'Nu kunnen we goed aan de gang met die overgebleven drie kilometer' Neerslag symposium kerkelijke archieven Op 12 december 2014 vond in het Protestants Dienstencentrum in Utrecht het symposium 'Kerkelijke archieven, neerslag van een levend verleden, lessen voor later' plaats. Dit ter gelegenheid van de afronding van de bewerking en overdracht aan Het Utrechts Archief van de landelijke kerkelijke archieven van de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken in Nederland. i 0 40.000 dozen Gtds voor onderzoek in de Archieven en Collecties betreffende het Sflmenop Weg-proeos Dick Deuzeman l Ongeveer 50 mensen werden getrakteerd op een gevarieerd aanbod, want drie historici hielden een referaat. Fred van Lieburg (VU Amsterdam) stelde dat we 'het verhaal van de vereniging [Protestantse Kerk Nederland, red.] kennen, maar het verhaal achter de vereniging nog niet. Daar kunnen we nu aan gaan werken met behulp van de ontsloten archieven en collecties van het Samen op Weg-proces.' Herman Noordegraaf gaf aan dat diaconale archieven onmisbaar zijn, maar helaas maar een zeer beperkt beeld geven van hoe de ontvangers hun bedeling ervoeren. In de middag liet Gert van Klinken zien dat de inhoud van een archief precies zo ver reikt als het blikveld van de samensteller, en dat de archieven zelf daarom op hun beurt ook een bron van onderzoek zijn: wie hebben die archieven gevormd? Wat was de invalshoek bij archivering? Wat waren de opvattingen van anderen die een rol speelden? Hanna Ploeg gaf een korte presentatie over haar promotie onderzoek inzake de bestuurs- en veranderkundige processen bij Samen op Weg. Er waren impressies van drie 'oudgedienden' in het SoW-proces en er werd een film vertoond over het pastoraat aan binnenschippers. Gert Hemstede (PKN-archivaris) ging, net als bij Verborgen Verleden, op zoek naar gegevens over zijn voorouders en hun binnenschip. Hij werd daarbij geholpen door Het Utrechts Archief (HUA). Het eerste exemplaar van de Gids voor onderzoek in de Archieven en Collecties betreffende het Samen op Weg-proces werd door Fennie Duursema (PKN-archivaris) aangeboden aan Karin van den Broeke (PKN-preses). Duursema vertelde daarbij Kc/i' Alle afbeeldingen zijn met toestemming overgenomen uit de 'Gids voor onderzoek in de Archieven en Collecties betreffende het Samen op Weg-proces'. over het inventarisatieproces: 40.000 dozen zijn, met behulp van 50 vrijwilligers, bewerkt. Daarbij deden zich ook calamiteiten voor, zoals een overstroming in het Dienstencentrum in 2008. Duursema stelde de gids samen met de op 28 september 2014 overleden Kees de Kruijter. De laatste was een ware leider en stimulator bij het project, steevast onder het motto: 'Inventari seren is het mooiste werk van de wereld.' 28 201 5 nummer 1

Archievenblad | 2015 | | pagina 28