V Mensen organiseren zichzelf, maar documenteren ze zichzelf ook? Voor de komende onderzoeksagenda Illustratie in het archiefschooischrift A telier Documenteren van de Samenleving (getekend door Lauren Romijn, Reinwardt Academie, student onderzoeker bij Streekarchief Midden-Holland). veranderend begrip. Mede in dat licht werd door iedereen beaamd dat voor het opbouwen van een maatschappelijk representatieve collectie en voor de herdefiniëring van de rol van de archivaris veel meer interdisciplinaire samenwerking nodig is. Tijdens de derde workshop, getiteld 'Documenteren van de samenleving tussen theorie en praktijk', ging hoogleraar Archivistiek Theo Thomassen (Universiteit van Amsterdam) samen met het publiek in op het onderzoek van een aantal UvA-studenten. De rol van de archivaris komt zowel in theorie als in praktijk neer op het inzetten van zijn eigen specifieke deskundigheden én het inschakelen van andere expertises door samenwerkings-verbanden. Ook het openbaarheidsaspect kwam ter sprake in relatie tot custodial versus non-custodialop- lossingen en het recht van het individu om zelf te bepalen wat er bewaard blijft. Het is opmerkelijk dat verzet tegen dat laatste veel sterker speelt bij archivarissen in de 'papieren omgeving' dan in de omgeving van het records management. Terugblik kend op het atelieronderzoek blijkt het nog niet gelukt tot een sluitende definitie van het begrip 'documenteren van de samenleving' te komen. Geconcludeerd werd dat meer studie en praktijk ervaringen nodig zijn, omdat documenteren van de huidige netwerksamenleving dé uitdaging van deze tijd is. Het Atelier Documenteren van de Samenleving is tijdens het symposium zowel naar (educatieve) vorm als naar inhoud Twittinar bij Streekarchief Midden-Holland, 11 november 2014. positief beoordeeld. Er werd aan het einde van de middag dan ook geanimeerd gesproken over een vervolg. Daarbij zou samenwerking van archivarissen met andere (erfgoed-) specialisten én archiefvormers voorop moeten staan. Waarschuwing: maak het niet 'te groot', zeker als je meer disciplines binnenhaalt. Wat zou er op de agenda moeten komen? Het atelier zou zich meer kunnen richten op de doorontwikkeling van tools en research by design, met meer aandacht ook voor reflectie op de opgedane ervaringen en voor een scherp gedefinieerd begrippen apparaat. Want wat wordt precies verstaan onder documenteren en wat onder nog zo'n veel gebruikt begrip in het atelier als community? Is dit wel een goed af te bakenen begrip? Mensen organiseren zichzelf, maar documenteren ze zichzelf ook? En welke rol speelt de archivaris daarbij zonder zelf de communities te gaan documenteren? Is research by design misschien een middel om het aspect afstand te bewaken in relatie tot communities en selectie? De zaal onderstreepte verder nog het belang van continuïteit: hoe kunnen archiefinstellingen het 'documenteren van de (turbulente) samenleving', zeker vanuit een meer postcustodiale benadering, in hun (acquisitie)beleid integreren? En hoe presenteert de archivaris zich in de samenleving, wat is zijn specifieke expertise? In het licht van de integrale benadering van overheids- en particulier archief kwam ten slotte de veranderende verhouding tussen overheid en samenleving ter sprake. Want steeds meer burgers keren zich van de overheid af en organiseren zich vervolgens zelf. Ook hier is dan de vraag welke verantwoordelijkheid de archivaris in deze neemt. Kortom, de middag leverde meer dan genoeg stof voor vervolgonderzoek. De komende tijd zal Atelier DS de aanbevelingen uitwerken en via nieuwsbrieven, de website, publicaties en tijdens studiedagen op de agenda zetten. Op ArchiefAteliers.nl zijn ook de uitgebreidere verslagen van de workshops te vinden, alsmede het verslag van het slotsymposium van het Atelier Actieve Openbaarheid. Els van den Bent docent Archieven aan de Reinwardt Academie. 32 2015 nummer 3

Archievenblad | 2015 | | pagina 32