Conclusie Noten Figuur 2: Hoe werkt zoeken en tonen van informatie in dit model? De gebruiker kan de verrijkte metadata doorzoeken Presentatielaag Metadata wordt verrijkt en daardoor beter doorzoekbaar Verbindingslaag Verbonden en verrijkte geaggregeerde metadataO Geaggregeerde metadata Verbindingen Centrale registers b.v. register archiefvormers Metadata wordt geharvest door aggregatoren Datalaag Manifestatie- onafhankelijke Metadata Manifestatie- onafhankelijke Metadata Manifestatie- onafhankelijke Metadata De gebruiker wil data zien De geaggregeerde metadata bevat links naar de "originele" data en metadata, zoals beheerd in de datalaag. De data wordt getoond: een bestand wordt in een viewer getoond, samen met de metadata, zodanig dat het geheel authentiek is ook weten wat de diverse metadatavelden betekenen. Dan helpt het om aan te sluiten bij metadatastandaarden die zijn afgesproken voor bepaalde types materiaal (zoals EAD voor archieven). Overigens kan linked open data hier ook een rol in spelen. Om ook daadwerkelijk bij de informatie te kunnen, is het zinvol om aan te sluiten bij technische standaarden, zoals OAI-PMH. De gebruiker zoekt bijvoorbeeld via een 'widget' in een set metadata, geaggregeerd uit verschillende bronnen en even tueel verrijkt met extra informatie. In deze metadata kan worden verwezen naar andere kernregistraties, in dit voorbeeld: het register van archiefvormers. Als de gebruiker de gevonden informatie wil inzien, wordt de data - die onder beheer is van een archiefinstelling - getoond in een door de archiefinstelling (eigenlijk: datahouder) beschikbaar gestelde viewer. Voorzien van metadata, zodat de authenticiteit gewaarborgd is. De ontwikkelingen bij de archiefinstellingen, de bredere wereld van cultureel erfgoed en rondom records management in de digitale wereld, gaan snel. Deze (referentie)architectuur, die beoogt een kader te vormen om op deze ontwikkelingen te kunnen aansluiten, is richtinggevend, maar ook 'under construc tion': op diverse punten is uitwerking en verdieping nodig. Samen met onze collega's binnen en buiten het archiefveld komen we steeds verder. We houden u op de hoogte! 1 Roland Bisscheroux en Niklas Odding, '(Ver)binden! Informatiearchitectuur RHC's: op weg naar een gedeelde referentiearchitectuur', Archievenblad 7 (2012), pp. 25-28. 2 LOPAI, ED3. Eisen Duurzaam Digitaal Depot (2012). 3 Art Ligthart en Harrie van Houtum, 'Architect, richt de digitale wereld duurzaam in', Informatie (september 2013). Petra Helwig enterprise architect/informatiemanager bij het Nationaal Archief (petra.helwig@nationaalarchief.nl). Roland Bisscheroux informatiemanager/archiefinspecteur bij het Noord-Hollands Archief (roland.bisscheroux@noord-hollandsarchief.nl). nummer 1 201 5^19

Archievenblad | 2015 | | pagina 19