Nieuws uit het veld Kadaster presenteert 3D-kaart van Nederland ICT-faalrapport van alle kanten aangevallen NEDERLAND De pen is stervende. De schoolagenda? Allang gedigitaliseerd. Op de Steve JobsSchool 'De Ontplooiing' in Amsterdam mogen ouders het zeggen of hun kinderen met een pen leren schrijven. 'Standaard doen we alleen blokletters en dat kiezen de meeste ouders', aldus Maurice de Hond van de iPad-school. 'De Onderwijsinspectie laat scholen vrij in het aanleren van de schrijfvaardigheden, als de kinderen maar met een pen overweg kunnen', laat het ministerie van Onderwijs weten. Alleen blokletters mag dus ook. De PO-raad, de koepelorganisatie voor basisscholen, begrijpt de Finnen. 'We moeten leerlingen alles meegeven voor de toekomst, 21e-eeuwse vaardigheden bijbrengen en ze niet leren hoe het 50 jaar geleden was', zegt woordvoerder Harm van Gerven. De Hond heeft niet eens een pen op zak. 'Ik schrijf alleen nog wanneer ik als scheidsrechter een gele kaart uitdeel en het rugnummer noteer.' De dood van de pen is volgens hem helemaal niet erg: 'We moeten niet naar onze kinderen kijken vanuit onze eigen romantiek en nostalgie.' Onderzoekster Jolien Francken van de De iPad-scholen lopen voorop in digitalisering van het onderwijs (foto Jim Cianca, Wikimedia Commons). Radboud Universiteit in Nijmegen bekeek wetenschappelijke studies naar het effect van leren schrijven met pen of toetsenbord op de leesvaardigheid. Volgens haar lijkt het erop dat mensen die met de hand leren schrijven ook gemakkelijker lezen doordat ze de letters eerder herkennen. 'Maar het is niet bewezen dat kinderen die met een toetsenbord leerden schrijven, slechter lezen. Echt kwalitatief goed onderzoek is er niet.' Bron: www.ad.nl Tijdens het ECP-jaarcongres is de ont wikkeling van de 3D-kaart van Nederland gepresenteerd. De 3D-kaart is op 20 november gepresenteerd met behulp van de 3D-bril Oculus Rift, in aanwezig heid van minister Kamp van Economische Zaken. De 3D-kaart is landelijk dekkend, schaal 1:10.000. In een 3D-kaart kun je weergeven wat zich onder, op én boven de grond bevindt. Hierdoor ontstaat een beter inzicht in de openbare ruimte. Met 3D-kaarten is het daarbij gemakkelijker om het effect van bepaalde beleids keuzes te verbeelden en voorspellen. Wat is bijvoorbeeld het effect van een windturbine van 90 meter hoog op het landschap en op de leefbaarheid in de directe omgeving? Hoeveel mensen hebben last van de slagschaduw? Tot waar reikt het geluid? Overheden kunnen zo besluitvorming eenvoudiger bespreken met burgers. Actuele 3D informatie van de leefomgeving is ook noodzakelijk om nieuwe ruimtelijke De 3D-kaart van Nederland is te bekijken met de Oculus Rift. plannen te maken. Denk aan verstedelij king, landbouw en mobiliteit. Overheid, wetenschap en bedrijfsleven kunnen 3D-activiteiten in de toekomst nog beter op elkaar afstemmen om altijd actuele data beschikbaar te hebben. Om deze samenwerking de komende jaren vorm te geven, hebben inmiddels meer dan 65 personen vanuit verschillende disciplines het manifest 'Doorbraak 3D' ondertekend. Dit manifest is ook gepresenteerd aan minister Kamp. De 3D-kaart van Nederland wordt op termijn als open data beschikbaar gesteld voor gebruik via het webportaal PDOK (Publieke Dienstverlening op de Kaart). Daar is nu al het demogebied van de omgeving Valkenburg te down loaden. Bedrijven en overheden die andere 3D-kaartbestanden nodig hebben, kunnen deze rechtstreeks bij het Kadaster bestellen via het contact formulier 3D-kaarten. Op basis van feedback van gebruikers zal het Kadaster de 3D-kaart van Nederland verder ontwikkelen. Bron: www.informatieprofessional.nl Medio oktober 2014 werd het eindrapport van de kamercommissie ICT gepresen teerd. In totaal 34 aanbevelingen, bedoeld om een einde te maken aan de miljarden euro's verspillende ICT-projecten van de overheid. De belangrijkste aan beveling is het Bureau ICT-Toetsing (BIT), maar juist hier is nu gesteggel over. Het BIT kan beschouwd worden als de sluis waar alle nieuwe projecten van boven de 5 miljoen euro doorheen gaan. Een toetsingsbureau dat dus ook onrealistische plannen kan bijsturen of zelfs in een vroeg stadium stopzetten, zo nummer 1 2015 9

Archievenblad | 2015 | | pagina 9