■u£ i- Wat kun je ermee? Erfgoedtools in ontwikkeling Voor iedereen Meer weten? Geschiedenislokaal013.nl. De Haarlemse variant, Geschiedenis- lokaal023.nl, wordt gevuld met bronnen uit de collecties van het Noord-Hollands Archief, Bureau Archeologie Haarlem, Frans Hals Museum, Museum Haarlem en het Teylers Museum. De bronnen kunnen op Geschiedenislokaal 'individueel' worden aangeboden, maar ook via themapagina's over lokale en door het onderwijsveld gevraagde onderwerpen. In Haarlem gaat het dan bijvoorbeeld om het Beleg van Haarlem (1572-1573), in Tilburg over textielfabrieken. De bronnen zijn ook benaderbaar via een zoekveld, gekoppelde trefwoorden en de (voor het onderwijs verplichte) tijdvakken. Er is tot op detailniveau in te zoomen op de bronnen. Daarnaast zijn deze te printen, delen op Pinterest, Facebook, Twitter en (gratis) te downloaden op hoge resolutie voor gebruik in presentaties op bijvoorbeeld het digibord of in werkstukken. Om oude, handgeschreven documenten in begrijpelijke vorm aan te kunnen bieden, is een speciale 'transcriptietool' ontwikkeld. Over de eigenlijke bron wordt daarbij een balkje geplaatst met daarin de transcriptie of hertaling van de tekst (zie afbeelding 2). De eigenlijke bron blijft op de achtergrond zichtbaar, zodat het contact hiermee niet verloren gaat. Een uitdrukkelijk wens is om leerlingen ook daadwerkelijk aan de slag te laten gaan met de bronnen. In Geschiedenislokaal.nl wordt daartoe op dit moment de tool kaart.cc onder de noemer 'aan de slag met kaarten' aangeboden, waarmee moderne en historische kaarten met elkaar vergeleken kunnen worden (zie afbeelding 4). Een opdracht kan bijvoorbeeld zijn om via een historische kaart uit te zoeken waar de inmiddels afgebroken stadspoorten van Haarlem zich bevonden en via een Google Maps-kaart na te gaan wat nu op deze locaties te vinden is. De resultaten kan de leerling delen met de docent of anderen. Ënn'i 9 - M JUf hi*is 9 Ar - Afbeelding 4. Historische kaarten vergelijken. De budgetten van het Noord-Hollands Archief en Regionaal Archief Tilburg waren helaas niet toereikend om in deze fase meer van dit soort actieve tools aan te bieden. Maar het goede nieuws is dat Plein C, onderdeel van de Cultuurcompagnie Noord-Holland, in samenwerking met ab-c media op dit moment zogenaamde erfgoedtools ontwikkelt. Hierbij kan bijvoorbeeld worden gedacht aan een tool waarbij een leerling bronnen in chronologische volgorde kan zetten. Een leraar, leerling of educatief medewerker kan bovendien zélf de inhoud bepalen van een dergelijke tool en deze vervolgens opslaan of doorsturen. Naar verwachting zijn de erfgoedtools gereed in september 2015 en beschikbaar via Geschiedenislokaal.nl. Geschiedenislokaal.nl is zo opgezet dat andere culturele instellingen in Nederland, zoals archieven, musea en historische verenigingen, voor een bedrag van slechts 2500,- (exclusief hostingkosten) hun eigen lokale Geschiedenislokaal kunnen inrichten. Nieuwe, binnen Geschiedenislokaal.nl ontwikkelde functionaliteiten komen bovendien beschikbaar voor iedereen. De eerste afnemer is Regionaal Archief Nijmegen. Neem contact op met de auteurs, of kijk op www.geschiedenislokaal.nl (algemene pagina), www.geschiedenislokaal023.nl (Haarlem), www.geschiedenislokaal024.nl (Nijmegen) of www.geschiedenislokaal013.nl (Tilburg). Esther van Velden coördinator presentatie en educatie bij het Noord-Hollands Archief (esther.van.velden@noord-hollandsarchief.nl). Nico Vriend senior medewerker dienstverlening en presentatie bij het Noord-Hollands Archief (nico.vriend@noord-hollandsarchief.nl). Afbeelding 2. Transcriptietool. Themapagina's zijn voorzien van bijpassende extra's. Op dit moment worden een aantal 'tools' aangeboden waarmee leerlingen een beter beeld kan worden gegeven van de context van de bronnen en hun relatie ten opzichte van andere aan geboden bronnen. Bronnen uit een thema kunnen op een tijdlijn worden vertoond (zie afbeelding 3), of voorzien van geo-informatie worden weergegeven op een kaart. Met een derde tool is het mogelijk om foto's van toen en nu te presenteren. Aan een historische foto kan dan een foto van de hedendaagse situatie worden gekoppeld, waardoor beide situaties met elkaar vergeleken kunnen worden. Afbeelding 3. Bronnen in chronologische volgorde. Erilrfl'* Uturn? vriodcr iij- nummer 3 201 5 21

Archievenblad | 2015 | | pagina 21