'De geschiedenis van Veen- huizen is nog altijd actueel' In gesprek met schrijfster Suzanna Jansen pauperparadijs Sinds Suzanna Jansen Het Pauperparadijs publiceerde, hebben velen hun weg naar de archieven van de Maatschappij van Weldadigheid gevonden, op zoek naar hun eigen voorouders die net als die van de schrijfster lijdend voorwerp waren van goedbedoelde pogingen tot verheffing van de armen. Zij hebben het nu wel een stuk makkelijker dan Suzanna tien jaar geleden, want een groot deel van het onderzoek kunnen ze vanuit hun luie stoel doen. Si*1 Suzanna Jansen Het Een familiegeschiedenis Floortje Tuinstra l Hoe verliep je allereerste bezoek oon een archief? 'Ik schreef een brief aan de afdeling Burgerzaken van de gemeente Amsterdam om te vragen of ze meer wisten over mijn overgrootmoeder. Drie weken later kreeg ik antwoord dat ik daarvoor bij het gemeentearchief moest zijn. Dat zat toen nog aan de Amstel. Het was 2002 en er stond nog niets online. Aangezien ik een kinderwagen bij me had was het bezoek aan het oude gebouw met al zijn opstapjes en afstapjes een onder neming op zich. Ik had geen idee waar ik moest beginnen, hoe ik moest beginnen en wat ik eigenlijk zocht. Ik heb werkelijk alles gevraagd. Dankzij de hulp van de medewerkers op de zaal voor genealogie begon ik na verloop van tijd een beetje door te krijgen wat ik eigenlijk aan het doen was en hoe alles in elkaar stak.' Zijn er dingen die je speciaal hebben verbaasd? 'Die gigantische hoeveelheid! Dat maakte het anderzijds vaak extra moeilijk om dingen te vinden. Neem bijvoorbeeld de militaire stamboeken bij het NA. Met het doorgronden van alleen al de toegangen was ik een dag bezig. Ik was op zoek naar mijn betoverovergrootvader en wist niet precies wanneer hij in dienst was gekomen. Gelukkig had hij een weinig voor komende naam, want bij een voorvader Jansen was het nog veel moeilijker geweest.' Heel veel van de bronnen [waaronder de hiervoor genoemde militaire stamboeken] die je destijds ter plekke moest bestu deren, zijn in de loop der jaren online beschikbaar gekomen. In mei 2008, een paar maanden nadat 'Het Pauperparadijs verscheen, lanceerde het Drents Archief op DrenLias een groot aantal digitale toegangen op bestanden die persoonsgegevens van tienduizenden bewoners van de armenkolonies bevatten.1 Dat was vast geen toeval? 'Nee, inderdaad. Het Drents Archief was al langer van plan deze bestanden te digitaliseren, maar naar aanleiding van de verschijning van mijn boek hebben ze het proces versneld omdat ze een grote toename in de vraag verwachtten. Die lancering vond plaats in het Gevangenismuseum waar we een nummer 3 201 5 17 - Uitgeverij Balans: 'Het Pauperparadijs. Sinds je onderzoek voor Het Pauperparadijskun je jezelf wel een door de wol geverfde archiefonderzoeker noemen. Was je dat daarvoor ook al? 'Nee, dit was echt mijn allereerste kennismaking. Ik besefte daarvoor niet eens dat er archieven bestonden.' Balar

Archievenblad | 2015 | | pagina 17