Tuinieren in de moestuin. van oudsher een rijk cultureel leven, maar de dorpse gemoedelijk heid is altijd blijven hangen in de stad die door sociaal onder nemer Stork groot is gemaakt. In 1986 kwam ik er werken bij de gemeente Hengelo en daar werk ik nog steeds. Bijna dertig jaar al ben ik met hart en ziel verbonden aan deze mooie gemeente, waarvan 25 jaar als archivaris. Toen ik hier kwam was het 'oud archief' een puinhoop. Er was geen fatsoenlijke archiefbewaarplaats, geen studiezaal, geen archivaris, niks. En dat voor een stad met zo'n rijke industriële en culturele historie. Daar lag dus wel een uitdaging en die ben ik dan ook vol enthousiasme aangegaan. Inmiddels durf ik wel te zeggen dat het gemeentearchief aardig op orde is. Door de jaren heen is het archief geprofessionaliseerd en onderdeel geworden van het cultuurhistorisch veld in Hengelo. Het gemeentearchief is nu goed ontsloten, werkt mee aan publicaties, historisch onderzoek en tentoonstellingen, en werkt samen met de (historische) musea en andere instellingen in de stad. Daarnaast loopt Hengelo voorop wat betreft digitalisering van de dynamische archieven, maar dat is meer de verdienste van de uitstekende DIV-afdeling die we hier hebben. Onlangs won Hengelo de landelijke Computable Partner van het Jaar Award voor de wijze waarop zaakgericht werken is ingevoerd.' Heb je veel contact met collega-archivarissen? 'Goede collega's en leidinggevenden zijn onmisbaar in de eenmansfunctie die ik uitoefen. Gelukkig heb ik die intern dus bij DIV, maar daarnaast kan ik ook altijd een beroep doen op mijn collega's in de provincie en Lolke Folkertsma, de archief inspecteur van Overijssel. Het contact met collega's uit de rest van het land is wat minder, maar niet helemaal verdwenen sinds ik alweer zo'n 15 jaar geleden ben afgezwaaid van de Rijksarchiefschool. Ik ben nog een archivaris van de oude stempel, dus van het schoolpleintje van het toenmalige ARA en Woudschoten. Ik heb nog les gehad van Theo Thomassen, Hans Scheurkogel en Suzanne Maarschalkerweerd. Het weekje Woudschoten is ook zo'n ijkpunt waar archivarissen van vroeger nog weleens aan terugdenken. Vooral 's avonds was het bij onze lichting flink doorzakken daar in de bossen op de Veluwe, en als de bar dicht ging stond er nog altijd een drankautomaat die we meestal wel leeg wisten te krijgen. Die 'old school' archivarissenopleiding had in mijn ogen ook niet opgedoekt moeten worden, maar dat schijnt niet anders te hebben gekund. Jammer.' Met echtgenote Carolien en zonen Koen en Tommy. 48 2015 nummer 1

Archievenblad | 2015 | | pagina 48