Over openbaarheid gesproken Een terugkerend thema binnen de archiefgeschiedenis P^TER BURKE A SÖ^AL HISTORY /KNOWJvh;DCH Er zijn veel redenen om de geschiedenis van het archiveren te bestuderen. In zijn lezing over archief geschiedenis die Eric Ketelaar tijdens de laatste KVAN-dagen hield, somde hij een aantal belangrijke argumenten op. Tevens nodigde hij zijn gehoor (en de lezers van het Archievenblad) uit om bij te dragen aan het boek - met de voorlopige titel A Social History of Dutch Archives - waaraan hij sinds enige tijd werkt. Dat nodigt uit te reageren en te reflecteren op zijn benadering. Sociale archiefgeschiedenis v.. m ii - Poldermodel Charles Jeurgens De digitale informatievraagstukken nopen tot nieuwe benaderingen van en nieuwe oplossingen voor archivering en archiefbeheer. Er worden nieuwe uitgangspunten geformuleerd en strategieën ontwikkeld voor duurzaam informatiebeheer, waarbij archivarissen en andere informatieprofessionals steeds vaker nauw met elkaar samenwerken. In mijn gesprekken met 'ontwikkelaars' valt me op hoezeer de vraagstukken als louter technische kwesties worden benaderd die voortvloeien uit digitalisering van de informatiehuishouding. Noemenswaardige kennis over de geschiedenis van het terrein waarbinnen de nieuwe ontwikkelaars opereren ontbreekt meestal. Een groter historisch bewustzijn ten aanzien van de uitgangspunten waarbinnen en de manieren waarop archiveringssystemen in het verleden tot stand zijn gebracht, zou kunnen helpen om de reikwijdte en het perspectief van de hedendaagse vraagstukken en de bijbehorende oplossingsrichtingen wat beter te kunnen bepalen. Dat laatste werd nog eens bevestigd tijdens een reeks basistrainingen archivistiek die ik samen met Theo Thomassen en Hans Waalwijk voor een groot aantal medewerkers van het Nationaal Archief heb verzorgd. Niet alleen kennis van de archivistische principes maar ook kennis van de historische ontwikkeling werkt vaak verhelderend. De historische dimensie brengt meer diepte en een groter begrip voor de specifieke waarden die de archivaris binnen de informatiehuishouding vertegenwoordigt. Tijd voor een charmeoffensief om het historisch bewustzijn te stimuleren onder de groeiende groep informatieprofessionals die zich met archiveringsvraagstukken bezighouden. Alleen al om dit historisch bewustzijn te kunnen vergroten is actieve beoefening van archiefgeschiedenis van belang. Tijdens de laatste KVAN-dagen in Assen brak Eric Ketelaar een lans voor het beoefenen van wat hij 'sociale archiefgeschiedenis' noemt, waarbij niet de geschiedenis van het archief maar de sociale context het uitgangspunt vormt voor de studie naar archiveren. Immers: 'Elke tijd, elke samenleving stelt bepaalde eisen aan en schept voorwaarden voor bepaalde archiveringssystemen.'1 Door de sociale context als uitgangspunt te kiezen kan beter begrepen worden waarom de archiveringssystemen uit het 7ii c VOLUME If -■ VOLUME-IT - --- 1 /Ar I N 4.' VJ. BEb 11 Ai Wl Kt PK 1)1 A JI verleden geworden zijn zoals ze zijn. Dat dit een interessante en vruchtbare benadering is om de geschiedenis van kennis, informatie en ook het archief te bestuderen, heeft Peter Burke in zijn onvolprezen boek A Social History of Knowledge (in twee delen) al laten zien. Door de sociale context, of misschien beter gezegd de brede culturele context als uitgangspunt te nemen (met voldoende aandacht voor politieke, culturele én economische ontwikkelingen) toont hij aan hoezeer activiteiten als verzamelen van kennis en ook archiveren (al ligt daar bij hem de nadruk niet op) tijd- en plaatsgebonden zijn. Als raamwerk voor zijn sociale archiefgeschiedenis kiest Eric Ketelaar het voor ons land zo kenmerkend geachte harmonie- of poldermodel dat gekarakteriseerd wordt door een cultuur van vergaderen en het bereiken van consensus tussen georganiseerde maatschappelijke groepen. De keuze voor dit model is aantrek kelijk, maar er zijn ook problematische kanten aan het gebruik nummer 3 201 5 25

Archievenblad | 2015 | | pagina 25