Selectielijst Discussies Gewaardeerd Verleden grondslag voor het Basisselectiedocument (BSD) dat bestaat uit de verzamelde selectielijsten van de overheidsorganen op een bepaald beleidsterrein. Het BSD bevat alle archiefbescheiden van overheidsorganen die op dat terrein actief zijn of waren. In het BSD worden de handelingen uit het RIO gewaardeerd met B(ewaren) of V(ernietigen). Bij de selectiekeuze B wordt het bijbehorende selectiecriterium vermeld. Bij de selectiekeuze V staat de vernieti gingstermijn vermeld (bron: www.nationaalarchief.nl). De Vries: 'De uitgangspunten van de methode deugen. Functionele selectie op grond van een onderzoek naar actoren en handelingen binnen een beleidsterrein. Echter, we sneden ons in de vingers door de handelingen als ordeningskenmerk te hanteren op grond van de vele artikelen die in wetgeving waren weergegeven. Charles Jeurgens en de zijnen hebben de handelingen en het handelingenapparaat overboord gegooid. Dat begrijp ik wel omdat het te veel was geworden. De omvangrijke lijsten van handelingen per beleidsterrein, die in opzet en onderhoud arbeidsintensief en onderhoudsgevoelig zijn, spelen in de nieuwe methodiek geen rol meer.' Bert de Vries. Inmiddels stelt de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) op basis van een mandaat van alle gemeenten een 'selectielijst archiefbescheiden gemeentelijke en intergemeen telijke organen' op. De Vries pleit juist voor pluriformiteit. Andere overheden dan het Rijk formuleren hun eigen selectie beleid. Niet één lijst voor alle gemeenten of provincies, maar een afgewogen selectie die recht doet aan de aard en functies van een specifieke stad of regio, inclusief particuliere archieven. Wat PIVOT begonnen is, is feitelijk gebleven: de zoektocht naar een verantwoorde waarderings- en selectiemethode op macroniveau. De Vries: 'PIVOT is niet van gisteren, PIVOT is voor de toekomst! Ook in de digitale wereld zullen we moeten werken met een functionele benadering.' Hij eindigde zijn betoog met een pleidooi voor een macro selectiebenadering op basis van actoren binnen de overheid. Een reconstructie van het handelen van de rijksoverheid op hoofdlijnen zou heel goed kunnen leiden tot de bewaring van een select aantal overheids organen. Hij noemt onder meer de Staten-Generaal, Hoge Colleges van Staat, minister-president/minister van Algemene Zaken, ministerraad, planorganen van het Rijk, alsmede de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid. Ook een aantal basisregistraties zouden voor bewaring in aanmerking komen (burgerlijke stand, kadaster, leggers van belastingen). De archieven van de ministeries zouden in deze benadering integraal niet voor bewaring in aanmerking komen. De discussies met de panelleden getuigden van diverse invalshoeken wat betreft het waarderen en selecteren van archieven en het documenteren van de samenleving. Emmy Ferbeek vertelde over een trendonderzoek van het Stadsarchief Amsterdam dat moet helpen bij het waarderen en selecteren. Alfred Marks stelde dat Het Nieuwe Instituut ook 'ideeën' verzamelt: naar schatting 50% van het gearchiveerde materiaal van architecten gaat over niet uitgevoerde projecten, soms over inmiddels verdwenen objecten. Garrelt Verhoeven wist ruimschoots de media te halen met het verwerven van het 'levend archief' van schrijver Arnon Grunberg. Verhoeven De Vries doelt daarmee op het in 2007 verschenen rapport van de Commissie Waardering en Selectie onder leiding van Charles Jeurgens, Gewaardeerd Verleden. Bouwstenen voor een nieuwe waarderingsmethodiek voor archieven. Dit rapport volgde op twee belangrijke eerdere rapporten: de nota Informatie op Orde (2006) en Het tekort van het teveel (2005) over de rijksverant woordelijkheid voor cultureel erfgoed. Naast overheidsinformatie werd door Jeurgens uitdrukkelijk aandacht gevraagd voor particuliere archieven: zo zou men komen tot het documenteren van de samenleving waarbij overheids- en particuliere archieven elkaar aanvullen. Charles Jeurgens: 'Selectie en vernietiging van archieven is geen geliefd gespreksonderwerp tussen archivarissen en historici. Toen ik aan het werk wilde gaan bij het Nationaal Archief waarschuwden historici mij: 'Kijk uit, ze vernietigen daar alles.' Selectie en vernietiging raakt niet alleen de integriteit van archieven, maar ook die van archivarissen.' Theo Thomassen.

Archievenblad | 2015 | | pagina 22