Slotsymposium Atelier Documenteren van de Samenleving Op woensdag 21 januari 2015 organiseerde het Atelier Documenteren van de Samenleving een slotsymposium in Leiden. De dag bestond uit een korte videofilm met Laura Millar (vrij gevestigd archivaris in Canada), vier onderzoekspresentaties van student-onderzoekers, drie workshops en een panel- en publieksgesprek. Onderzoek Overheidsarchieven en particuliere archieven zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. Meer dwarsverbanden In het Atelier Documenteren van de Samenleving werkten studenten en professionals samen met het Streekarchief Midden Holland (SAMH), Archief Eemland, Stadsarchief Amsterdam en Imagine IC. Na de masterclass van Laura Millar in oktober van vorig jaar gebruikten de student-onderzoekers als onderlegger van hun onderzoek haar visie op de rol van een archivaris. Die rol is vierledig: a. Custody: als vangnet dienen van archief dat anders verloren gaat; b. Focilitote: faciliteren van archiefvormers door kennisoverdracht op het gebied van selectie, betrouwbaarheid, duurzaamheid en ontsluiting van documenten; c. Tools: ontwikkelen en beschikbaar stellen van instrumenten voor archiefvormers; d. Roise oworeness: creëren van bewustzijn bij archiefvormers van het belang van het behoud van archief. In alle vier de onderzoeken kwamen één of meer van deze rollen aan de orde. Yente Christiaanse (Reinwardt Academie) onderzocht bij het Stadsarchief Amsterdam hoe een trendana lyse kan worden vertaald naar een objectieve en representa tieve lijst van actoren. De vraag is vervolgens hoe deze actoren moeten worden benaderd. Christiaanse adviseerde archiefinstel lingen om uit hun comfort zone te stappen en om in brainstorm sessies actief met actoren en ook met archiefprofessionals samen te werken. Lauren Romijn (Reinwardt Academie) richtte zich bij het Streekarchief Midden-Holland op het documenteren van burgerinitiatieven. En dan met name op de sociale, digitale interactie die plaatsvindt op Twitter. Ook zij benadrukte het belang van een betere samenwerking tussen archieven en de gemeenschap om informatie op sociale media duurzaam te kunnen behouden, vooral vanaf het moment van vorming. Zij adviseerde het Streekarchief om een 'sociaal archief' te worden en formuleerde ook specifieke stappen die het archief dan zou kunnen zetten. Mariam Heijne (Reinwardt Academie) deed onderzoek bij Archief Eemland naar de motivatie om deel te nemen aan het project Het Bewaren Waard (HBW), een digitaal platform voor het delen van herinneringen. Zij concludeerde dat het concept van HBW nu nog te veel vragen oproept en benadrukte het belang van transparantie en duidelijkheid in de communicatie met deelnemers aan HBW. Marieke Houtekamer (Universiteit Leiden) bestudeerde bij Imagine IC museale en archivistische theorieën over participatief verzamelen. Zij pleitte voor een diepgaande en voortdurende dialoog tussen archiefinstelling en participanten, die voorbijgaat aan de gangbare tegenstellingen tussen professional (instelling) en amateur. Want in de samenleving zijn de archiefvormers de professionals. Zij horen in het verzamelproces van archieven dan ook ruim baan te krijgen. Tijdens het symposium werd speciaal gekeken naar de dwarsverbanden tussen de verschillende onderzoeken. Een panel, bestaande uit Charles Jeurgens (Universiteit Leiden), Alfred Marks (Het Nieuwe Instituut), Hester Dibbits (Reinwardt Academie) en Inge Schoups (Felixarchief Antwerpen), reageerde samen met het publiek op de presentaties. Charles Jeurgens, hoogleraar Archivistiek aan de Universiteit van Leiden, merkte op dat binnen het atelier weinig aandacht is gegeven aan de relatie tussen overheidsarchieven en particu liere archieven bij het documenteren van de samenleving. Overheidsarchieven en particuliere archieven zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. Deze verbondenheid speelt bijvoorbeeld 30 2015 nummer 3

Archievenblad | 2015 | | pagina 30