'Je moet als een soort antropoloog de stad in' Open Atelier particuliere archieven Donderdagmiddag 20 november 2014. Het Open Atelier Documenteren van de Samenleving (DS) onderzoekt de theorie en praktijk van waardering en verwerving van particuliere archieven. Wie documenteert wie? En waarom? Plaats van handeling is ZOMIXED, Imagine IC, Amsterdam. Een ooggetuigenverslag. Ervaringen Stof tot nadenken René Spork l Tijdens dit Open Atelier wordt ingezoomd op de identificatie van actuele maatschappelijke groeperingen en hun actoren. Wie zijn zij? Wat vertegenwoordigen zij? Wat is hun rol? Wat die van de archivaris? En hoe beïnvloeden hun verwachtingen de archief praktijk? Het zijn terugkerende vragen voor het Archief Eemland, Imagine IC, Stadsarchief Amsterdam (SAA) en het Streekarchief Midden-Holland (SAMH). Alle vier werken zij binnen het Atelier DS aan een specifiek participatieproject. Het SAA stelt op basis van een Amsterdamse trendanalyse een specifieke actorenlijst samen. Het SAMH zoomt in op de sociale interactie van Twitter-communities, terwijl Archief Eemland onderzoekt hoe het rond het project 'Het Bewaren Waard' zelf een community kan opzetten. Imagine IC ten slotte, legt het accent op methodologische actualisering van participatieme thodes. Bijvoorbeeld door in samenwerking met Stadsarchief Amsterdam en Beeld en Geluid de jongerencultuur (muziek, uitgaan, sociale media) in Amsterdam-Zuidoost vast te leggen. Ieder stuit in zijn participatiewerk op specifieke vragen. Een aantal daarvan worden tijdens het Open Atelier aangescherpt door een panel van specialisten uit de brede erfgoedwereld: Paul van de Laar (directeur Museum Rotterdam) is een voorloper op het gebied van participatief verzamelen. Floortje Vantomme werkt bij Tapis Plein, het Belgische expertisecentrum voor cultureel (immaterieel) erfgoed dat methodieken en tools ontwikkelt om een breed publiek actief bij de erfgoedpraktijk te betrekken. Het derde panellid, Dick Rijken, is specialist op het gebied van online communities en lector Informatie, Technologie en Samenleving bij de Haagse Hogeschool. Onder leiding van Hester Dibbits (lector cultureel erfgoed bij de Reinwardt Academie) reageren de panelleden op de door studenten gepresenteerde ervaringen van de vier praktijkinstel lingen. Imagine IC heeft twee mensen benaderd in Amsterdam Zuidoost (Bijlmer) die door hun werk de buurt goed kennen en zo als bemiddelaar en wegwijzer kunnen helpen om het project te doen landen: voor en door de buurt. Dat verschilt met bijvoor beeld de aanpak van Archief Eemland, waarbij inwoners worden uitgenodigd om voor hen betekenisvolle archivalia digitaal te plaatsen op wwww.hetbewarenwaard.nl, een digitale schoenen doos. Ontstaat er zo een 'community'? Streekarchief Midden Holland sluit aan bij een initiatief van buurtbewoners rond de inrichting van een park op een 'verloren' terrein. Welke rol spelen sociale media? Het trendonderzoek van Stadsarchief Amsterdam levert 'hot spots' in de samenleving op die helpen bij het opstellen van het acquisitiebeleid, maar dan zit je nog niet in de 'gemeenschappen'. Paul van de Laar merkt op dat het project van Imagine IC, uitgerekend en niet toevallig geen archiefinstelling, dat het beste doet. Van de Laar: 'Je moet als een soort antropoloog de stad in, contacten leggen en je verwonderen. Wat je precies gaat bewaren, weet je nog niet. Bij acquisitie moet je er eerlijk over zijn dat het onzeker is of je de stukken over een aantal jaren nog wilt bewaren. Afstoten moet kunnen.' Dick Rijken: 'Mensen zijn min of meer geletterd, kunnen zich uiten op internet en zijn min of meer reflectief. Met hulp van experts/docenten kun je gemeenschappen helpen archiveren. Dat raakt natuurlijk aan de vraag: waarom en hoe zijn we met het verleden bezig?' Floortje Vantomme vertelt dat in België anders wordt gewerkt dan in Nederland. Vantomme werkt met mensen/organisaties die zich bewust zijn van het feit dat ze immaterieel erfgoed vertegenwoordigen (bijvoorbeeld organisatoren van een bloemencorso). Ze kijkt steeds hoe deze activiteit kan worden gedocumenteerd (foto/film) en welke instantie bereid is om het materiaal op te nemen. Interessante inzichten en dito invalshoeken: het Open Atelier is een bijzonder levendige leergang waar alle aanwezigen leren: studenten (treden dapper voor het voetlicht), onderzoekers en archivarissen. Met stof tot nadenken als afscheidssouvenir. René Spork hoofdredacteur Archievenblad en programmamanager bij het Stadsarchief Rotterdam. 38 2015 nummer 1

Archievenblad | 2015 | | pagina 38