Hannie Kool-Blokland Column Onesie Zoals misschien bekend, heb ik wel wat met de verkiezing 'Woord van het Jaar'. Het aardige daarvan is dat aan de hand van één woord een vaak langlopende discussie of een belangrijk item in ons land wordt weergegeven. Je hebt meteen 'beeld'. Dat is eigenlijk ook wel een beetje onze archieftaak, om de afspiegeling van de samenleving te kunnen tonen in onze archieven, zodat later een tijd kan worden gereconstrueerd of in ieder geval geïnterpreteerd. Dat laatste is een discussie apart, maar daar wil ik het nu even niet over hebben. Met de dagobertducktaks - de winnaar - heb ik niet zoveel van doen, helaas, al hopen we wel dat de doelgroep die die taks moet betalen bij zijn erflatingen ook aan het archief denkt. Ons goede voornemen is om daar actiever achteraan te gaan. We hebben echter wel ons kerstdiner vastgelegd met een selfiestick, we hebben last gehad van de flitsmarathon, zien de vergeetverzoeken langskomen en maken schaamteloos gebruik van het pakkenproletariaat (hoogopgeleide mensen voor wie geen werk op hun eigen niveau beschikbaar is en daarom op alle andere banen solliciteren). Vooral voel ik iets bij de onesie. Overdrach telijk dan wel. Na de gemeenteraadsverkiezingen nodigen we altijd de nieuwe raden uit om ze te laten zien wat het archief doet. Dit keer hebben we ons helemaal gericht op het e-depot en de noodzaak van digitale langdurige bewaring. Vroeger zei ik altijd: de duurzame bewaring, maar iedereen denkt daarbij aan groene stroom. En iedere keer weer word ik verrast door het feit dat raadsleden - maar eigenlijk heel veel andere mensen - totaal niet aan deze moderne archieftaken denken. Ze zien het archief nog vaak als een museum voor papieren documentatie. De rol in modern informatiebeheer en -bewaring moet echt onder de aandacht worden gebracht. Het feit dat én papieren archief én digitaal archief allebei over informatie gaan en dat het allebei taken van een archiefdienst zijn en allebei in de Archiefwet zijn begrepen, is nog niet overal geland. Terwijl wij benadrukken dat het één taak is, een onesie, ziet men het nog vaak als geheel verschillende uitingsvormen van cultuur en van informatie. Dat komt vaak ook wel omdat bij overheden een archiefdienst onder de verantwoordelijkheid van de wethouder Cultuur valt, terwijl het informatiebeheer aan een andere wethouder is toebedeeld. Dit betekent dat beide partijen samen moeten werken en een gedeelde visie dienen te ontwikkelen. Dat is lastig. Voor het Zeeuws Archief als niet-koploper in het e-depot wordt 2015 een belangrijk jaar. Dan gaan wij ook met pilots beginnen en komt de definitieve aansluiting bij het e-depot. We hebben veel profijt van de eerdere pilots die de koplopers hebben gedaan en het helpt dat langzamer hand ook in gemeenteland er meer aandacht komt voor de noodzaak van langdurige bewaring. Maar we hebben nog steeds veel zendingswerk te doen. Het feit dat de VNG het Toepassingsprofiel Metadatering Lokale Overheden (TMLO) heeft aangenomen, is afgelopen jaar een belangrijke stap geweest. Het zou heel erg dienstig zijn wanneer het IPO ook de provincies kan mobiliseren om een actieve rol in het langdurig bewaren van informatie te gaan spelen. Daartoe is het TMLO onmisbaar op weg naar volledige digitalisering en bewaring. Een actieve participatie is van belang, evenals het bewustzijn dat samenwerking ons verder kan brengen. Zowel provincies als gemeenten zullen het TMLO moeten inbedden in hun informatiebeheer. De informatiearchitectuur dient op de duurzaamheidseisen (lees: langdurigheid) te zijn afgestemd, en hun DMS dient het digitaal archief te kunnen overbrengen naar het e-depot volgens de richt lijnen metadata. Het wordt voor ons een spannend jaar waarin wij veel zullen leren, samen met gemeenten en provincie. Het wordt voor ons een jaar waarin de papieren en digitale archieftaak als eenheid zichtbaar zal worden. De Archiefwet als onesie. Hannie Kool-Blokland voorzitter KVAN en directeur Zeeuws Archief. 40 2015 nummer 1

Archievenblad | 2015 | | pagina 40