Nieuws uit het veld Lezerspost Digitale erfenis Queering the Collections Archivarissen zouden actief op zoek moeten gaan naar archieven die seksuele en gender diversiteit zicht baar maken, vindt Lonneke van den Hoonaard, directeur Internationaal Homo/Lesbisch Informatiecentrum en Archief (IHLIA). Een pleidooi. Van den Hoonaard: 'Bibliotheken en archieven zijn van en voor iedereen. We maken allen deel uit van ons erfgoed, maar kan iedereen zich ook terugvinden in de archieven? Op dit moment is dat niet het geval. Zonder twijfel bevatten de collecties in Nederland erfgoed dat iets vertelt over mensen die wij nu lesbisch, homo, bi of transgender (LHBT) zouden noemen. Vanwege het taboe werd dat weggelaten wanneer iemands werk of verzameling in een collectie belandde. Het is onzichtbaar en dus bestaat het niet. Juist omdat er zo weinig bewaard en gedocu menteerd is, is het van groot belang om het erfgoed dat er wel is te identificeren, vindbaar te maken en actief te verzamelen. Kortom: de collectie te 'queeren'. Op school, in de sportzaal, in het verzorgingstehuis en in traditionele gemeenschappen krijgen veel LHBT's nog te maken met vooroordelen en uitsluiting. Het zelfmoordcijfer onder jeugdige LHBT's is significant hoger dan onder controlegroepen. Het is daarom belangrijk het onderwerp ook in de geschiedenis zichtbaar te maken. Het geheugen van Nederland betekent ook de geschiedenis van alle inwoners laten zien. In het buitenland is men al enige tijd bezig met het 'queeren' van collecties. In Nederland hebben slechts enkele archieven en musea bewust en consistent aandacht voor 'queer' erfgoed. In april 2014 organiseerde de Reinwardt Academie als eerste een Erfgoedarena over 'Queering the Collections'. In oktober dit jaar vindt een workshop over dat onderwerp plaats tijdens het Nationale Museum congres. In maart 2015 organiseren het Amsterdam Museum, IHLIA en de Reinwardt Academie een symposium over dat onderwerp voor de Nederlandse erfgoedwereld. Het doel van dat symposium is om afspraken te maken over samenwer king bij het ontsluiten en actief gaan verzamelen van queer erfgoed, zodat dit structureel een zichtbare plek krijgt in de collecties van Neder landse erfgoedinstellingen.' Info: www.ihlia.nl/Queering Lonneke van den Hoonaard (foto Réka Szentirmay, The Momentologist). In Nederland mag er momenteel dan geen oorlog zijn, onsterfelijk is niemand. Wie zorgt er voor je huis dieren als je iets overkomt? Welke nummers moeten er gespeeld worden op je begrafenis? Wat gebeurt met je persoonlijke eigendommen? Met de app Just in Case wordt je digitale erfenis netjes vastgelegd. De informatie die je zo stukje bij beetje invult wordt opgeslagen in de cloud- dienst Dropbox, maar het is de bedoeling dat je op termijn uit verschillende diensten kunt kiezen. Daarnaast kun je drie vertrouwelingen aanwijzen. Alleen zij kunnen je informatie opvragen, maar enkel als minstens twee van hen bevestigen dat je bent overleden. Omdat het om nogal persoonlijke informatie gaat wil je natuurlijk niet alleen je vertrouwelingen kunnen vertrouwen, maar ook de app zelf. Ontwikkelaar Appsuperb belooft dat gegevens nooit aan derde partijen zullen worden verkocht. Goed om te weten: de afhandeling verloopt niet via de app zelf, maar via mail en internet. De app is vooralsnog alleen bedoeld als hulpmiddel, maar op termijn hoopt Appsuperb ook te kunnen bewerkstelligen dat de informatie juridisch een bindende status heeft. De app Just in Case is gratis te down loaden in de App Store. Bron: www.volkskrant.nl nummer 9 201 4 9

Archievenblad | 2014 | | pagina 9