Business Model Innovatie Archieven in de 'perfect storm' van digitalisering In een eerdere bijdrage noemde ik de uitdagingen waar bibliotheken voor staan: afnemende cijfers voor fysieke bezoekers en uitleningen.1 Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek waren er in 2013 6695 personeelsleden werkzaam in Nederlandse openbare bibliotheken. In 2008 waren dat er nog 9110, een daling van 26,5%. De gemeentelijke subsidies bedroegen in 2013 €438,4 miljoen. In topjaar 2010 was dat nog €457,8 miljoen. Kort gezegd: de uitleendienst van bibliotheken neemt nog steeds in betekenis af. Voor archiefdiensten ligt het wat anders, maar de archiefdienst van de toekomst zal er hoe dan ook anders uitzien. All you can read Digitale transformatie transformatie klantrelatie Roland Bisscheroux l Van Bussel stelt dat we proberen een oud model in stand te houden. Bezien vanuit de digitale wereld vertoont dat model barstjes: niet alleen raadpleging maar ook behoud en beheer gaan nu op een heel andere manier dan vroeger. 'Bezoekers trekken zich hier overigens niets meer van aan. Ze willen hun informatie vinden, of die nu centraal of lokaal is opgeslagen, en of die nu digitaal of analoog is.'2 Spork noemt het een oud keurslijf, niet berekend op de digitale stroomversnelling waar het informatielandschap door wordt overspoeld.3 Ook voor de archiefsector is het daarom de hoogste tijd om te kijken naar andere bedrijfsmodellen. Maar eerst volgt een verkenning van de achterliggende ontwikkelingen. De bibliotheeksector zal tegenover bovenstaande cijfers de toenemende aantallen uitleningen van e-books zetten. Bibliotheek.nl, gefinancierd door het ministerie van OCW, leent momenteel ruim 10.000 verschillende e-books uit van bijna 150 uitgeverijen. En inmiddels heeft Bibliotheek.nl meer dan 150.000 gebruikers en zijn er in het afgelopen jaar ruim 550.000 e-books uitgeleend. De uitgeverijen bepalen het succes van een online leesdienst, want zij bezitten de rechten. Voor elk uitgeleend boek krijgen de uitgeverijen een bedrag, net als in de normale bibliotheek. Om gebruik te kunnen maken van Bibliotheek.nl moet je lid zijn van de Openbare Bibliotheek en lidmaatschapsgeld betalen. Op deze manier hebben de openbare bibliotheken een digitaal alternatief gevonden voor de fysieke dienstverlening, maar de vraag is of dat aanbod het tij gaat keren. Het wachten is op een grote (buitenlandse) commerciële aanbieder op de Nederlandse markt. Bibliothieek.nl rieipfto&irprrieicFTtiTTwwrTFi Bibliotheek.nl heeft meer dan 150.000 gebruikers en leent momenteel ruim 10.000 verschillende e-books uit van bijna 150 uitgeverijen. Onlangs kondigden Bruna en Tom Kabinet aan dat zij in Nederland een 'all you can read' abonnement voor e-books willen ontwikkelen. In de VS is Oyster een bekend voorbeeld van een 'Spotify of Netflix voor boeken'. Tom Kabinet lanceerde eerder een business model en platform voor het doorverkopen van tweedehands e-books. Uitgeversbond NUV ging daarop naar de rechter, waarop het gerechtshof in Amsterdam uiteindelijk bepaalde dat doorverkoop van e-books legaal is, maar dat de verkoopsite de verkoop pas mag hervatten als zij kan aantonen dat zij geen illegale kopieën verkoopt. Wellicht mede onder invloed van die slepende rechtszaken maakt de start-up nu (deels) een stap naar een ander business model. Ook de uitgeefconcerns LannooMeulenhoff en WPG zijn een streaming- dienst voor e-books aan het ontwikkelen. Los van deze nieuwe vormen van aanbod worden er veel elektronische boeken (evenals muziek en films) illegaal gekopieerd. Wie gaat er straks nog naar de bibliotheek (website) voor een boek? Bibliotheken proberen dan ook uit alle macht zichzelf opnieuw uit te vinden door andere diensten te benadrukken en samen te werken met aanvullende dienstleveranciers. Deze ontwikkelingen hebben alles te maken met een fundamen tele verandering van de informatie(technologie) om ons heen. Er wordt gesproken van een 'digitale transformatie' en de 14 2015 nummer 3

Archievenblad | 2015 | | pagina 14