Uitgelezen t <4 o o ,'i 9 O f4 t B Levensschetsen Sieraad B. de Keijzer, H. den Hartog, De schepenzegels van Gorinchem (1326-1807). Beschrijving van de losse zegelcollectie (1326-1807) De schepenzegels van Gorinchem WOORDENBOEK U t L t) L H I. A N IJ 10 I.D. Jacobs e.a., Biografisch Woordenboek Gelderland 10. Bekende en onbekende mannen en vrouwen uit de Gelderse geschiedenis Uitgeverij Verloren (Hilversum, 2014), ISBN 978-90-8704-472-5, 176 blz., ill., reg., 15,00. Onlangs verscheen het tiende deel van het Biografisch Woordenboek Gelderland, afgekort het BWG. Het is tevens het laatste deel dat in druk zal verschijnen. Afhakende redactieleden en wegvallende subsidiënten maakten dit besluit onafwendbaar. Helaas heeft de voorzitter van de redactie, drs. R.M. Kemperink, het einde van de reeks niet meer mee mogen maken: hij overleed op 21 november 2013. In dit tiende deel staat een biografie van deze veelzijdige historicus, die vaak gepubliceerd heeft over de geschiedenis van Amersfoort en Apeldoorn. Dit laatste deel bevat vijftig korte levensschetsen van personen uit de Gelderse geschiedenis. Het is een bonte verzameling van veelzijdige mensen die niet stilzaten gedurende hun leven. Best wel inspirerend. Als vanouds weer veel verhalen over mensen uit de wereld van kunst en cultuur, maar ook fabrikanten, bestuurders, een ontdekkingsreiziger en een pastoor komen langs. Wat atypisch in deze verzameling van goede lieden is de biografie van de nationaalsocialist Kees van Geelkerken. Negen vrouwen deze keer. De levensverhalen van bioscoopdirecteur Jo Folmering en apotheker Jo Heinsius springen er wat mij betreft bovenuit. Wat een interessante vrouwen moeten dat zijn geweest. Dr. A. J. Maris, in de archiefwereld bekend als juffrouw Maris, mag natuurlijk ook niet onvermeld blijven. Ze was een archivaris van de oude stempel, publiceerde veel en heeft in haar carrière, die meer dan vijftig jaar duurde, veel betekend voor de geschiedschrijving van Gelderland. Haar grootste wapenfeit was de inventarisatie van het archief van het Hof van Gelre en Zutphen. Hoe het na het verschijnen van dit laatste deel van de reeks verder moet met de beschrijving van de levens van belang wekkende Gelderlanders is nog niet duidelijk. Mogelijk zal er in de toekomst online een vervolg komen. Overigens zijn de biografieën uit de eerste zes delen digitaal beschikbaar via de website van het Huygens Instituut. Voor de boekenverzamelaar zal het bij deze tien deeltjes blijven. Jammer, maar de reeks is in elk geval, ook qua vormgeving, een sieraad voor in de boekenkast. Annemarie Geerts archivaris, Gemeentearchief Voorst. Uitgeverij Verloren (Hilversum, 2015), ISBN 978-90-8704-503-6, 230 blz., ill., 36,00. Functionarissen maakten vanaf de 13e eeuw gebruik van waszegels bij het opstellen van officiële documenten. Hun zegelring of zegelstempel, met daarop hun familiewapen of persoonlijke merk, drukten ze in een beetje was. Dat zegel werd onderaan de oorkonde gehangen, aan de zegelstaart. Het zegel bekrachtigde de in de oorkonde vastgelegde rechtshandeling en gaf de echtheid aan. Veel van deze oorkonden en ook losse zegels zijn bewaard gebleven. Zo heeft het Regionaal Archief Gorinchem een collectie van 1169 losse zegels, waarvan het grootste deel schepenzegels zijn. Hierover is het boek De schepenzegels van Gorinchem verschenen, met een inleidende tekst en een beschrijving van de collectie. Deze 'blazoenering' behelsde het beschrijven van de familiewapens, opdat men op correcte wijze de familiewapens kan identificeren en de heraldicus ze kan tekenen zonder de afbeeldingen te zien. De collectie is nu ontsloten en toegankelijk voor publiek. Dat is een goede zaak, want zegelcollecties kunnen vanwege de vele authentieke familiewapens een waardevolle aanvullende bron zijn voor genealogen en heraldici. Dat deze collectie nu is ontsloten is vrij uniek, er zijn namelijk nog niet zoveel zegel collecties beschreven en gepubliceerd in Nederland. n Wouter Geerling archivaris, Stadsarchief Deventer. nummer 3 201 5 35 C j vu il II» 'r-i ril-

Archievenblad | 2015 | | pagina 35