Nieuws uit het veld Openbaarheidsdag: spannende dag voor historici Teeven: CBP mag in meer gevallen boetes opleggen Wie schrijft er nog met een pen? Gezocht: bestuursleden Historici, onderzoekers en liefhebbers kunnen sinds 6 januari 2015 overheids archieven uit de jaren 1939, 1964 en 1989 raadplegen. Het Nationaal Archief maakt ze openbaar omdat de geheim houdingsplicht is vervallen. Het Nationaal Archief maakt altijd op de eerste dinsdag van het jaar nieuwe stukken openbaar. De belangstelling voor 'open baarheidsdag' is dit jaar relatief groot, omdat 1939 en 1989 bepalende jaren waren voor de Europese geschiedenis. In 1939 begon de Tweede Wereldoorlog en in 1989 kwam met de val van de Berlijnse Muur een einde aan de Koude Oorlog. De stukken die zijn in te zien, komen bijna allemaal uit ministeries en de ministerraad. Ruim 95 procent van de archieven is al openbaar, maar een klein deel is omwille van het landsbelang of privacy van nog levende personen geheim gehouden. Die beperkingen vervallen nu. Over de volgende onder werpen zijn stukken vrijgegeven: 1939 - Briefwisseling tussen koningin Wilhelmina en koning Leopold van België over de dreigende oorlog. - Kabinetsformatie die leidde tot het vijfde kabinet-Colijn. 1964 - Huwelijk van prinses Irene met Carlos Hugo van Bourbon-Parma. Ze trouwde hem zonder toestemming van de Staten-Generaal. - Overgang van Irene tot de katholieke kerk. Briefwisseling tussen koningin Wiiheimino en koning Leopold (coll. NA). 1989 - Val van de Berlijnse Muur. Het is bekend dat toenmalig premier Lubbers bedenkingen had bij de Duitse hereniging. - Vrijlating van de 'twee van Breda', die een levenslange celstraf uitzaten voor oorlogsmisdaden. Bron: www.nos.nl,www.gohetno.nl Het KVAN-bestuur is op zoek naar twee nieuwe bestuursleden. Gezien de huidige samenstelling van het bestuur en ontstane vacatures gaat de voorkeur uit naar een inspecteur. Belangstellenden kunnen hun interesse voor 1 maart aanstaande kenbaar maken via bureau@kvan.nl. Het College bescherming persoons gegevens CBP mag straks in meer gevallen een bestuurlijke boete opleggen aan overtreders van privacyregels. De nieuwe bevoegdheid versterkt het toezicht op de naleving en toepassing van wetten die het gebruik van persoonsgegevens regelen. Hierdoor kan het CBP effectiever optreden tegen overheidsinstanties en bedrijven die onzorgvuldig omgaan met gegevens van burgers. Dit blijkt uit een wetswijziging van staatssecretaris Teeven (Veiligheid en Justitie) die mede namens minister Plasterk (Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties) naar de Tweede Kamer is gestuurd. De maatregel vloeit voort uit het regeerakkoord en beoogt de bescherming van persoonsgegevens te verbeteren. Het CBP mag nu alleen een bestuurlijke boete opleggen bij een overtreding van een administratief voorschrift, bijvoor beeld de verplichting om de verwerking van persoonsgegevens te melden. Straks kan dat ook bij schending van meer algemene verplichtingen die de wet stelt aan gebruik en verwerking van persoonsgegevens. Bijvoorbeeld als persoonsgegevens niet op een behoor lijke en zorgvuldige manier zijn verwerkt of langer worden bewaard dan nood zakelijk is, maar ook als de beveiliging niet deugt, het beheer van persoons gegevens slecht is georganiseerd of gevoelige informatie over burgers zoals hun politieke voorkeur of levensover tuiging is misbruikt. Tot slot krijgt het CBP een nieuwe naam: Autoriteit persoonsgegevens. Die sluit meer aan bij Europese ontwikkelingen, in het bijzonder de nieuwe algemene verordening gegevensbescherming van de Europese Unie die in de loop van het volgend jaar wordt verwacht. Bron: www.rijksoverheid.nl Finse kinderen hoeven niet meer te leren schrijven met een pen. Ze krijgen typeles, daar hebben ze meer aan. Wie in het leven toch nog een keer een formulier met de hand moet invullen, krast maar blokletters. De pen is stervende. Het is achterhaald om kinderen jaren lang te laten zwoegen op mooie aan eengeschreven letters, stellen de Finnen. Een derde van de jongens krijgt het sowieso niet voor elkaar. De fijne motoriek van kinderen kan, denken de Finnen, ook worden ontwikkeld door extra tekenlessen en wat meer uren handvaardigheid. Het briefje op de koelkast is vervangen door een appje met de boodschappen. De handgeschreven sollicitatiebrief, ooit de ultieme karaktertest waar grafologen allerlei kwaliteiten van de sollicitant uit destilleerden, is verworden tot een e-mail met een cv in pdf-formaat. nummer 1 2015 7

Archievenblad | 2015 | | pagina 7