een interactieve soundscape van de beroemde schoolplaat van Hoynck van Papendrecht laat de oversteek van de ijskoude rivier indringend voelen. Locatie: Hermitage Amsterdam Info: www.hermitage.nl Peter von Hess, 1844. De oversteek van de Grande Armée over de Berezina op 17 november 1812. Tot en met 31 mei 2015 Film 200 jaar Koninkrijk Nicolaas Pieneman, Portret van koning Willem II, 1849 (Staatsmuseum Hermitage, St. Petersburg). Het Dordts Patriciërshuis besteedt aandacht aan de viering van 200 jaar Koninkrijk der Nederlanden, en wel middels een film van de hand van Frank Peters. Hierin niet alleen aandacht voor de totstandkoming van het Koninkrijk onder de Oranjes, maar ook voor de achttiende- eeuwse patriotten en de Franse Tijd. Locatie: Wolwevershaven 9, Dordrecht Open: woensdag t/m zondag, 13.00 17.00 uur Info: www.dordtspatriciershuis.nl 9 juni 2015 Over de hele wereld verenigen archiva rissen zich op 9 juni 2015 om de betekenis en verworvenheden van het beroep te vieren. De KVAN nodigt archivarissen uit om een afbeelding van een archiefstuk aan te leveren, waarmee de verweven heid met de gemeenschap en omgeving van het archief gesymboliseerd wordt. Geef een korte toelichting over de afbeelding en schrijf eventueel een korte boodschap ter gelegenheid van Internatio nal Archives Day. Het webadres van het betreffende archief mag niet ontbreken. De Section Local, Municipal and Territorial Archives van de International Council on Archives heeft een website ingericht om alle ontvangen afbeeldingen en berichten te tonen. Het resultaat van International Archives Day 2015 wordt getoond op www.internationalarchivesday.org. In juni 2014 had de site 1.566.845 hits and 15.875 unieke bezoekers. Om deel te nemen: stuur een jpg-afbeel- ding (max. 800 x 900 pixels) van het archiefstuk, samen met een korte beschrijving in eigen taal, voor 30 mei 2015 naar m.langelaar@rotterdam.nl. Wie in 2014 al een bijdrage leverde, kan deze gerust opnieuw inzenden: de website biedt plaats aan een groeiend aantal afbeeldingen voor de komende jaren. Info: www.kvan.nl international archives day nummer 3 201 5 39

Archievenblad | 2015 | | pagina 39