Geschiedenislokaal.nl: digitale bronnen voor het onderwijs 'Hebben jullie online ook lokale bronnen over de Tweede Wereldoorlog?' Een eenvoudig antwoord op deze en soortgelijke vragen uit het onderwijsveld kon tot voor kort maar moeilijk worden gegeven. Bronnen zijn er meestal wel, maar vaak moeilijk te vinden, nauwelijks digitaal beschikbaar en in de meeste gevallen alleen tegen betaling te verkrijgen. Met Geschiedenislokaal.nl komt daar verandering in. Geschiedenislokaal.nl In 2009 startte het Noord-Hollands Archief in samenwerking met het Stedelijk Gymnasium Haarlem en Bureau Archeologie Haarlem het succesvolle educatieproject 'Verhalen uit de Beerput'. Voor dit nog altijd voortdurende project moeten leerlingen van het gymnasium onderzoek doen naar de vraag hoe een bij de school opgegraven archeologische vondst - permanent tentoongesteld in vitrines in de pauzeruimtes van de school - ooit in de beerput terecht is gekomen. Hoewel de leerlingen hierbij volop mogen fantaseren, moet hun verhaal in een historische context worden geplaatst. De leerlingen brengen hiervoor een bezoek aan het archief en doen aansluitend onderzoek in een Wikipedia-achtige omgeving die is gevuld door verschillende Haarlemse erfgoedinstellingen. Een nadeel van deze omgeving is echter dat de geboden informatie, net als in een Wikipedia-artikel, is opgebouwd uit veel tekst met zo nu en dan een afbeelding. Het contact met het oorspronkelijke bronmateriaal gaat daardoor grotendeels verloren. Een tweede nadeel is dat de omgeving alleen te benaderen is voor leerlingen van het gymnasium. De omgeving heeft echter ook twee belangrijk succesfactoren: de lokale focus én het instellingover- stijgende karakter van de geboden bronnen. Voor een leerling maakt het immers niet uit of een (historische) bron afkomstig is van het Noord-Hollands Archief of bijvoorbeeld Bureau Archeologie Haarlem. Met de vraag van docenten naar digitaal bronmateriaal ter verdieping van de geschiedenisles én de voor- en nadelen van het project 'Verhalen uit de Beerput' in het achterhoofd, startte het Noord-Hollands Archief in januari 2013 met de ontwikkeling van Geschiedenislokaal.nl. Het Regionaal Archief Tilburg raakte al snel enthousiast over de plannen en haakte aan. Door samen voeging van de educatiebudgetten van de twee instellingen kon in Bfwumt Afbeelding 1. Homepage Geschiedenislokaal023.nl. 2014 gestart worden met de bouw van de website, uitgevoerd door ab-c media. Op 22 januari 2015 werden Geschiedenislokaal023.nl en Geschiedenislokaal013.nl gelijktijdig gelanceerd in respectievelijk Haarlem en Tilburg (zie afbeelding 1). Het digitale lokaal is een platform waarop lokale historische bronnen zoals foto's, documenten, objecten, plattegronden en filmfragmenten op een aantrekkelijke manier worden aangeboden. Hoewel het platform ook geschikt is voor andere geïnteresseerden, is het met name bedoeld voor gebruik in het voortgezet onderwijs. Het primaire doel is dan ook om leerlingen vertrouwd te laten raken met het lokale culturele erfgoed als primaire bron van kennis over de (lokale) geschiedenis. Of het nu om een archiefstuk, archeologische vondst of schilderij gaat, de leerling kan deze in Geschiedenislokaal.nl terugvinden. Alle relevante lokale bronnen van verschillende erfgoedinstellingen worden op één plaats, op één website, aangeboden, uiteraard met juiste bronvermelding. Naast het Regionaal Archief Tilburg participeren op dit moment Stadsmuseum Tilburg, Textiel Museum, Bibliotheek Midden-Brabant en Brabant-Collectie in 20 2015 nummer 3

Archievenblad | 2015 | | pagina 20