Nieuws uit het veld 12.000 manuscripten van Darwin online Nieuwe ENUMERATE Core Survey Jaarboeken S@P online beschikbaar Auteursrechten Toestemming Overheid en ICT, een moeizame relatie. De resultaten van het onderzoek worden gebruikt om instellingen met elkaar te vergelijken en om vragen te beantwoorden als: hoe ver is de instelling gevorderd met collectiedigitalisering? Een kans dus om de eigen instelling te vergelijken met de gemiddelde waarden voor alle Nederlandse instellingen of met gelijk soortige instellingen (kunstmusea bijvoorbeeld) in Nederland of Europa. Meedoen kan via: http://enumerateda- taplatform.digibis.com/benchmark/ Bron: www.den.nl valt er in het eindrapport Naar Grip op ICT te lezen. 1 april 2015 wordt daarin genoemd als beoogde startdatum. Volgens commissievoorzitter Ton Elias is het BIT 'een voertuig van cultuurveran dering' dat weliswaar tijd kost, maar wel degelijk voor een cultuuromslag gaat zorgen. Maar vooralsnog reageren ministeries en leveranciers lauwtjes op het ICT-faalrapport. Een 'gebrekkig gevoel van urgentie dat zorgen baart', aldus een bezorgde Elias tegenover de Volkskrant. Gevestigde belangen op departementen en ook krachten binnen het bedrijfsleven zouden alles bij het oude willen houden en dus tegenwerken. Belangrijkste doelwit? Het BIT. Juist de belangrijkste aanbeveling van Elias en co wordt aangevallen. Subtiel, door het in de wandelgangen te bestempelen als het zoveelste bureau cratische instituut vol ambtenaren. Maar ook de Tweede Kamer zelf, dat alle aanbevelingen van de commissie zo'n beetje steunt, zette tijdens de behande ling hardop kanttekeningen bij het BIT. D66-Kamerlid Kees Verhoeven en PvdA-Kamerlid Astrid Oosenbrug twijfelen aan de plaatsing van het BIT onder het (kleine) ministerie van Algemene Zaken. De voorgestelde opzet zou het toetsingsbureau bovendien te veel eindverantwoordelijkheid geven, en daarmee te veel macht. Volgens Verhoeven zou er 'spanning kunnen optreden met de democratie' wanneer het BIT wensen uit de Kamer rechtstreeks kan afkeuren of amenderen. Het kabinet laat ondertussen weten pas begin februari met een reactie te komen op het eindrapport. 'In de reactie zal worden ingegaan op alle aanbevelingen van de commissie', schrijft minister Blok van Wonen en Rijksdienst aan de Tweede Kamer. Wordt vervolgd dus. Bron: www.computerworld.nl Cambridge Digital Library heeft 12.000 manuscripten van Darwin gedigitaliseerd en online gezet. De collectie bevat een selectie uit documenten die de ontwikkeling van de evolutietheorie van Darwin in kaart brengen, van de eerste theoretische bespiegelingen aan boord van het schip de HMS Beagle, tot aan de publicatie van The Origin of Species. Hoogtepunten zijn onder meer de notitieboeken 'Transmutation', 'Meta physical' en 'Pencil Sketch' uit 1842, waarin Darwin voor het eerst het begrip natuurlijke selectie gebruikt. Bron: www.informatieprofessional.nl Vanaf vrijdag 27 februari 2015 komt de nieuwe ENUMERATE Core Survey online beschikbaar. Samen met Collections Trust coördineert DEN het onderzoek. Sinds juni 2014 is ENUMERATE onderdeel geworden van Europeana. Alle instellingen zijn echter welkom, ook als de collecties niet aan Europeana gekoppeld zijn. Bij de vorige edities deden ongeveer 150 Nederlandse instellingen mee en de resultaten daarvan zijn verwerkt in de diverse publicaties, zoals ENUMERATE. De Digitale Feiten 2013-2014. Stichting Archiefpublicaties (S@P) wil vanaf juni 2015 haar jaarboeken online publiceren via www.archiefpublicaties.nl. Op die manier komen meer dan honderd artikelen over de archivistiek en archiefwetenschap beschikbaar. Stichting Archiefpublicaties wil eerst twaalf van de veertien jaarboeken zoveel mogelijk publiceren. De jaar boeken Spreken is goud en Lezen! zijn niet opgenomen. Het gaat hier om jaarboeken die veelal eerder verschenen artikelen bevatten. De beschikbaar stelling hiervan wil S@P later regelen. De auteurs van de artikelen zijn (mede) auteursrechthouder. De afgelopen weken zijn de meeste auteurs aan geschreven met de vraag of zij kunnen instemmen met online publicatie van het artikel/de artikelen die ze (mede) geschreven hebben. Driekwart van de aangeschreven auteurs heeft gerea geerd en ingestemd. Enkele auteurs hebben nog niet gereageerd en van enkele auteurs zijn de gegevens niet meer actueel. S@P wil hen bereiken via de website, het Archievenblad en probeert de adressen alsnog te achterhalen. Bent u auteur en stemt u in met online publicatie van uw artikel, mail dan naar info@archiefpublicaties.nl. Vermeld dat u toestemming geeft. Bent u auteur en stemt u niet in met online publicatie van uw artikel, mail ook dan naar info@archiefpublicaties.nl. Vermeld expliciet dat u geen toestemming geeft. nummer 1 2015 11

Archievenblad | 2015 | | pagina 11