'Alles waar ik ooit van gedroomd heb, is uitgekomen' in gesprek met Niels Bakker Hij groeide op in een 'zonnig boerendorp', bleek bijzonder geschikt voor militaire dienst, maar is via bierbrouwer Grolsch uiteindelijk toch in het archiefwezen beland. Al bijna 30 jaar is Niels Bakker 'met hart en ziel verbonden' aan Hengelo. Een portret. Hoe rolde je door je school- en tienerjaren heen? Fransien Smeets Burgerlijke Stand Niels Bakker (foto's privéarchief). Je bent werkzaam in Hengelo. Ben je daar ook geboren? 'Nee, ik ben in Hellendoorn geboren, ongeveer 35 kilometer van Hengelo. Een 'zonnig boerendorp', zo afficheerde mijn geboorteplaats Hellendoorn zich tijdens mijn jonge jaren. Die kwalificatie was natuurlijk bedoeld als reclameslogan, maar ik heb mijn jeugd in dat heerlijke dorp ook echt zo ervaren. Een mooie jeugd in een mooi dorp in een doodnormaal katholiek gezin, daar komt het kortgezegd op neer.' 'De lagere schooltijd was er nog een uit het oude boekje. Strak in het gelid in de klas met een strenge schoolmeester en de voetbalclub als enig vertier voor de dorpsjeugd. Maakte niet uit want we speelden toch de hele dag in het bos, dat kon toen nog. Na de lagere school naar de middelbare school in Nijverdal (door ons Hellendoorners een 'zondig hoerendorp' genoemd). Een grote school in een industrieplaats. Het beschermde, onbezorgde dorpsleven was er nu wel af en andere geneugten des levens kwamen ineens heel dichtbij. Met enige vertraging heb ik dan ook mijn HAVO-diploma gehaald, maar veel scheelde het niet. Uitgaan vond ik toen al veel leuker dan school en daar kreeg ik ook last van tijdens mijn HEAO-periode. Dat was bepaald geen succes en als ik toen niet was bijgestuurd door wat verstandige lieden, was ik waarschijnlijk in het Enschedese nachtleven blijven hangen.' Voetballen met de jongens uit het dorp. Hoe kwam die ommekeer dan? 'Na de mislukte HEAO-carrière zei mijn moeder: 'Waarom ga je niet naar de bibliotheekopleiding? Jij vindt lezen toch zo leuk?' Dat vond ik inderdaad en een half jaartje later zat ik op de Bibliotheek- en documentatieacademie in Sittard. In het verre Limburg, waarvan ze mij hadden verteld dat daar de mooiste vrouwen van ons land wonen. Dat leek mij wel wat en zo zat ik tussen tal van gezellige Limburgers te studeren voor bibliothecaris. Limburg is een erg leuk stukje Nederland en ik kijk dan ook met weemoed terug op die jaren. Mijn zelfdiscipline was inmiddels ook wat aangetrokken en ik heb de opleiding keurig netjes afgerond.' 46 2015 nummer 1

Archievenblad | 2015 | | pagina 46