Gewaardeerd Spin in het informatieweb Moet de archivaris zelf verzamelen, of juist anderen helpen te bewaren? herkende zich niet in de kritiek dat de schrijver, wetende dat hij wordt 'gearchiveerd', selectief materiaal zou aanleveren: 'Arnon is verschrikkelijk druk met schrijven en reizen. Hij heeft een 'hofhouding' die alles voor hem regelt. Bonnetjes en papieren enzovoort worden zonder selectie aangeleverd. Krijg je een archief pas later, dan kan een schrijver ook selecteren. Bijvoor beeld door jeugdmateriaal waar hij zich voor schaamt, weg te gooien. Of je krijgt te maken met een lastige weduwe. Over bonnetjes gesproken: die van een taxirit uit Italië van zo'n 1500 euro is tekenend. Eerst dacht ik 'wat een patser', maar toen zag Cover 'Gewaardeerd verleden'. ik dat de rit was ondernomen omdat het vliegverkeer in Europa stillag vanwege een vulkaanuitbarsting. Arnon wilde toch - heel tekenend voor hem - op tijd zijn voor een lezing die hem financieel minder opbracht dan de rit kostte.' Na deze anekdote pleitte Verhoeven voor meer samenwerking tussen erfgoedinstellingen wat betreft verwerven en bewaren. Het Letterkundig Museum (Arnon Grunberg) zal dat ongetwijfeld met hem eens zijn. Gespreksleider Theo Thomassen roerde op de valreep een belangrijk thema aan: is het niet beter om mensen/organisaties te helpen om hun archieven zelf te bewaren in plaats van te proberen 'alles' te verzamelen? We zijn dan al in een andere sfeer terechtgekomen dan het selecteren op macroniveau van overheidsarchieven, namelijk die van het 'documenteren van de samenleving'. Theo oogstte bijval. De kwestie van het 'teveel' en het 'tekort' is immers nog steeds niet opgelost. 'Waardering' van jonge (bijvoorbeeld digitaal geboren) informatie is lastig. Zie je het belang te laat, dan is de informatie verloren. Alles bewaren kan niet. De archivaris als spin in het informatieweb die netwerken onderhoudt en anderen helpt, is zo gek nog niet. René Spork hoofdredacteur Archievenblad en programma manager bij het Stadsarchief Rotterdam. nummer 1 2015 23

Archievenblad | 2015 | | pagina 23