De grootste fotocollectie van Nederland De meeste archiefdiensten hebben fotocollecties opgebouwd, meestal rond bepaalde thema's. Verreweg de grootste fotoverzameling van Nederland ligt in het Nationaal Archief. De komende maanden biedt de tentoonstelling Blikvangers ieder de gelegenheid daarmee kennis te maken. Vier onderdelen Fotoarchief Paul Brood I Vanaf 20 februari 2015 laat het Nationaal Archief iedere belang stellende kennismaken met een selectie 'Blikvangers' uit de eigen fotocollectie. Elwin Hendrikse is als collectiespecialist fotografie nauw betrokken bij de voorbereiding: 'Het maken van een keuze uit zo'n enorme collectie is haast onmogelijk. Om tot een verant woorde selectie te komen, hebben we de tentoonstelling uit vier onderdelen opgebouwd. Vanaf binnenkomst zullen diverse opgeblazen fotostroken de bezoeker leiden naar de tentoonstel lingsruimte. Daar aangekomen verdichten de fotostroken zich en ziet de bezoeker zich geplaatst in een woud van uitvergrote beelden, gegroepeerd door zoekwoorden. De bezoeker kan zo kennismaken met de fotocollectie en zien op welke manier je kunt zoeken in het archief. Na het dichte woud van beelden, komt de bezoeker terecht in een deel waar hij/zij kennismaakt met originele afdrukken die zo gecombineerd en gegroepeerd zijn dat zij samen een relatie aangaan. Deze beelden geven inzicht in de kwaliteit, rijkdom en verscheidenheid van de fotocollectie en de fotografen die daarin vertegenwoordigd zijn. We tonen hier 256 foto's van onder meer Willem van de Poll, Paul Huf, Johan van der Keuken, Ed van der Elsken, Emmy Andriesse, Cas Oorthuys, Robert Capa, Helmut Newton, Eva Besnyö, Laszló Moholy-Nagy, Brassaï, Maria Austria en Co Rentmeester. Vervolgens belichten we aantal historische thema's met foto's en contextmateriaal. Hier is de boodschap: begrip krijgen voor de functie en achtergrond van de foto's in de collectie, ook door het tonen van contextmateriaal uit het archief. Ten slotte kan de bezoeker een tour maken door de historische collectie: Photopolis. In totaal zijn 10.000 foto's virtueel te ontdekken. Bezoekers kunnen ook kiezen voor een gids: 'Fotograaf des Vaderlands' Koen Hauser leidt je langs een aantal interessante deelcollecties.' Foto's maken integraal onderdeel uit van het archief, aldus Hendrikse: 'In de archieven en dossiers die het Nationaal Archief beheert, zat natuurlijk altijd al fotomateriaal. Dat was afkomstig van de overheid maar ook van particulieren. Een mooi voorbeeld is het archief van Rijkswaterstaat. Het (foto)archief bevat foto's uit de jaren circa 1865-1910, vervaardigd in opdracht van Rijkswaterstaat en van de Dienst tot aanleg van Staatsspoorwegen. Ze brengen vooral de aanleg van bruggen, sluizen, zeeweringen en kanalen in beeld. Dit was mede het gevolg van een bepaling in 1869 dat de voortgang van de werken fotografisch vastgelegd moest worden. Hoe particulier archief overheidsarchief kan aanvullen, blijkt uit een particuliere schenking van foto's van de expeditie naar de rivier de Mamberamo in het noorden van Nieuw-Guinea, die aan het einde van 1909 en het begin van 1910 plaatsvond. In het archief van het ministerie van Koloniën zaten de papieren, maar dankzij Jean Demmeni, de fotograaf van de expeditie, kijken we nu door zijn ogen naar de expeditie en de ontmoetingen met verschillende Papoea-stammen.' 'Een foto is documentatie', aldus de klassieke archivaris. Met enig dedain wilde hij een foto in een familiearchief nog wel accepteren, maar een foto in overheidsarchieven stond op gespannen voet met de regels van de Handleiding. Hoe anders is de (archief)wereld geworden! Foto's zijn gewoon neerslag van het (overheids-) handelen en vragen hooguit speciale bewaringscondities. Foto's maken integraal onderdeel uit van het archief en hebben een belangrijke documentaire en visuele waarde. Mamberamo-expeditie Nieuw Guinea (1909/1910): Luitenant ter Zee C. Rühl is bezig met het verrichten van driehoeksmetingen (Nationaal Archief/collectie Van Gelder). 26 2015 nummer 1

Archievenblad | 2015 | | pagina 26