Agenda Bijeenkomsten Studiemiddag diefstal in archieven Cursussen Eendaagse cursus microbiologi sche problemen 5 maart 2015 Op 5 maart 2015 organiseert de Rijkdienst voor het Cultureel Erfgoed samen met het Nationaal Archief, de Koninklijke Bibliotheek en de Erfgoed inspectie een studiemiddag over diefstal in archiefinstellingen. Uit onderzoek blijkt dat diefstal van archiefstukken en illegale handel een reëel probleem is. Wat kunt u doen om diefstal te voorkomen? Wat moet u weten wanneer het toch heeft plaats gevonden? Tijdens de middag komen ervaringsdeskundigen aan het woord, vertelt de politie wat zij al dan niet voor u kan betekenen en wordt de 'Handrei king Diefstal in archieven' gepresen teerd. De middag vindt plaats bij het Nationaal Archief in Den Haag en begint om 13.30 uur. Eind januari 2015 is de uitnodiging gestuurd naar alle archief instellingen, maar houdt u ook de website www.veilig-erfgoed.nl in de gaten. Locatie: Nationaal Archief Info: www.veilig-erfgoed.nl 23 maart 2015 Inspiratiedag digitale klantenkunde Zo goed we onze studiezaalbezoekers kennen, zo slecht kennen we onze digitale klanten. Wie zijn ze, wat komen ze doen en hoe kunnen we ze daarbij zo goed mogelijk helpen? Onderzoek naar hun zoekgedrag doen we nauwelijks, webstatistieken gebruiken we alleen voor het jaarver slag, digitale studiezalen blijven beperkt tot toegangen met scans en keuzes voor platformen maken we eerder op basis van subsidies en mode dan strategie en marktonderzoek. Archiefdiensten maken werk van digitale dienstverlening, maar blijven we daarbij niet te lang proberen om in ons optimisme de oceaan over te steken? En vergeten we niet te vaak dat kompas en zeekaart binnen handbereik zijn? Zet daarom nu in je agenda: maandag 23 maart een inspirerend dagje digitale klantenkunde! Wat staat de deelnemers te wachten? - Theo Thomassen (Universiteit van Amsterdam) over de digitale historische werkplaats tien jaar later en de rol van de archivaris in de digitale studiezaal; - Pieter Voogt (PauwR Online Marke ting) over de kracht van analytics en wat je via webstatistics over jouw digitale bezoekers te weten kunt komen; - Suzan Verberne (Radboud Universiteit Nijmegen) over hoe mensen zoeken en hoe we zoeksystemen kunnen ontwikkelen die daarbij aansluiten; - Marco de Niet over een inventarisatie van platforms en communities: waarheen, waarvoor en wat levert het eigenlijk allemaal op? De dag staat onder leiding van Richard Hermans. De organisatie is in handen van Luud de Brouwer, Martin de Bruijn, Sjors van den Hombergh, Janna Leguijt, Jantje Steenhuis, Jeroen Trispel en Christian van der Ven. De locatie wordt nog bekendgemaakt, onder ander via Archief 2.0. Info en aanmelden: Archief 2.0 5 en 12 maart 2015 Om een goed beeld te krijgen van eventueel aanwezige vervuiling is het in de erfgoedwereld gebruikelijk en ondertussen een oudere gewoonte om middels ARA-tests en luchtmetingen te bepalen wat de (microbiologische) status van archieven/objecten is. Kortom; de uitslag van dit (relatief goedkope en eenvoudige) onderzoek bepaalt of archieven/objecten al dan niet bestraald/gereinigd moeten worden, hetgeen een kostbare (en soms schadelijke) aangelegenheid is. Technolab is gespecialiseerd in onderzoek naar water, lucht en materialen in de utiliteit. Opvallend genoeg mag de onderzoe kende partij vaak ook direct de eventuele reiniging uitvoeren, waardoor er een rechtstreeks belang ontstaat bij de onderzoeksresultaten. Inmiddels heeft de wetenschap op het gebied van microbiologisch onderzoek een enorme evolutie doorgemaakt. Het is niet alleen mogelijk te bepalen of er micro-organismen worden gevonden (zoals bij de ARA-test), maar exact hoeveel en van welke (schadelijke) soort. Deze informatie geeft niet alleen meer inzicht met betrekking tot de oorzaak, maar draagt ook bij tot een effectievere bestrijding van deze micro-organismen, waarmee kosten kunnen worden bespaard. De expertise van dit vakgebied, zoals het onderzoek, het voorkomen en oplossen van microbiologische problemen, wil onderzoeksbureau Technolab door middel van een cursus van een dag met u delen. Aan het einde van die dag hebben deelnemers: - basiskennis over de oorzaak van de aantasting; - basiskennis over welke desinfecte rende middelen en welke methoden gebruikt kunnen worden; - basiskennis om op niveau te communiceren met de onderzoeker. De cursus kan gevolgd worden op 5 maart 2015 of op 12 maart 2015. De deuren gaan open om 10.30 uur en sluiten om 15.30 uur. De cursuskosten bedragen 350,00 per deelnemer. Bent u geïnteresseerd voor het volgen van deze cursus? Graag voor 20 februari 2015 aanmelden via info@artconserva- tion.nl. Vermeld bij uw aanmelding of u de cursus wilt volgen op 5 of 12 maart. Locatie: Technolab, Morsestraat 10, Berkel en Rodenrijs Kosten: 350,00 per deelnemer Info en aanmelden: info@artconservation.nl 44 2015 nummer 1

Archievenblad | 2015 | | pagina 44