Archief 2020 Inhaalslag bewerking papieren archieven ME: 'Hoe meer je het over die spagaat hebt, des te groter de spagaat wordt. Ik probeer deze zaken juist te verbinden en ga uit van het continuüm. De informatiehuishouding op orde is van belang voor toekomstige generaties. Zo is de VOC ooit ook met haar informatie omgegaan. Iedereen realiseert zich goed dat digitale werkprocessen op orde moeten zijn en daarbij vraagt men zich terecht af 'what's in it for me?'. Het maakt je werk eenvoudiger. Wij archivarissen zijn als ontvangers gebaat bij 'informatie op orde', maar we zijn niet verantwoordelijk voor het primaire proces van inrichting van de informatiehuishou ding. Die verantwoordelijkheid ligt in mijn geval bij het Rijk zelf. Daarnaast zijn er ondersteunende zaken zoals een programma als Doc-Direkt voor het wegwerken van archiefachterstanden.' 'Naast informatie op orde vergt met name het documenteren van de samenleving aandacht' (foto Anne Reitsma). kader van het programma Archief 2020). De omloopsnelheid van informatie is kort. Waardering en selectie is niet eenvoudig. Je moet als archivaris personen/instellingen helpen om duurzaam te archiveren. Om te bepalen wat je in huis wilt halen kun je een trendanalyse doen, zoals het Stadsarchief Amsterdam heeft gedaan. Van welke 'stakeholders' wil je in de toekomst archieven verwerven? Die partijen moet je nu al benaderen anders ben je te laat. Het archiefwezen is niet echt snel met deze ontwikkelingen.' Archief 2020 is een innovatieprogramma waarin de archiefsector en alle lagen van openbaar bestuur in Neder land samenwerken om te komen tot duurzame toegankelijk heid van (digitale) overheidsinformatie en een toekomstvaste archieffunctie. Dit gebeurt in opdracht van het ministerie van OCW waarbij het Nationaal Archief de opdrachtnemer is. Het programmabureau is daarom ook bij het Nationaal Archief gehuisvest. Het programma is medio 2013 formeel van start gegaan en loopt tot en met 2016. Gedurende de looptijd werkt het programma aan vijf doelen: 1) Digitale duurzaamheid. De overheid borgt op een duur zame manier de toegankelijkheid van overheidsinformatie. 2) Openbaarheid. De overheid maakt overheidsinformatie beter inzichtelijk en beschikbaar voor iedereen. 3) Toegankelijkheid. De samenleving haalt maximaal maatschappelijk rendement uit gezamenlijke archieven. 4) Documenteren van de samenleving. Naast de primaire archieftaak zorgt de archiefsector gezamenlijk voor veiligstelling van belangrijke particuliere archieven. 5) Kwaliteitszorg en bestelversterking. Samen vormen we een kennisnetwerk van toekomstvaste archiefinstellingen. Bron: www.archief2020.nl RS: 'De spagaat tussen zorg voor de recht- en bewijsfunctie van archieven en de erfgoedfunctie (publiekskant) zit ook al ingebakken in uw functies: u bent algemene rijksarchivaris en algemeen directeur van het Nationaal Archief. De zorg voor de informatiehuishouding van het Rijk met al die verschillende ministeries lijkt me geen eenvoudige opgave, of komt dat wel goed?' Het Rijk werkt steeds meer digitaal, maar heeft nog een flinke klus om de 'papieren' archieven uit de periode 1975 2005 veilig te stellen. Zo'n 175 strekkende kilometer moet de komende jaren worden bewerkt. De bewerkingsorgani satie Doc-Direkt voert het werk in opdracht van de departe menten uit. De ministerraad heeft daartoe in 2009 extra middelen beschikbaar gesteld. In 2019 moeten de werk zaamheden zijn voltooid. Het departement BZK treedt namens alle departementen op als gemandateerd opdrachtgever en heeft de regie over het project. Departementen, Doc-Direkt en het Nationaal Archief maken afspraken over de concrete uitvoering in het ketenoverleg. Het ministerie van BZK is niet alleen eigenaar van Doc- Direkt. BZK treedt namens de departementen ook op als opdrachtgever aan Doc-Direkt bij het wegwerken van de achterstanden. Om die taak goed te vervullen is een stuur groep ingericht, de Stuurgroep Archief Achterstanden (SGAA). Daarin zitten de gemandateerd opdrachtgever (BZK), de directeur van Doc-Direkt, de directeur van het Nationaal Archief en een vertegenwoordiger (BUZA) namens de departementen. De stuurgroep bepaalt de strategie en planning. In het verlengde van de stuurgroep opereert de Werkgroep Archief Achterstanden (WGAA). De werkgroep is eveneens samengesteld uit vertegenwoordigers van BZK, Doc-Direkt, Nationaal Archief en departementen. De werkgroep advi seert de stuurgroep met name over de prioritering en plan ning van het werk en signaleert knelpunten in de keten voor de SGAA. Bron: www.archieven.nl RS: 'In De Volkskrant van 12 november 2014 uitte u uw zorg dat de 'afgelopen twintig jaar zomaar de slechtst gedocumenteerde periode uit de geschiedenis kan worden'. Hoe erg is dat? Niet alle geschiedperioden zijn even goed gedocumenteerd. Toch vormen historici zich een beeld van het verleden.' ME: 'De kans bestaat dat over 1000 jaar blijkt dat we van onze periode net zo'n beperkt archief hebben als van laten we zeggen de 17e eeuw. Ik doe er geen uitspraak over of dat erg is of niet. Archiveren in het digitale tijdperk, denk aan sociale 14 2015 nummer 1

Archievenblad | 2015 | | pagina 14