r ^^5^5=^ J W 5^- :i-^5- F J Aan de slag Zonnige toekomst i 'Verklaring van Vereniging', 12 december 2003. Aanzienlijke klus Kaj van Vliet (rijksarchivaris van Utrecht) vertelde hoe Het Utrechts Archief, als landelijk centrum voor kerkelijke archieven, de archiefstukken opnam. Dat was een aanzienlijke klus: 450 strekkende meter archief van de Gereformeerde Kerken in Nederland, 350 meter archief van de Raad van de Zending, en de landelijke kerkelijke en semikerkelijke archieven uit het Nationaal Archief. Daarnaast moesten ook 150 archiefbestanden vanaf 1999 - goed voor nog eens 3100 strekkende meter - verwerkt en geïnventariseerd worden, voordat ze konden worden opgenomen in de collectie van Het Utrechts Archief. Er staan nu 139 archiefbestanden en inventarissen online, waarvan een deel ook gescand is. Voor de rest is scanning on demand mogelijk, mits er geen openbaarheidsbeperkingen zijn. Nog in ontwikkeling is een themasite over de kerkelijke archieven op www.hetutrechtsarchief.nl. Over ongeveer twee jaar is het Utrechtse e-depot waarschijnlijk geschikt voor digital born archieven van particuliere organisaties als kerken. Verder wordt gestreefd naar een gezamenlijk platform van kerkelijke archieven, waarin ook de archieven van de Evangelisch-Lutherse Kerk zijn opgenomen. Het symposium eindigde met een forumdiscussie, met als een van de conclusies: we ontkomen niet aan selecteren. Van de oorspronkelijke vijf kilometer is nu, bij Het Utrechts Archief, drie kilometer overgebleven. Daar kunnen we echter prima mee aan de slag. De daad bij het woord voegend ben ik online gegaan. De bovengenoemde gids verwees mij onder het kopje 'Gedigitali seerde stukken' (p. 35) naar de website www.pkn.nl, waar de gedigitaliseerde verslagboeken van de gezamenlijke vergaderingen van synoden kunnen worden ingezien onder 'Ik ben archiefbeheerder'. Als je een van die vergaderingen aanklikt, wordt zo'n verslagboek inderdaad zichtbaar op pkn-acta.digibron.nl. Ook verscheidene kerkelijke periodieken zijn of worden in gedigitaliseerde vorm op Digibron gezet. Vervolgens heb ik www.hetutrechtsarchief.nl bezocht. Wie een nummer 1 2015 29 Lucaskerk, Bernadottelaan 9, Utrecht. Hier werd op 15 en 16 juni 1973 de eerste gezamenlijke vergadering van hervormde en gereformeerde synode gehouden. specifieke zoekvraag heeft, hoeft zich geen zorgen te maken: vrijwel alles is goed tot zeer goed te vinden. Vooral de functie 'zoeken op bepaalde woorden' is nuttig. Het woord 'verenigings- besluit' bijvoorbeeld, leverde een enorm aantal verwijzingen op. Uiteraard vooral naar vindplaatsen in de op het symposium gepresenteerde gids, maar zeker niet alleen daar. Wie bijvoorbeeld wil weten of er veel inventarisnummers over 'homofilie' in de kerkelijke archieven zijn te vinden, wordt verwezen naar de archieven van de gereformeerde synoden, van twee deputaatschappen en van een docent kerkrecht. Het zoekwoord 'voetbal' leverde niets op, maar 'sport' weer wel (zes inventarisnummers in het archief van de Raad voor de zaken van Overheid en Samenleving). Een gerichte zoekopdracht naar de eigen wijkkerk die dit jaar een halve eeuw bestaat, resulteerde in een verwijzing naar het archief van SSK (Stichting Steun Kerkbouw) Ook het zoeken naar persoonsnamen gaf goede resultaten. Over professor Kuitert niet alleen maar inventarisnummers over de bezwaren tegen zijn opvattingen, maar ook over hem als een van de initiatiefnemers van 'Samen op Weg' en over zijn werkzaamheden als studentenpredikant. Soms werd enkel de inventaris gegeven, zonder de vindplaats. In dat geval is het zaak zelf de inventaris in te duiken. In een enkel geval was het inventarisnummer niet aanwezig. De Gids voor onderzoek in de Archieven en Collecties betreffende het Samen op Weg-proces is precies wat het beoogt: een gids, met de nadruk op inventarissen. Wie meer wil weten, doet er goed aan Het Utrechts Archief te bezoeken of archiefstukken te bestellen. Online valt er al het nodige te vinden, dus dat belooft wat voor de themasite die in ontwikkeling is. Als toegankelijk heid via het e-depot dan ook nog geregeld wordt, ziet de kerkelijke archieftoekomst er zonnig uit. Dick Deuzeman redacteur van het Archievenblad en archief consulent van de PKN.

Archievenblad | 2015 | | pagina 29