'Waardering, selectie en duurzaamheid zijn grote zijn grote uitdagingen' In gesprek met Marens Engelhard ft TV>- Per 1 november 2014 is drs. M.L. (Marens) Engelhard algemene rijksarchivaris en algemeen directeur van het Nationaal Archief. Van huis uit is Engelhard historicus, maar is hij ook een geboren archivaris? Stroomt er papierpap door zijn aderen, vonken er bits en bytes uit zijn ogen, is zijn hele houding gericht op opslag, opslag en nog eens opslag? En dat uiteraard voor de eeuwigheid. Hoofdredacteur René Spork toog naar Den Haag en ging op zoek naar de antwoorden. René Spork Sjoerd Knibbeler. Een managementcarrousel bracht Marens Engelhard in 2010 bij het Stadsarchief Amsterdam. Als directeur van het Stadsarchief (en het Bureau Monumenten Archeologie) gaf hij leiding aan een kleine tweehonderd medewerkers. Kernbegrippen: dienstverlening op het terrein van documentair erfgoed, digitaal archiveren en online raadpleging. Of deze baan hem 'opslag' heeft bezorgd (en dat voor de eeuwigheid), weet ik niet en ik zal het hem ook niet vragen. Zeker is dat hij in korte tijd zijn reputatie in de archiefwereld heeft gevestigd, ook als voorzitter van brancheorganisatie BRAIN, en dat zijn kandidatuur voor de opvolging van Martin Berendse geen verbazing wekte. Voordat Engelhard gemeentearchivaris werd, was hij onder meer stadsdeelsecretaris in Osdorp, deed hij een aantal interim-klussen, was hij organisatieadviseur en directeur van het Pedologisch Instituut Amsterdam. Bij de Rijksdienst werkte hij eerder (eind vorige eeuw) als hoofd bij de toenmalige Economische Voorlichtingsdienst van het ministerie van Economische Zaken. De eerste tien jaar van zijn loopbaan werkte hij voor diverse adviesbureaus in binnen- en buitenland. Naar eigen zeggen is Engelhard resultaatgericht, kan hij 'tegenstellingen expliciteren en productief maken' en is hij 'een teamspeler met aandacht voor mensen'. Hij is getrouwd, heeft een studerende dochter, maakt meubels, reist graag en speelt met vrienden (klassieke) muziek. Iemand die op verjaardagen zijn eigen stoel meeneemt en voor de muziek zorgt is vast een graag geziene gast, een bijzonder welkome gast? Nog voordat Marens Engelhard aantrad als Marens Engelhard, sinds 1 november 2014 algemene rijksarchivaris en algemeen directeur van het Nationaal Archief (foto Anne Reitsma). directeur van het Nationaal Archief (NA) stond er al een ingezonden brief in de NRC van schrijver/journalist Sytze van der Zee (27 september 2014). De strekking: leuk dat u komt, maar de dienstverlening bij het NA is hard achteruit gegaan. De studiezaal lijkt op alles behalve een studiezaal, een met veel geld ingerichte ruimte met een tentoonstellingsambitie (Het geheugenpaleis) die niet bij het NA past. René Spork (RS): 'Een opmerkelijke binnenkomer. Mochten er mensen zijn die niet wisten dat u de nieuwe directeur van het NA werd, dan wisten ze het na de brief van Van der Zee wel. Het doen van langdurig onderzoek bij het NA in archieven met 12 201 5 nummer 1

Archievenblad | 2015 | | pagina 12