Landelijke Archieven Referentie Architectuur Architectuur voor duurzame toegankelijkheid van informatie Archiefinstellingen hebben een Januskop. Enerzijds kijken ze naar de gebruiker van het cultureel erfgoed. Anderzijds kijken ze nadrukkelijk richting archiefvormer die ze steeds vaker ondersteunen met specifieke dienstverlening rondom digitaal archief. Nieuwe uitdagingen, nieuwe architectuur Duurzaam beheerd archief Petra Helwig en Roland Bisscheroux I Eerder berichten wij in het Archievenblad over de ontwikkeling van een Enterprise Architectuur voor archiefinstellingen.1 Begin 2013 is deze architectuur als richtinggevend vastgesteld door het Convent van Nationaal Archief en de Regionale Historische Centra (RHC's) in de provincies. De architectuur is gericht op de gezamenlijke ingebruikname van een e-depot: het geheel van organisatie, beleid, processen en procedures, financieel beheer, personeel, databeheer, databeveiliging en aanwezige hard- en software, dat het duurzaam beheren van te bewaren digitale archiefbescheiden mogelijk maakt.2 Twee jaar later zijn er ontwikkelingen die vragen om een uitbreiding van die Enterprise Architectuur: 'uitplaatsing' van archief vóór de formele overbrenging naar een archiefbewaarplaats én ontsluiting van die informatie uit het e-depot via een landelijke infrastructuur. In onderstaande bijdrage wordt vanuit de Enterprise Architectuur van archiefinstellingen een aanzet aangedragen voor deze uitdaging: digitale duurzaamheid én ontsluiting van historische gegevens. De Enterprise Architectuur 2.0 wordt op dit moment uitgewerkt onder leiding van het Nationaal Archief met medewerking van de RHC's. De nieuwe Enterprise Architectuur voor archiefinstel lingen beoogt op beide uitdagingen een antwoord te geven, waardoor archiefvormers 'ontzorgd' worden van het digitale duurzaamheidsvraagstuk en archiefinstellingen van de ontsluitings- problematiek. Deze kan in potentie een referentiearchitectuur voor de gehele archiefsector worden, die ook voor niet-over- heidsinstellingen een oplossing kan bieden: LARA, ofwel Landelijke Archieven Referentie Architectuur. Beide kanten van de Januskop zien dus iets nieuws: aan de kant van de archiefvormer hebben archiefinstellingen de uitdaging om uitplaatsing en actief openbaar maken van archief mogelijk te maken. De archiefconsument verwacht van zijn kant steeds meer dat verschillende vormen van cultureel erfgoed aan elkaar worden verbonden. Op beide ontwikkelingen, waarop de architectuur moet aansluiten, gaan we hieronder eerst in. Het artikel 'Architect, richt de digitale wereld duurzaam in'3 noemt een drietal doelen van duurzaam beheerd archief: zorgen dat de organisatie kan voldoen aan (Archief)wet- en regelgeving, verantwoording kan afleggen en transparantie bevorderen. Archief heeft vanzelfsprekend een functie in de uitvoering van bedrijfsprocessen. Organisaties moeten om te beginnen voor de bewaring van informatie voldoen aan wet- en regelgeving, met een ander woord: 'compliancy'. Voor overheidsorganen zoals ministeries, provincies, gemeenten en waterschappen maar ook bepaalde particuliere instellingen is vooral de Archiefwet en -regelgeving van belang. De Archiefwet gaat over te vernietigen informatie, te bewaren informatie en informatie die langdurig te bewaren is voor vernietiging. Overheidsorganen brengen na uiterlijk 30 jaar hun te bewaren archief over naar een aange wezen archiefbewaarplaats, meestal een archiefinstelling. Ook voor organisaties die niet onder de Archiefwet vallen, is er wet- en regelgeving die verplichtingen oplegt voor de bewaar termijn van bepaalde informatie. Dit betreft vooral langdurig te 16 2015 nummer 1

Archievenblad | 2015 | | pagina 16